Przewodnik po serwisach społecznościowych

Najnowsze badania sieciowe pokazują, że internauci więcej czasu spędzają w serwisach społecznościowych niż podczas wyszukiwania stron i przeglądania poczty e-mail. W społecznościach szukamy nowych znajomych, odnajdujemy bliskich, dbamy o rozwój kariery i promujemy swoje dzieła. Dlatego warto wiedzieć, które serwisy najlepiej nadają się do poszczególnych zadań.


Serwisy społecznościowe bardzo się różnią między sobą. Jednym z przyjętych sposobów podziału jest wyselekcjonowanie serwisów skierowanych do konkretnych grup społecznych, nastawionych na dzielenie się treściami, zezwalających na dostęp tylko za zaproszeniem, dających możliwość publikacji własnych stron, przeznaczonych do wymiany zdań i opinii, w tym serwisów tematycznych i branżowych.

W praktyce wiele z serwisów społecznościowych można zakwalifikować do przynajmniej kilku z wymienionych kategorii.

Nasza Klasa (nk.pl) - rodzina i znajomi

Informacje: nk.pl

Nasza Klasa powstała w listopadzie 2006 r. i szybko wskoczyła na miejsce największego serwisu społecznościowego w Polsce. W czerwcu 2010 r. funkcjonujący już pod nazwą nk.pl serwis mógł się pochwalić ok. 14 mln aktywnych kont użytkowników.

Strona jest szczególnie popularna wśród pokolenia eksplozji demograficznej lat 50. i 60. Badania comScore pokazują, że 34,4% miesięcznych użytkowników serwisu zagląda tam codziennie. Twórcy nk.pl wspierają jego rozrywkowy charakter; dodając w ostatnim czasie m.in. gry przeglądarkowe (wśród nich popularne: Happy Harvest i Icy Tower) oraz możliwość oceniania zdjęć.

Wtyczka do Firefoksa ułatwia szukanie znajomych

Aby usprawnić korzystanhie z nk.pl, doinstaluj wyszukiwarkę użytkowników serwisu do lsity wyszukiwarek wbudowanych w przeglądarkę internetową. Wtyczkę do Firefoksa znajdziesz w oficjalnym repozytorium Mozilli. Może także pobrać wersję dla Internet Explorera.

Gry przeglądarkowe okazały się sporym sukcesem na Facebooku, od dłuższego czasu biją także rekordy popularności w Naszej Klasie

Gry przeglądarkowe okazały się sporym sukcesem na Facebooku, od dłuższego czasu biją także rekordy popularności w Naszej Klasie

Facebook - koledzy i społeczeństwo

Informacje: facebook.com

Facebook to największy serwis społecznościowy na świecie. Gromadzi 500 mln użytkowników, a - jak podaje CheckFacebook.com - wśród nich jest 3 mln 350 tys. Polaków (obecnie liczba ta jest nieco wyższa - dop. redakcja). W porównaniu z użytkownikami nk.pl są oni dużo bardziej aktywni i chętni do wspólnych działań. Na uwagę zasługuje choćby strona poparcia Henryki Krzywonos, która w ciągu dwóch dni od jej wystąpienia na obchodach 30. rocznicy "Solidarności", zgromadziła ponad 40 tys. fanów.

Swoją stronę ma też PC World. Facebook pozwala bowiem na zakładanie profili prywatnych oraz stron fanów skupionych wokół marki, idei lub postaci sławnej osoby. Cała aktywność w serwisie skupia się wokół Tablicy widocznej w każdym profilu, na której publikowane są informacje o ostatniej aktywności danego użytkownika. Dzięki niej można śledzić jego postępy w grach, dodane ostatnio zdjęcia lub komentarze.

Jak spersonalizować adresu profilu

Przykładowy link do profilu na Facebooku to facebook.com/profile.php?id=1234. Ty jednak możesz mieć adres facebook.com/imie_nazwisko. Wystarczy wejść w menu Konto | Ustawienia konta i zmienić swoją nazwę użytkownika.

PC World: oficjalna strona na Facebooku

PC World: oficjalna strona na Facebooku