Prześwietlamy Internet Explorera 7 Beta 2 Preview!

Wczoraj udało nam uzyskać dostęp do Internet Explorera 7 w wersji "Beta 2 Preview" (build 5299), która wyciekła z Microsoftu. Prawdopodobnie nie jest to jeszcze ostateczna wersja Beta 2, nie da się jednak wykluczyć, że zmiany będą już raczej kosmetyczne. Postanowiliśmy się jej przyjrzeć i zrelacjonować Wam nasze wrażenia. A jest o oczym opowiadać, bo najnowsza wersja Internet Explorera zmienia się coraz bardziej na plus - zauważą to nawet zwolennicy przeglądarek alternatywnych - jeśli tylko wystarczy im dobrej woli, by to przyznać.

Nie pomylimy się chyba znacząco, jeśli powiemy, że współczesną wersją wojny "Commodore kontra Atari" czy "Amiga kontra PC" jest "Internet Explorer kontra reszta świata". Rzadko który temat wywołuje tak zażarte spory, jak kwestia wyższości jednego produktu nad drugim (patrz również komentarze w tekście: "Wojna przeglądarek - Firefox, Internet Explorer i Opera").

Prześwietlamy Internet Explorera 7 Beta 2 Preview!

Internet Explorer 7 w Windows Vista

Internet Explorer 7 od samego początku jest produktem kontrowersyjnym. Przeciwnicy Microsoftu wytykają firmie, że MSIE6 to leciwa już aplikacja, której w dodatku przez lata całe nie rozwijano - nie licząc drobnych poprawek przy okazji wykrytych dziur czy SP2 dla Windows. I choć pierwsze plotki dotyczące IE7 pojawiły się w 2002 roku (patrz artykuł: "Internet Explorer 7 - pierwsze plotki"), na deklaracje dotyczące ostatecznej wersji użytkownicy mieli poczekać jeszcze przez trzy lata - do 2005 roku.

Zobacz również:

  • Windows 11 usuwa Internet Explorera
  • Bitdefender ostrzega przed podatnościami w Internet Explorerze
  • Xbox Series X z kolejnym rekordem. Microsoft chwali się wynikami konsoli

Wtedy to właśnie okazało się, że najnowszy MSIE nie pojawi się - jak wcześniej planowano - w Windows Vista (czyli ówczesnym Longhornie), ale zostanie udostępniony wcześniej (patrz artykuł: "Internet Explorer 7 - pierwsza beta już latem!"). Microsoft zapewniał, że w kwestii zabezpieczeń pójdzie dużo dalej niż w przypadku Service Packa 2. Nowy IE miał nie tylko gwarantować funkcjonalność, ale również - zapewniać bezpieczeństwo internaucie (patrz artykuł: "Internet Explorer 7 bezpieczniejszy?").

Beta 1

Prześwietlamy Internet Explorera 7 Beta 2 Preview!

Internet Explorer 7 Beta 1

Pierwszą betę udostępniono w sierpniu 2005 roku; wielu testujących przyznało, że jej interfejs do złudzenia przypominał domyślny interfejs Mozilli Firefox. Wśród najważniejszych innowacji, które znalazły się w IE7, należy wymienić obsługę kanałów RSS, przeglądanie stron na kartach oraz poprawne rozpoznawanie przezroczystości w plikach PNG (patrz artykuł: "Internet Explorer 7.0 Beta 1 w akcji"). Na ten ostatni element szczególnie nalegali zwolennicy open source.

Dziś zapoznamy się z kolejną wersją MSIE7 - Beta 2 Preview (build 5299). Będziemy unikać szczegółowych porównań do konkurencji, gdyż nie zezwala na nie licencja Microsoftu. Postaramy się jednak zaprezentować Wam Internet Explorera 7 takiego, jakim jest i jakim - naszym zdaniem - powinien być w momencie premiery wersji ostatecznej. Liczymy na to, że gigant z Redmond zechce nas czymś zaskoczyć albo przynajmniej wysłucha uwag użytkowników.

Aktualizacja: 25 stycznia 2006 13:22

Po trwających drugą dobę testach udało nam się potwierdzić, że działanie IE7 Beta 2 Preview bardzo zależy od środowiska, w jakim MSIE jest oceniany. Na przykład: od trzeciej testowej instalacji zaczęły być widoczne ikony witryn (co widać na dołączonym do tekstu filmie, a czego nie ma na wcześniejszych rysunkach). W niektórych przypadkach instalacja IE7 nie była w stanie utworzyć właściwego punktu odzyskiwania systemu, o czym wzmiankowaliśmy. Po pierwszej instalacji na angielskiej wersji XP Home w IE7 nie wyświetlała się żadna witryna, pomógł dopiero kolejny restart systemu operacyjnego. Pojawił się także problem z filtrem antyphishingowym: próba sprawdzenia jakiejś witryny powodowała przewrócenie się przeglądarki.