Przewodnik: jak kupować notebook?

Kupując laptop, powinieneś odpowiedzieć sobie najpierw na pytanie, czego oczekujesz. Zależy ci na mocy porównywalnej z komputerem stacjonarnym, bo lubisz sprawdzać się w wymagających, najnowszych grach? Czy może wolisz poręczne, niewielkie urządzenie, które nie ciąży w podróży i długo pracuje na baterii? Przygotowaliśmy przewodnik, który pomoże ci dokonać wyboru.


Najwydajniejsze laptopy zwykle mają spore gabaryty i dużo ważą, więc niezbyt nadają się do codziennego noszenia w plecaku czy torbie. Poza tym duża moc często oznacza równie duże zużycie energii, co skraca czas pracy takiego supernotebooka na baterii. Akumulator jest tylko rodzajem zasilacza awaryjnego, a nie alternatywnym źródłem prądu.

Inaczej rzecz się ma z modelami, w których postawiono przede wszystkim na wygodę korzystania poza biurem. Są lekkie, nieduże, łatwo mieszczą się w teczce czy plecaku, a ich czas pracy na baterii jest wystarczająco długi, byś mógł wykonać zaplanowane zadania albo korzystać z multimediów w podróży.

Zobacz również:

  • Okazja w Media Expert: nawet 80% taniej!

Procesor

Układy stosowane w laptopach mają niższą wydajność niż ich odpowiedniki w komputerach stacjonarnych (wolniejsze taktowanie), ale za to zużywają mniej energii. Nie wymagają potężnych zasilaczy ani intensywnego chłodzenia i na bieżąco dostosowują swoją prędkość do potrzeb systemu. Najpopularniejsze (i najbardziej opłacalne) są w tej chwili procesory Intela z serii Core 2 Duo, wykorzystywane zarówno do w wydajnych, jak i ekonomicznych konfiguracjach. Ciekawostką jest tańsza wersja tych procesorów, wyposażona w jeden rdzeń - Intel Core 2 Solo - która z uwagi na niewielki pobór prądu nadaje się do laptopów tanich i długo działających na baterii. To dobra alternatywa dla procesorów Atom, które okazują się za wolne, by pracować z Vistą.

Tym, którzy laptopem chcą zastąpić pecet, polecamy konstrukcje z czterordzeniowymi procesorami (Intel Core Quad do laptopów), które w połączeniu z wydajnymi kartami graficznymi sprawdzają się w grach. Platformę AMD w notebookach reprezentują procesory z serii Turion X2 oraz mobilna wersja Athlona 64/64 X2.

Pamięć

Przewodnik: jak kupować notebook?

Lekki i mniej wydajny czy ciężki lecz gotowy zastąpić nawet destkop? To kluczowe pytanie na które musisz sobie odpowiedzieć zaczynając szukać komputera przenośnego.

Standardem w notebookach są moduły DDR2 800, a w nowszych platformach wykorzystuje się już układy DDR3 1066 (Centrino 2). Współczesny komputer pracujący z Vistą powinien mieć co najmniej 2 GB pamięci RAM. Decydując się na ekonomiczną konfigurację ze słabym procesorem i niewielką ilością pamięci, warto zainstalować starszy i mniej wymagający system - Windows XP. Wówczas wystarczy 1 GB pamięci. 32-bitowe systemy operacyjne mogą zaadresować (obsłużyć) maksymalnie 4096 MB RAM, dlatego jeżeli planujesz używać więcej niż 4 GB pamięci, przygotuj się na system 64-bitowy. Masz do wyboru Windows XP x64, Vistę 64 i Linuksa.

Układ graficzny

Notebooki w rozsądnych cenach mają procesory graficzne, które bez problemu radzą sobie z codziennymi zadaniami. Nawet jeżeli są to tzw. układy zintegrowane, czyli wbudowane w chipset (płytę główną) i korzystające z systemowej pamięci RAM (rozwiązanie wolniejsze, lecz tańsze od osobnej pamięci graficznej). Niestety, zintegrowane z płytą główną układy graficzne, w tym popularny Intel GMA 4500MHD, okazują się za wolne w grach, dlatego pozostają specjalne konstrukcje, takie jak NVIDIA GeForce 9800M GS. Jeżeli potrzebujesz wydajnej grafiki za rozsądną cenę, wybierz ATI Radeon HD 4670. Jeśli pojemność pamięci operacyjnej jest niewielka, upewnij się, że karta graficzna ma własną pamięć.

Twardy dysk

Jedyne, o czym musisz zadecydować w tym wypadku, to pojemność - dziś minimum to 250 GB, zwykle 250-320 GB. Czasem jeszcze i szybkość obrotowa, ale niewiele notebooków oferuje opcję dysku 5400 (standard) lub 7200 obrotów na minutę (wydajniejsze, ale zużywają nieco więcej energii, skracając tym samym czas pracy na baterii o kilka do kilkunastu minut). Są też modele z dyskami SSD - bardzo szybkie, ale bardzo drogie. Dysk SSD pozwala zazwyczaj na wydłużenie czasu pracy komputera na baterii (o 5-8 %), jest też odporny na uszkodzenia mechaniczne, bo nie ma ruchomych części.