Przetwarzanie dwuprocesorowe w minipłytach EPIA

Nowa płyta główna VIA EPIA DP-310 pozwala na budowanie miniaturowych komputerów dwuprocesorowych w obudowach Mini-ITX. Produkty zaliczające się do tej serii VIA zaprezentowała na targach CeBIT 2005.

VIA EPIA DP-310

VIA EPIA DP-310

EPIA DP-310 to pierwsza płyta główna formatu Mini-ITX z systemem dwuprocesorowym i zintegrowaną kartą sieciową standardu Gigabit Ethernet. Została wyposażona w dwa energooszczędne procesory VIA Eden-N pracujące z częstotliwością 1 GHz, wykorzystujące zawansowane sprzętowe funkcje bezpieczeństwa polegające na losowym generowaniu klucza szyfrującego powstającego na bazie szumów generowanych przez procesor. Na płycie zastosowano chipset VIA CN400. Producenci mogą umieścić dwie płyty VIA EPIA DP-31 w pojedynczej obudowie o wysokości 1U lub jedną w obudowie 0,5 U. Daje to możliwość zwiększenia mocy obliczeniowej do 168 procesorów w pełni skonfigurowanej obudowie o wysokości 42U przy poborze jedynie 2,5 kW mocy.

Multimedialny chipset VIA CN400 korzysta ze zintegrowanego graficznego rdzenia UniChrome Pro realizującego sprzętowe wsparcie odtwarzania wideo (MPEG-2 i MPEG-4). Całości dopełniają dwa złącza Serial ATA, ATA-133, do czterech gniazd USB 2.0 i obsługa dźwięku sześciokanałowego VIA Vinyl Audio.


Zobacz również