Przygotowanie partycji dysku za pomocą systemu i instalatora

Robienie partycji na dysku nie jest wcale skomplikowaną i groźną dla danych operacją. Warunkiem jest wykorzystanie odpowiedniego oprogramowania. Jeżeli twoja partycja systemowa jest zbyt mała albo podział dysku jest nieodpowiedni zmień to. Zainstaluj polecany przez nas program i skorzystaj z porad - w tej części podpowiadamy, jak operować partycjami za pomocą systemu operacyjnego.

Układ partycji na dyskach kupionych wraz z komputerami nie zawsze jest optymalny z punktu widzenia użytkownika. Bardzo często całą dostępną przestrzeń zajmuje jeden wolumen albo miejsce na nośniku okupuje ukryty obraz systemu. Taki podział trzeba koniecznie zmienić.

Osobna partycja przeznaczona na dane zapobiegnie ich utracie w razie awarii systemu i konieczności sformatowania partycji startowej, a usunięcie ukrytych plików pozwoli odzyskać cenne miejsce. Nie trzeba przy tym reinstalować Windows.

Wystarczy użyć odpowiednich narzędzi. Umiejętność przeprowadzania bezpiecznych operacji na dysku przyda się również wtedy, gdy zajdzie potrzeba zwiększenia rozmiaru partycji z Windows, na której nie będą chciały się już mieścić aplikacje.

Podpowiemy, jak dzielić dysk na partycje bez ryzyka utraty informacji i jak zmieniać rozmiar nośników w działającym systemie. Pokażemy również, jak przygotować odpowiednio do pracy dysk za pomocą instalatora systemu.

Dysk powinien być podzielony przynajmniej na dwie partycje. Jeżeli dysponujesz nośnikiem o dużych rozmiarach możesz go rozgraniczyć na więcej fragmentów. Ułatwi to porządkowanie danych. Na wolumen systemowy warto zarezerwować nawet 100 GB, pozostałe miejsce pozostaw w całości bądź utwórz na nim równe fragmenty. Zrób to już w trakcie pierwszej instalacji systemu operacyjnego. Prześledzimy procedurę na przykładzie instalatora Windows 7.

1. Ustaw w BIOSie kolejność startową tak, by uruchomić instalację systemu z płyty. Po przejściu kilku pierwszych kroków, między innymi wybraniu ustawień regionalnych i potwierdzeniu licencji zobaczysz na ekranie okno, w którym należy zdefiniować miejsce zainstalowania systemu. Zaznacz w nim dysk, a następnie w bierz łącze Opcje dysku (zaawansowane).

Przygotowanie partycji dysku za pomocą systemu i instalatora

Windows 7 - wybór dysku do instalacji systemu

2. Jeżeli nośnik został wstępnie podzielony, zlikwiduj podział używając polecenia Usuń. Kliknij Nowy, by utworzyć partycję.

W polu poniżej podaj jej wielkość w megabajtach i zaakceptuj przyciskiem Zastosuj. Pamiętaj, by nie wykorzystać całego dostępnego miejsca. Kliknij OK.

3. Pozostałą pustą przestrzeń możesz zagospodarować za pomocą instalatora systemu. Możesz ją również podzielić później, korzystając z menedżera dysków z poziomu działającego już Windows.

Jeżeli chcesz skorzystać z pierwszej możliwości ponownie wybierz Nowy, ale tym razem wpisz maksymalny dostępny rozmiar. Korzystając z opisywanego narzędzia może również od razu sformatować partycje. Służy do tego celu polecenie Formatuj.

Przygotowanie partycji dysku za pomocą systemu i instalatora

Przystawka zarządzania dyskami w Windows 7

4. Aby dokonać podziału bądź formatowania wolnego miejsca z poziomu systemu, kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę Komputer na pulpicie i wybierz Zarządzaj. Po uruchomieniu programu rozwiń Magazyn i kliknij Zarządzanie dyskami.

Kliknij nieprzydzielone miejsce prawym przyciskiem myszy i z menu kontekstowego wybierz polecenie Nowy wolumin prosty. Uruchomiony zostanie kreator, w którym zdefiniujesz miedzy innymi rozmiar partycji (możesz wykorzystać całe miejsce bądź jego część, a resztą, powtarzając tę procedurę przypisać do kolejnego dysku).

Przygotowanie partycji dysku za pomocą systemu i instalatora

Formatowanie wolumninów w Windows 7

5. Możesz też od razu sformatować nowy nośnik. Do wyboru masz system plików NTFS , FAT i FAT32, definiowalna jest także jednostka alokacji plików. Parametry partycji można także zmienić po zakończeniu pracy kreatora. Odpowiednie polecenia dostępne są w menu kontekstowym bądź w menu Akcja i Wszystkie zadania.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: