Przodownicy wielozadaniowości

Podwyższona wydajność w solidnym, dobrze znanym opakowaniu bez dopłaty - zbyt dobre, by było prawdziwe? Nie w przypadku najnowszych modeli komputerów Compaq Deskpro EP 500 i Dell OptiPlex GX110.

Podwyższona wydajność w solidnym, dobrze znanym opakowaniu bez dopłaty - zbyt dobre, by było prawdziwe? Nie w przypadku najnowszych modeli komputerów Compaq Deskpro EP 500 i Dell OptiPlex GX110.

Przodownicy wielozadaniowości
Te wypróbowane pecety do firm to jedne z pierwszych wykorzystujące nowy chipset Intela 810e, który przyspiesza wielozadaniowość. Mimo zastosowania nowych rozwiązań cena poniżej 2000 dolarów pozostała niez- mieniona, a obejmuje procesor Pentium III 500, 128 MB RAM i Windows 98 Second Edition. Oba komputery warte są swej ceny - za te same pieniądze można dostać trochę lepsze konfiguracje sprzętowe u innych producentów, ale możliwości zarządzania i stabilność oferowane przez systemy Compaqa i Della usprawiedliwiają dodatkowe koszty.

W naszych testach programem PC WorldBench 98 obie maszyny wypadły niemal identycznie, uzyskując wyniki 223 (Compaq) i 231 (Dell). Te rezultaty, bliskie średniej tej klasy procesora, wskazują ponadprzeciętną szybkość w standardowych zastosowaniach biurowych. Jednakże oba komputery doskonale poradziły sobie w naszym nowym teście wielozadaniowości, w którym systemy wykonują rozpakowywanie plików w tle, wykonując jednocześnie zadania w kilku popularnych aplikacjach. Compaq osiągnął notę 311, zaś Dell - 301 (niższa liczba jest lepsza) - to około 20 procent szybciej od rezultatów uzyskanych przez pecety z Pentium III 600 wykorzystujących stary chipset 440BX lub nowy firmy VIA.

Chipset 810e jest prostszym i tańszym krewnym opóźnionego zestawu 820 (o obu pisaliśmy w listopadowych i grudniowych Aktualnościach).

Zaprojektowany z myślą o komputerach do firm - takich jak testowany Compaq i Dell - 810e nie obsługuje pamięci RDRAM, szybkiej odmiany pamięci, która była przyczyną problemów z modelem 820. Lecz zarówno 820, jak i 810e opierają się na tych samych, osobnych kontrolerach węzłów pamięci i wejścia/wyjścia. Właśnie dzięki oddzielonym kontrolerom zyskuje wielozadaniowość. Pomaga także magistrala 133 MHz łącząca chipset i procesor - zastąpiła starą szynę 100 MHz. Podobnie jak tani 810, chipset 810e ma również zintegrowaną kartę grafiki pracującą w trybie zwanym przez Intela Direct AGP. Takie rozwiązanie pomaga producentom obniżyć koszty, ale oznacza jednocześnie, że w razie potrzeby rozbudowy modułu grafiki trzeba dodać kartę PCI, co nie daje spodziewanego wzrostu wydajności.

Obudowy obu komputerów dają się otworzyć bez użycia narzędzi, ukazując uporządkowane wnętrza. Obie maszyny wyposażone są w karty sieciowe Ethernet, 17-calowe monitory i oprogramowanie zarządzające oparte na WWW, przystosowane do grup roboczych na maksimum 500 osób. Oczywiście jak na komputery do firm przystało, Compaq i Dell są zgodne z DMI 2.0.

Niskoprofilowa obudowa OptiPleksa miała trzy wolne gniazda PCI, ale żadnego ISA, natomiast wszystkie trzy wnęki były zajęte. Dell zawiera dysk 13,5 GB. Serwisowanie ułatwiają kable rozróżnione kolorami.

Miniwieża Deskpro EP 500 oferuje więcej miejsca na rozbudowę i ma parę gniazd ISA. Jeśli wolałbyś mieć komputer typu desktop, nie musisz zmieniać obudowy: wystarczy wysunąć napędy, obrócić je o 90 stopni i położyć maszynę na boku.

Proces jest prosty i szybki, a w odnalezieniu kluczowych elementów i uchwytów (lecz nie wtyczek zasilania napędów) pomagają zielone etykiety. Compaq oznacza kolorami wszystkie zewnętrzne kable i porty, by ułatwić podłączanie. Dość skromny jest także twardy dysk - 6.4 GB.

Oba komputery spełniają swą rolę jako narzędzia do pracy biurowej. Deskpro jest bardziej uniwersalny, oferując kilka składników, które można dopasować do skali Twej firmy, podczas gdy OptiPlex jest lepszy do mniejszych biur czy wydziałów i daje więcej sprzętu za te same pieniądze.

Kupowanie któregokolwiek z tych pecetów z 810e opiera się na prostej regule: dostajesz więcej i nic za to nie płacisz.