Przestępca oferuje posadę w Microsoft

Inwencja internetowych przestępców wydaje się nie mieć granic. W Nowym Jorku rozpoczął się właśnie proces pewnego Amerykanina, który za pomocą publikowanych w Internecie ofert pracy w firmie Microsoft wyłudzał od internautów poufne dane. Grozi mu kara do 4 lat więzienia.

Oszust - mieszkaniec Nowego Jorku Frantzy Morisset - działał od początku 2006 r. do połowy 2007 - w tym czasie publikował w popularnych amerykańskich serwisach rekrutacyjnych oferty pracy w największych firmach z branży IT - m.in. koncernie Microsoft, portalu Yahoo! czy firmie PayPal. Teksty reklam - zwykle napisane dość nieudolnie i niegramatycznie - zachęcały osoby szukające pracy do ubiegania się o dobrze płatną i niewymagającą szczególnych umiejętności posadę w cenionej korporacji. Morisset zapewniał też, że pracownicy mogą liczyć na świetne zarobki (od 15 do 28 USD za godzinę) i możliwości rozwoju - większość ofert dotyczyła działów marketingu, sprzedaży i administracji.

Osoby, które odpowiadały na ogłoszenie, były proszone o przesłanie szczegółowych informacji na swój temat - czyli m.in. pełnego zestawu danych osobowych, numeru ubezpieczenia społecznego (miał to być warunek przeprowadzenia rekrutacji) a nawet szczegółowych informacji bankowych. W ten sposób oszust zdobywał komplet danych niezbędnych np. do podszycia się pod kogoś, wyłudzenia czy innej formy kradzieży tożsamości.

Frantzy Morisset od razu przyznał się do wszystkich przedstawionych mu zarzutów - tzn. kradzieży tożsamości, nieautoryzowanego dostępu do komputera, oszustwa oraz podrabiania czeków. Za wszystkie te przestępstwa grozi mu kara pozbawienia wolności - od 16 miesięcy do nawet czterech lat. Z dokumentów sądowych wynika, że fałszywe oferty pracy publikowane były m.in. w serwisach CareerBuilder.com, Counsel.net oraz Monster.com.

Microsoft od początku poważnie zaangażował się w wyjaśnianie sprawy - ujawnienie oszustwa zbiegło się bowiem w czasie z zainicjowaniem przez firmę nowej polityki walki z przypadkami naruszeń jej znaków handlowych i towarowych.

Wyrok w sprawie Morisseta ogłoszony zostanie 21 maja 2008 r.


Zobacz również