Przybliż zegarek, zapłacisz za zakupy

W Polsce za nieduże zakupy będzie można można płacić za pomocą... zegarka. Wystarczy zbliżyć go do czytnika, by uregulować rachunek. Testy zegarka rozpoczął właśnie MasterCard we współpracy z Bankiem Zachodnim WBK.

PayPass to nazwa handlowa nowego sposobu płatności firmy MasterCard. Dzięki niemu można szybko uregulować należność poprzez zbliżenie do czytnika specjalnego modułu, umieszczanego zazwyczaj w kartach płatniczych, wydawanych przez banki. Teraz taki moduł trafił do zegarka, którego producentem jest firma Laks. Nową formę płatności, niewymagającą potwierdzenia kodem PIN lub podpisem można stosować w przypadku transakcji do kwoty 50 zł.

Zegarkiem można płacić w modelu prepaid, co oznacza, że nie jest konieczne zakładanie specjalnego konta w banku.

Zobacz również:

  • RTV Euro AGD: Wyjątkowy program Mastercard - płać kartą i odbierz nagrodę!

Aby uregulować rachunek za prasę, kawę czy nieduży lunch wystarczy zbliżyć zegarek do specjalnego czytnika. Płatność w technologii PayPass jest możliwa w jednym z ponad 174 tys. punktów na całym świecie.

Zegarek to jeden z przykładów możliwości zastępowania banknotów i bilonu. Moduły umożliwiające dokonywanie transakcji są umieszczane w specjalnych kartach płatniczych, przytwierdzane do telefonów czy innych przedmiotów, które nosimy ze sobą, jak np. breloczków.

Nowa forma płatności jest dostępna w Polsce od dwóch lat. Bezstykowe karty są wydawane przez banki w Polsce. Jako pierwszy wprowadził je do swojej oferty BZ WBK, obecnie można je otrzymać także w mBanku, ING Banku Śląskim, Alior Banku i MultiBanku. Nowa forma płatności jest też wykorzystywana podczas imprez masowych. Ze względu na szybkość przeprowadzania transakcji, w krótkim czasie można obsłużyć dużą liczbę klientów.

Więcej na temat kart bezstykowych i ich zastosowania można przeczytać w materiale "Karty bezstykowe - rewolucja w płatnościach".


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: