Przestrzenny joystick

Cały otaczający nas świat jest w pełni trójwymiarowy. Możemy poruszać się przed siebie, do tyłu, w prawo, lewo, w górę i dół oraz łączyć wszystkie te kierunki.

Cały otaczający nas świat jest w pełni trójwymiarowy. Możemy poruszać się przed siebie, do tyłu, w prawo, lewo, w górę i dół oraz łączyć wszystkie te kierunki.

I chociaż świat odtwarzany w grach komputerowych coraz częściej stwarza wrażenie trójwymiarowości, to użytkownik siedzący przed monitorem nadal nie może doświadczyć pełnej swobody. Dlaczego? Nie pozwala mu na to klawiatura lub joystick, którymi się posługuje - wciskanie klawiszy czy też przechylanie joysticka w niezbyt doskonałym stopniu imitują ruchy widoczne na ekranie, nie umożliwiają także sterowania w prawdziwej przestrzeni.

Problem ten rozwiązuje dopiero joystick bezprzewodowy. Znakomitym jego przykładem jest FreeD, izraelskiej firmy Pegasus Technologies.

Pełne trzy wymiary

FreeD to pierwsze urządzenie tego rodzaju przeznaczone na rynek masowy. Jego cena - 79 USD, czyli ok. 275 zł - nie powinna odstraszyć. Technologię zastosowaną w joysticku już od pięciu lat rozwija Pegasus Technologies, a efekty tej pracy są zdecydowanie widoczne. Joystick instaluje się i obsługuje bezproblemowo.

Komplet FreeD składa się z trzech elementów: specjalnego, bezprzewodowego drążka sterowego, na którego szczycie przymocowany jest nadajnik z dwoma przyciskami; ramki w kształcie litery L mocowanej do monitora oraz dyskietki ze sterownikami i CD-ROM-u z wersjami demonstracyjnymi kilku gier.

Instalacja polega na zamocowaniu specjalnej ramki (zawiera ona trzy odbiorniki fal wytwarzanych przez bezprzewodowy joystick, które umożliwiają dokładne określenie jego lokalizacji) na monitorze i podłączeniu jej za pośrednictwem dołączonego przewodu do wolnego portu szeregowego. Po instalacji sterowników (dostarczane są one zarówno w wersji dla DOS, Windows 3.x, jak i Windows 95), joystick rozpoznawany jest przez system operacyjny jako dodatkowa myszka. Oznacza to, że można posługiwać się nim tak jak myszką w systemie Windows. Ponadto można uprościć obsługę, odczepiając nadajnik przytwierdzony do rączki joysticka i mocując go za pośrednictwem paska zapinanego "na rzep" na wskazującym palcu. Dzięki temu tak powstała, bezprzewodowa myszka jest już zawsze pod ręką.

Nowy wymiar gier

Razem z FreeD dostarczanych jest kilka programów testowych i demonstracyjnych (program do trójwymiarowego rysowania itp.). Przydatne są one w nauce obsługi joysticka, gdyż wbrew pozorom umiejętność poruszania ręką w pełni trójwymiarowej przestrzeni nie jest wcale operacją bezproblemową. Szczególnie istotne, przed np. zagraniem w Quake'a, jest przećwiczenie kilku kombinacji ruchów - biegu naprzód z szybkim obrotem i jednoczesnym spojrzeniem do góry. FreeD zmusza nie tylko do ruszania nadgarstkiem, ale także całą ręką. Kilkugodzinne granie potrafi więc nieźle dać w kość, ale na prawdę warto trochę pomęczyć się, by poczuć się całkowicie niezależnym od przestrzeni.

Wraz z produktem dostarczany jest program Game Loader, który przystosowuje istniejące gry, nie wyposażone w obsługę FreeD, do poprawnej pracy z przestrzennym joystickiem. Chociaż interfejs tego programu jest ubogi, to bez problemu sprawuje on kontrolę nad większością popularnych gier.

Podsumowanie

FreeD może sprawiać wrażenie rozwiązania topornego (po zerknięciu do wnętrza pudełka), lecz po jego zainstalowaniu okazuje się, że jest to produkt umożliwiający osiągnięcie zupełnie nowych doznań w grach komputerowych. Co więcej, można go także użyć do zastosowań profesjonalnych, np. przełączania ekranów podczas dokonywania prezentacji produktów bądź robienia pokazów na ekranie bez dotykania myszki.

Gry sprawdzone w redakcji CYBER-a pod kątem obsługi FreeD:

- Quake

- Dark Forces

- Descent I i II

- Doom I i II

- Hexen

- Cyberia

- I i II

- Megarace

- Virtual Pool

Dodatkowe informacje:

Pełne informacje o FreeD dostępne są pod adresemhttp://www.pegatech.com. Natomiast pod adresemhttp://www.pegatech.com/ord.html można składać zamówienia na joystick (płatność kartą kredytową), a zhttp://www.pegatech.com/down.html możemy pobrać dodatkowe sterowniki obsługujące wszystkie gry działające z wykorzystaniem DirectX.