Przezroczyste ekrany już były. Czas na przezroczystą baterię!

W laboratoriach Uniwersytetu Stanforda powstała interesująca bateria, która...jest przezroczysta. Jeden z jej twórców przyznał, że ma nadzieję, iż dzięki wynikom pracy jego zespołu powstanie w przyszłości przezroczysty iPhone.

Przezroczyste wyświetlacze to nie nowość. Tego typu ekran posiada np. zaprezentowany kilka lat temu telefon Sony Ericsson Xperia Pureness. Naukowcy jednak nie spoczęli na laurach i postanowili stworzyć kolejny przezroczysty element, który może zaoferować nowe możliwości producentom sprzętu. Udało im się bowiem skonstruować przezroczystą baterię Li-Ion!

Powstała ona na Uniwersytecie Stanforda, natomiast jej twórcami są Yi Cui i Yuan Yang. Podstawowym elementem baterii jest siatka niewiarygodnie cieniutkich elektrod, dzięki którym jest ona zdolna do przepuszczania około 60 procent światła. Co więcej, jest też elastyczna.

Problemem, z którym muszą poradzić sobie naukowcy jest niewielka pojemność baterii. Może ona bowiem zmagazynować (w zależności od współczynnika przezroczystości zmieniającego się w zakresie od 50% do 80%) od 1/3 do połowy energii magazynowanej przez jej "zwykłego" odpowiednika o takich samych gabarytach.

Yi Cui twierdzi, że większą pojemność można uzyskać poprzez nakładanie kolejnych warstw elektrod. Niestety będzie się to musiało odbić negatywnie na przezroczystości.

Zdaniem naukowca przezroczyste baterie mają szansę pojawić się na rynku w ciągu najbliższych dwóch lat pozwalając na konstruowanie przezroczystych urządzeń takich jak np. tablety, smartfony i czytniki e-booków.

Co więcej, mogą umożliwić np. smartfonom na korzystanie z tak zwanej "rzeczywistości rozszerzonej" (Augmented Reality) bez konieczności angażowania wbudowanego aparatu cyfrowego.

Zapraszamy do obejrzenia filmu prezentującego przezroczystą baterię: