Przetestuj komputer za darmo i zainwestuj w mądrą aktualizację

Do dokładnej oceny wydajności komputera stworzonych zostało wiele narzędzi. Pokażemy wam, z których z nich skorzystać i jak odczytywać uzyskiwane za ich pomocą wyniki.


Korzystając z programów diagnostycznych możemy ocenić wydajność komputera znajdując potencjalne wąskie gardła najbardziej kwalifikujące się do aktualizacji. Niestety wielu użytkowników sądzi, że wydajność systemu to po prostu kwestia taktowania procesora oraz ilości pamięci. Chcąc więc zauważyć natychmiastową poprawę w zakresie osiągów swojego sprzętu inwestują w nowy procesor i więcej RAM-u. Zabieg ten (często kosztowny) nie zawsze przynosi jednak oczekiwane korzyści.

Duży wybór

Chociaż aktualizacja CPU i pamięci może oczywiście pomóc to jeżeli szukasz poprawy w zakresie gier zmiana dysku lub karty graficznej powinna bardziej ci się opłacić. Jeżeli więc byłbyś w stanie dokładnie określić, które elementy twojego komputera wyhamowują go najbardziej, mógłbyś przeprowadzić skuteczną aktualizację dostosowaną do własnych potrzeb.

Zobacz również:

  • Microsoft się wkurzy. Zgadnij, jaki udział w rynku ma Windows 11?
  • Karty graficzne Intel Arc – wszystko, co już wiemy [09.08.2022]
  • Jak wybrać odpowiednią pamięć RAM dla swojego komputera?

Na rynku dostępnych jest wiele programów testujących wydajność systemu. Niektóre używają testów syntetycznych, natomiast inne praktycznych, które w większym stopniu określą rzeczywistą moc naszego komputera. Ponadto część benchmarków skupia się na konkretnym podzespole, podczas gdy inne mierzą całkowitą wydajność systemu. Aby więc jak najlepiej oszacować drzemiącą moc testowanej maszyny najlepiej skusić się na skorzystanie z kombinacji różnych typów aplikacji diagnostycznych.

Czynności przygotowawcze

Przed uruchomieniem testów powinniśmy wziąć pod uwagę wiele czynników związanych ze sprzętem i oprogramowaniem, aby uniknąć uszkodzenia naszego systemu i zapewnić, że otrzymane wyniki będą spójne i dokładne.

Sprzęt

Wiele benchmarków skupia się na konkretnych podzespołach. Musisz się więc upewnić, że są one w należytym stanie technicznym, są dobrze chłodzone (jeżeli oczywiście tego wymagają) i odpowiednio zasilane. Jeżeli wydaje ci się, że któryś z podzespołów pracuje niestabilnie lub zawodnie podczas normalnego użytkowania, poddanie go testom może się dla niego źle skończyć. Ponadto komponenty, które nie są odpowiednio chłodzone lub są już po prostu słabe mogą po procesie testów zacząć pracować niestabilnie.

Oprogramowanie

Parametry systemu operacyjnego, aplikacji i sterowników muszą być zadowalające, aby zapewnić sobie dokładne i powtarzalne wyniki benchmarków. Powinniśmy więc pamiętać, aby przez przystąpieniem do testów pozbyć się plików prefetch oraz plików tymczasowych, które np. w Windows 7 znajdziecie tutaj:

C:\Windows\Prefetch

C:\Windows\Temp i C:\Users\[nazwa użytkownika]\AppData\Local\Temp

Przy problemach z usunięciem niektórych plików tymczasowych należy zrestartować system i po jego ponownym uruchomieniu pozamykać wszelkie aplikacje, które mogą pracować w tle. Po tym zabiegu powinno się udać usunąć pozostałe "oporne" pliki.

Musimy też pamiętać, aby podczas testów nie pracowały w tle żadne aplikacje (np. programy antywirusowe), które obciążają CPU i pamięć oraz zżerają miejsce na dysku twardym. Ich działania mogą bowiem wpłynąć na wyniki testu, które w takim przypadku niestety nie określą nam dokładnie prawdziwych możliwości naszego komputera. Pamiętajmy też o tym, aby żadnej aktywności nie przejawiał napęd optyczny.

Kolejnym elementem na który musimy zwrócić uwagę jest korzystanie z właściwych sterowników (najlepiej najświeższych). Jest to szczególnie ważne w przypadku kart graficznych oraz chipsetów płyt głównych, gdyż może znacząco wpłynąć np. na szybkość wyświetlanych klatek, czy szybkość transferu danych.

Powinniśmy również pamiętać o tym, aby nasz system był w pełni zaktualizowany.

Testujemy poszczególne komponenty

Wiele elementów naszego systemu ma wpływ na jego ogólną wydajność, lecz procesor, grafika, pamięć i dyski generalnie odgrywają największą rolę. Który z nich jest najważniejszy zależy od preferencji danego użytkownika. Np. dla gracza najważniejsza będzie ilość klatek na sekundę więc w najprawdopodobniej najlepszym wyjściem będzie dla niego inwestycja w lepszą kartę graficzną. Z kolei w przypadku "zwykłego" użytkownika narzekającego na ogólną powolność swojego systemu może się okazać, że nejlepsze rezultaty przyniesie zakup szybkiego dysku SSD (o tym jak go optymalnie skonfigurować dowiesz się z tego artykułu) .

Oznacza to, że musisz zadecydować, które aspekty wydajności systemu są dla ciebie najważniejsze, przeprowadzić odpowiednio ukierunkowane testy i następnie właściwie zinterpretować ich wyniki.

Procesor

Najbardziej przydatne w tym zakresie benchmarki katują CPU starając się jednocześnie zminimalizować wpływ innych elementów systemu na końcowy wynik. Program SiSoft SANDRA 2012 oferuje kilka ukierunkowanych na procesor testów syntetycznych, które umożliwiają sprawdzenie jego możliwości w wielu matematycznych zadaniach. Dodatkowo dla łatwego porównania otrzymujemy wyniki uzyskiwane przez inne CPU.

Pobierz: SiSoftware Sandra Lite 2012 (18.52)

Kolejnym popularnym benchmarkiem CPU jest Cinebench, który renderuje sceny 3D przy wykorzystaniu silnika oprogramowania do animacji Cinema 4D firmy Maxon. Jest to całkowicie darmowa aplikacja, która współpracuje z różnymi systemami i pozwala na pracę w trybie jednowątkowym (katujemy pojedynczy rdzeń procesora) i wielowątkowym (angażujemy wiele rdzeni procesora). Jeżeli wszystko działa prawidłowo procesor Intel Core i7-2700K powinien osiągnąć w teście Cinebench (R11.5) w trybie jednowątkowym wynik około 1.55, natomiast w wielowątkowym - około 7.05.

Pobierz: Maxon Cinebench 11.529

GPU

W przypadku GPU mamy ogromny wybór, gdyż wiele gier posiada wbudowane testujące narzędzia. Możemy też skorzystać z aplikacji Fraps, która oprócz tworzenia zrzutów ekranowych oraz nagrywania sekwencji wideo z gier, potrafi również prezentować na bieżącą rzeczywistą liczbę wyświetlanych klatek na sekundę.

Pobierz: Fraps 3.5.5

Dla porządnego przetestowania GPU polecamy wykorzystać mieszankę testów praktycznych i syntetycznych. Popularnym narzędziem jest tutaj aplikacja 3DMark Basic (dostępne są również bardziej zaawansowane wydania Advanced i Professional) firmy Futuremark, która prezentuje nam ogólny wynik 3DMark, jak również składające się na niego wyniki punktowe każdego z poszczególnych testów. Kolejnym syntetycznym benchmarkiem jest Unigine Heaven, który może testować GPU przy wykorzystaniu DirectX 9, 10/10.1, 11 i OpenGL (Linux) oraz skomplikowanych obliczeń związanych z technologią teselacji.

Pobierz: 3DMark Basic 11 build 1.0.2

Pobierz: Heaven Benchmark 3.0

W przypadku systemu składającego się z procesora Intel Core i7-3960X i testowanego przy rozdzielczości 1920 x 1200 pikseli z 4X MSAA, filtrowaniem anizotropowym 16x i wysoką teselacją, karta NVIDIA GeForce GTX 560 Ti powinna uzyskać w Unigine Heaven około 665 punktów oraz około 26,4 klatek na sekundę. Przy tych samych ustawianiach Radeon HD 7850 może zdobyć 706 punktów i wyświetlać obraz z prędkością 28 klatek na sekundę. Jeżeli masz szybszy GPU twoje punktacja powinna być wyższa, w przeciwnym razie nie powinieneś prześcignąć opisanych konfiguracji.

Pamięć

Najpopularniejsza metoda oceny wydajności pamięci osiągana jest za pomocą testów syntetycznych zaprojektowanych do mierzenia szczytowej przepustowości i opóźnień.

Świetnym narzędziem jest tutaj aplikacja AIDA64 Extreme Edition, która posiada wbudowany benchmark pamięci testujący je pod względem odczytu, zapisu, przepustowości i opóźnień.

Pobierz: AIDA64 Extreme Edition 2.50

Darmowa wersja SiSoft SANDRA 2012 również oferuje możliwość sprawdzenia przepustowości oraz opóźnień pamięci prezentując wyniki w GB/s i nanosekundach. Sam test jest bardzo prosty do przeprowadzenia i nie trwa długo. Przykładowy system składający się z procesora Intel Core i7-2700K, 8 GB pamięci DDR3-1333 MHz w konfiguracji dual-channel powinien osiągnąć wyniki na poziomie 16 GB/s i 29 ns. Jeżeli byśmy skorzystali z pamięci taktowanych wyższym zegarem, powinniśmy uzyskań większą przepustowość i niższe opóźnienie.

Dysk

Do testowania wydajności dysków twardych lub dysków SSD najlepiej wykorzystać benchmark, który mierzy szybkość transferu danych przy odczycie i zapisie (z obciążeniem zarówno sekwencyjnym jak i losowym) oraz czas dostępu do danych.

Jednym z lepszych narzędzi do testowania dysków jest program CrystalDiskMark. Jest on szczególnie przydatny, gdyż testuje zarówno sekwencyjny jak i losowy odczyt/zapis z dużych i małych bloków. Co prawda nie pokazuje czasu dostępu do danych, lecz możemy w tym zakresie posiłkować się takimi narzędziami jak HD Tune, IOMeter lub Physical Disk Benchmark w SiSoft SANDRA 2012.

Pobierz: CrystalDiskInfo 5.0.0

Testowanie całego systemu

Windows Vista i Windows 7 pozwalają na skorzystanie z Indeksu wydajności systemu Windows (Windows Experience Index). Ocena ta obliczana jest na podstawie ocen szczątkowych wydanych poszczególnym podzespołom sprzętowym po uprzednim oszacowaniu wydajności twojego sprzętu. Ocena łączna to najgorsza z ocen wyszczególnionych na liście, podkreślając, który składnik sprzętowy jest najsłabszym ogniwem komputera.

Raczej nie polecamy jednak tego testu. Naszym zdaniem znacznie lepszym wyborem będzie sięgnięcie po benchmark Futuremark PCMark 7, który dostępny jest w wersji podstawowej za darmo i cechuje się bardzo prostą obsługą. Za jego pomocą można przeprowadzić szeroki zakres testów obejmujących CPU, GPU, pamięć i dysk. Każdy z nich kończy się wyświetleniem wyniku, który im jest wyższy, tym lepiej.

Pobierz: PCMark 7 1.0.4

Czytanie wyników

W większości benchmarków wyświetlane wyniki są łatwe do zrozumienia. Należy jednak pamiętać, że wyższy wynik nie zawsze oznacza większą wydajność testowanego elementu, chociaż faktycznie w zdecydowanej większości przypadków tak jest.

________________

Zachęcamy do testowania swojego sprzętu i mądrego wydawania pieniędzy przeznaczonych na jego aktualizację.