Przydatne czytadło

Praktycznie wszystkie produkowane dziś urządzenia przenośne, takie jak aparaty cyfrowe, palmtopy, a przede wszystkim odtwarzacze MP3, wyposażone są w gniazda kart pamięci.

Praktycznie wszystkie produkowane dziś urządzenia przenośne, takie jak aparaty cyfrowe, palmtopy, a przede wszystkim odtwarzacze MP3, wyposażone są w gniazda kart pamięci.

Karty służą w nich za podstawowy , toteż coraz większą popularnością cieszą się czytniki umożliwiające transfer zawartości kart do peceta (i w drugą stronę, bo dzięki nim możliwy jest także zapis danych). Zwykle są one podłączane do portu USB, wygodniejsze w użyciu i szybsze od bezpośredniej komunikacji z urządzeniem. Ponieważ na rynku mamy aż cztery typy kart pamięci, dostępne są czytniki przeznaczone do pracy z konkretnymi standardami albo obsługujące je wszystkie. Określenie "czytnik" może być mylące, ponieważ praktycznie wszystkie urządzenia tego typu pozwalają także na zapis danych na karcie.

Lawinowo rosnąca oferta produktów wykorzystujących karty SD spowodowała pojawienie się czytników zgodnych z tym formatem pamięci. Do naszej redakcji trafiło jedno z takich urządzeń, i-Tec SD/MMC USB Reader, podłączane przez port USB. Jego instalacja jest prosta: wymaga uruchomienia oprogramowania z dołączonego CD, a następnie podłączenia czytnika do portu USB. Po chwili okno Mojego komputera wzbogaca się o ikonę napędu wymiennego, reprezentującą czytnik. Do testów szybkości transferu danych wykorzystaliśmy kartę SD 16 MB (faktycznie dostępne 14,1 MB), na którą kopiowaliśmy dwa pliki o łącznej wielkości 12,9 MB. Zapis trwał 17 s, odczyt był natomiast szybszy - tylko 7 s. Pliki nie zawierały błędów, co jest o tyle istotne, że czytniki czasem wprowadzają przekłamania.