Przewodnik dłubacza

Jeśli Windows nie spełnia twoich oczekiwań pod względem wyglądu czy działania, to nie znaczy, że już zawsze tak musi być. System Microsoftu da się łatwo modyfikować. Wystarczy chwilę poszperać, żeby móc zmienić niemal każdy jego element.


Jeśli Windows nie spełnia twoich oczekiwań pod względem wyglądu czy działania, to nie znaczy, że już zawsze tak musi być. System Microsoftu da się łatwo modyfikować. Wystarczy chwilę poszperać, żeby móc zmienić niemal każdy jego element.

Przygotowaliśmy dla ciebie miniprzewodnik po zaawansowanej konfiguracji Windows XP i Visty. Porady, które przedstawiamy, wymagają wykonania różnych czynności, np. zagłębienia się w rejestr czy w rzadko odwiedzane zakamarki rozwijanych menu i okien konfiguracyjnych. Wysiłek się opłaci, bo dostroisz system dokładnie do swoich oczekiwań. Jeśli jednak korzystasz z firmowego komputera, nie wszystkie ustawienia mogą być dostępne. Wiele z nich zmieni tylko użytkownik z uprawnieniami administratora.

Szybsza Vista

Przewodnik dłubacza

Efektowne przełączanie między oknami w Windows Viście bardzo obciąża komputer, ale możesz poprawić jego wydajność, zmniejszając liczbę wyświetlanych okien.

Windows Vista ma efektowny interfejs, którego najbardziej efektownym elementem jest tzw. flip 3D, czyli trójwymiarowe przełączanie między oknami aplikacji za pomocą klawiszy [Start Tab]. Jeśli masz nieco starszy komputer, przełączanie nie będzie wyświetlane płynnie. Aby to zmienić, należy zmniejszyć liczbę pokazywanych okien, co uzyskasz przez zmiany w rejestrze. W menu Start w polu szybkiego wyszukiwania wpisz regedit i w edytorze rejestru odszukaj klucz HKEY_Current_User\Software\Microsoft\Windows\DWM. Utwórz nową wartość DWORD (Edycja | Nowy | Wartość DWORD) i nadaj jej nazwę Max3Dwindows. Następnie w polu Dane wartości wpisz liczbę okien, które będą wyświetlane przez funkcję flip 3D. Jeśli masz poważne problemy z wydajnością, wpisz 4. To ustawienie możesz zmienić w przyszłości.

Zanim zobaczysz efekty, musisz zrestartować komputer albo ponownie uruchomić menedżer okien. To ostatnie wymaga użycia poleceń tekstowych wykonywanych z podwyższonymi uprawnieniami (administracyjnymi). W polu szybkiego wyszukiwania wpisz cmd i, zamiast nacisnąć [Enter], użyj kombinacji [Ctrl Shift Enter]. W ten sposób uruchomisz wiersz polecenia z podwyższonymi uprawnieniami. Teraz wpisz dwa polecenia: net stop uxsms, a następnie net start uxsms. Tym razem wystarczy wcisnąć sam [Enter]. Przełączenie okien w 3D powinno działać już dużo szybciej.

Jeśli ustawiłeś liczbę okien na cztery, a masz uruchomionych np. sześć programów, podczas przełączania Windows będzie wyświetlać tylko cztery z nich. Pokaże ukryte dotychczas okna, a te z wierzchu ukryje.

Oczyszczanie Panelu sterowania w XP

W panelu sterowania w Windows XP znajdziesz ponad 30 apletów, zaś w Viście - co najmniej 50. Większości pewnie nie używasz, więc warto je ukryć, żeby łatwiej poruszać się wśród tych potrzebnych. W Windows XP uruchom edytor rejestru - wciśnij kombinację [Windows R] i wpisz polecenie regedit. Następnie odszukaj klucz HKEY_Local_Machine\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Control Panel\don't load. Jeśli wpis don't load nie istnieje, utwórz go, przechodząc do Edycja | Nowy | Klucz. Aby ukryć konkretny aplet, utwórz nową wartość ciągu z nazwą identyczną, jak nazwa pliku danego apletu. Przykładowo, żeby ukryć aplet konfiguracji myszy zapisany w pliku main.cpl, utwórz w kluczu don't load wartość o nazwie "main.cpl". Wciąż możesz go uruchomić, korzystając z wiersza polecenia. Będzie się też pojawiał w innych miejscach, np. na liście zadań na pasku po lewej stronie w Eksploratorze Windows. Jedynie jego ikona nie będzie wyświetlana w Panelu sterowania. Do każdego apletu, który chcesz ukryć, utwórz oddzielną wartość ciągu - jeśli ją potem usuniesz, ukryty aplet pojawi się ponownie.

Opisana metoda pozwala ukryć tylko część apletów, bo w Panelu sterowania panuje spory bałagan. Widoczne w nim aplety to nie tylko pliki CPL. Część jest kontrolowana przez biblioteki DLL, a jeszcze inne to tylko skróty do folderów. Ukryć możesz tylko aplety zapisane w plikach CPL.

Jest jeszcze jeden sposób, który działa zarówno w Viście, jak i XP. Poleceniem gpedit.msc uruchom przystawkę Zasady grupy. Przejdź do gałęzi Konfiguracja użytkownika | Szablony administracyjne | Panel sterowania. W prawej części okna kliknij dwukrotnie opcję Ukryj określone aplety Panelu sterowania. W nowym oknie zaznacz Włączone i kliknij Pokaż. W kolejnym kliknij Dodaj i wpisz nazwę apletu, który chcesz ukryć. W Viście należy wykonać dokładnie te same czynności, z tą różnicą, że ustawienie Ukryj określone aplety Panelu sterowania nazywa się Ukryj określone elementy Panelu sterowania.

Kaskadowy Panel sterowania

Jeśli nie odpowiada ci układ Panelu sterowania z ikonami apletów, Windows XP i Vista pozwalają zaaranżować go w formie kaskadowego systemu menu. Menu będą dostępne tak samo, jak Panel sterowania, czyli po kliknięciu jego ikony w menu Start. Aby to zrobić, w Windows XP kliknij prawym przyciskiem myszy pasek narzędzi i wybierz opcję Właściwości. W nowym oknie przejdź do karty Menu Start i kliknij przycisk Dostosuj. Wybierz kartę Zaawansowane i odszukaj na liście ustawienia Panelu sterowania. Zaznacz opcję Wyświetl jako menu. W Viście musisz wykonać dokładnie te same czynności, pomijając przechodzenie do karty Zaawansowane.