Przydatne dodatki i akcesoria

Komputer to nie tylko procesor i karta graficzna. Aby miło i przyjemnie spędzać czas nad grami, potrzeba jeszcze klawiatury, głośników, myszki, czasem słuchawek. Prezentujemy więc przydatne drobiazgi i akcesoria dla graczy.


Komputer to nie tylko procesor i karta graficzna. Aby miło i przyjemnie spędzać czas nad grami, potrzeba jeszcze klawiatury, głośników, myszki, czasem słuchawek. Prezentujemy więc przydatne drobiazgi i akcesoria dla graczy.

Logitech Cordless Desktop MX

Najszybsza myszka na rynku.

Logitech Cordless Desktop MX to wynik połączenia kilku ciekawych pomysłów w jednym pakiecie. Niewątpliwie jest to ponadprzeciętny zestaw dla graczy. Wszyscy, którzy znają produkty Logitecha, wiedzą, że od dawna seria Cordless Desktop znana była z ja-kości i precyzji działania. Tym razem postarano się jednak jeszcze bardziej, gdyż poprzednie zestawy nie do końca nadawały się do szybkich rozgrywek sieciowych, na przykład w Quake'a III czy gry akcji przeznaczonej do zabawy w sieci.

Przydatne dodatki i akcesoria

Trudno znaleźć zestaw, który ma więcej ciekawych rozwiązań niż Cordless Desktop MX. Myszka jest wszystkim znana - to model MX 700. Ma optykę o rozdzielczości 800 dpi i bada ruchy szybkością 4,7 megapiksela na sekundę. Obecnie to najszybsza myszka na rynku. Wszystkie dane są przekazywane bezprzewodowo za pomocą techniki Fast RF, która wymienia dane 125 razy na sekundę, co jest maksymalną możliwością portu USB. Dużym plusem jest również ładowarka wbudowana na stałe w stację dokującą.

Klawiatura jest wyposażona w wiele dodatkowych przycisków, które pozwolą łatwo obsługiwać komputer. Ma też miękkie klawisze i ergonomiczny kształt.

Informacje Veracomp, tel. (0 prefiks 12) 252 55 55,http://www.veracomp.pl

Cena 550 zł

Ocena 5/5

Saitek X45

Coś dla fanatyków lotnictwa

Przydatne dodatki i akcesoria

X45 Saiteka to jeden z zaawansowanych dżojstików do symulacji lotniczych. Niełatwo znaleźć sterownik o konstrukcji zapożyczonej z odrzutowca. Tak jak w prawdziwych samolotach, liczba przycisków Saiteka przeraża i aby się do nich przyzwyczaić, potrzeba trochę czasu. Sam drążek jest wyposażony w dwa przełączniki ośmiokierunkowe, cztery przyciski, jeden klawisz rakietowy i jeden "Pinkie Switch", uruchamiany małym palcem. Niestety, nie zawsze łatwo dotrzeć palcami do każdego z nich. Szczególnie może przeszkadzać dodatkowa klapka znajdująca się nad przyciskiem do wystrzeliwania rakiet.

Na zestaw Saitek X45 składają się drążek i przepustnica. Wyposażono ją w dwa pokrętła, jeden czterokierunkowy przełącznik widoku i dwa zwykłe przyciski. Zainstalowany emulator myszki nie działa tak, jakbyśmy tego chcieli. Do programowania przycisków trzeba niestety skorzystać ze specjalnego programu Saiteka, który jest mało udany - trudny w obsłudze, a jego funkcje zostały wytłumaczone niejasno. Mimo tych wad, zestaw bardzo dobrze działa i z pewnością sprawi wiele przyjemności osobom uwielbiającym symulacje lotnicze i walkę w przestworzach.

Informacje Karuma, tel. (o prefiks 58) 324 86 87,http://www.karuma.pl

Cena 399 zł

Ocena 5/5

Logitech Cordless Freedom 2.4

Bawiąc się tym dżojstikiem, nie zgubisz się w plątaninie kabli.

Przydatne dodatki i akcesoria

Długo trzeba było czekać na takie urządzenie, jakim jest Logitech Cordless Freedom 2.4. Nareszcie możesz grać w symulacje i gry akcji, nie siedząc przyklejony do monitora. Z tym dżojstikiem nie zaplączesz się w kable, które ograniczają przyjemność grania. Mimo że urządzenie działa w oparciu na technologii radiowej, nie będziesz miał kłopotów z precyzją jego działania. Dzięki bezprzewodowej technologii Logitecha o paśmie 2,4 GHz urządzenie potrafi w trybie duplex wymieniać dane z komputerem aż 1600 razy na sekundę. Zapewnia to równie niezawodne działanie, jak w przypadku dżojstików podłączanych za pomocą kabla. Nie musisz też martwić się o zakłócenia.

Urządzenie ma ciekawy kształt. Bardzo dobrze dobrano materiały i kolorystykę dżojstika. Wszystkie przyciski ułożono ergonomicznie, tak aby z łatwością można było dotrzeć do każdego z nich. Fakt, że to urządzenie jest zaawansowane technicznie, nie znaczy, iż jego instalacja musi być trudna. Wystarczy włożyć baterie, podłączyć odbiornik do portu USB i nacisnąć dowolny przycisk na dżojstiku. Na jednych bateriach możesz grać nawet do 50 godzin.

Informacje Megabajt, tel. (0 prefiks 22) 633 11 99,http://www.megabajt.com.pl

Cena 310 zł

Ocena 4/5

Thrustmaster FreeStyler Bike

Wsiadaj na motor i stawaj do najtrudniejszych wyścigów

Przydatne dodatki i akcesoria

Thrustmaster stworzył jedyny w swoim rodzaju kontroler do gier wyścigowych.

Jak najdokładniej odwzorowuje on prawdziwą konstrukcję układu kierowniczego motocykla. Kierownicę wyposażono w dziesięć przycisków i czterokierunkowy przełącznik widoku. Tak jak w prawdziwym motorze, nie zapomniano o manetkach, które zostały pokryte antypoślizgową powłoką. Z pewnością niełatwo będzie ci przyzwyczaić się do kierownicy takiego typu, jednak po pewnym czasie, gdy już pojeździsz trochę na wirtualnym motorze, nie będziesz chciał z niego zejść. Dzięki prostej regulacji pozycji i opcji dowolnej konfiguracji przycisków, możesz idealnie dostosować urządzenie do swoich potrzeb. Dołączony do kierownicy program jest zrozumiały i dokładnie opisany.

Do wyboru masz dwa tryby sterowania. W pierwszym możesz wczuć się w rolę ścigacza, sterując odpowiednio skrętami kierownicy. Natomiast w drugim trybie, który idealnie symuluje motocykle crossowe, musisz sterować kontrolerem za pomocą odpowiednich przechyłów.

Kierownica działa w miarę precyzyjnie i można jedynie narzekać na luźno działające dźwignie i trochę za mały zakres manetki gazu, do której można się jednak przyzwyczaić. W niektórych sytuacjach możesz również tęsknić za technologią Force Feedback, której bardzo brakuje w opisywanym urządzeniu.

Z pewnością poprawiłaby ona ogólne wrażenia z jazdy na wirtualnym motorze.

Informacje Sirius Computers, tel. (0 prefiks 33) 823 52 11,http://www.sirius.pl

Cena 270 zł

Ocena 4/5

MOMO Racing Force

Marzenie kierowcy rajdowego.

Przydatne dodatki i akcesoria

Każdy, kto interesuje się chociaż trochę autami sportowymi, na pewno skojarzy firmę MOMO. Wystarczy powiedzieć, że kierownicami zajmuje się ona już ponad 50 lat i jest jednym z lepszych wytwórców w dziedzinie akcesoriów tuningowych. Nic dziwnego, że firma Logitech rozpoczęła współpracę z MOMO. Dzięki temu powstała pierwsza wyśmienita kierownica - MOMO Force, a teraz kolejna - MOMO Racing Force. Trudno będzie znaleźć bardziej precyzyjny kontroler do symulacji samochodowych. Dzięki idealnemu, owalnemu kształtowi i gumowej powierzchni dobrze trzyma się ją w rękach. Jest tak wygodna

że nie stracisz panowania nad pojazdem nawet w najtrudniejszych sytuacjach. W odróżnieniu od poprzedniego modelu dodano skrzynię biegów, którą można zamontować z prawej i z lewej strony. Pedały zostały odpowiednio nastrojone, a hamulcowy stawia znacznie większy opór niż pedał gazu. Odpowiednia ergonomia pozwala wygodnie trzymać stopę, a dobry materiał sprawia, że noga się nie ślizga. Wspaniały system Force Feedback pracuje bardzo dokładnie i jest w stanie idealnie odwzorować warunki panujące na drodze. Gdy auto wpada w poślizg, niemal czujesz, jak kierownica wyrywa ci się z rąk.

Największym mankamentem są zapinki montujące. Instalacja sprawia kłopoty, gdyż po odpowiednim zamontowaniu urządzenie nie jest stabilne. Dużo lepsze rozwiązanie zastosowano w poprzednim modelu, szkoda więc że zrezygnowano z tej techologii.

Informacje Sirius Computers, tel. (0 prefiks 33) 823 52 11,http://www.sirius.pl

Cena 600 zł

Ocena 4/5

Logitech WingMan Cordless

Game pad z Force Feedbackiem.

Przydatne dodatki i akcesoria

WingMan Cordless to obecnie najlepszy game pad dostępny na rynku. Wyposażono go w cztery spusty, sześć przycisków, dwie analogowe gałki, zwykły krzyż do sterowania i dwie przepustnice. Wszystkie przyciski są na tyle ergonomicznie rozłożone, że na pewno nie będziesz miał problemu w dotarciu do każdego z nich.

Nie musisz się również martwić o trwałość tego urządzenia, gdyż jest ono wykonane z bardzo dobrych materiałów. Pad wyposażono w technologię Force Feedback, która jednak w tym przypadku nie działa tak dokładnie, jak w dżojstikach czy kierownicach. Kontroler idealnie nadaje się do gier arkadowych i sportowych. Nic dziwnego, że ten sam pad znalazł zastosowanie również na rynku konsolowym.

Logitech zastosował technologię bezprzewodową, którą wykorzystał również w innych swoich urządzeniach. Działa ona w paśmie o szerokości 2,4 GHz, które pozwala bez żadnych zakłóceń przesyłać bardzo szybko dane do odbiornika, podłączonego do portu USB. Dużym plusem tej technologii jest możliwość podłączenia aż ośmiu urządzeń naraz, co nie powoduje żadnych konfliktów.

Producent gwarantuje, że nawet w odległości 6 metrów wszystko będzie działać bezproblemowo i z taką samą precyzją, jak urządzenia z kablem.

Jeżeli zatem jesteś fanem konsolowych gier przeniesionych na komputery osobiste i nie lubisz zbyt krótkich kabli, na pewno nie obejdziesz się bez tego urządzenia.

Informacje Sirius Computers, tel. (0 prefiks 33) 823 52 11,http://www.sirius.pl

Cena 260 zł

Ocena 5/5