Przygotowanie partycji dysku za pomocą systemu i instalatora
-
- Robert Szyszka,
- 12.11.2010, godz. 10:42
Robienie partycji na dysku nie jest wcale skomplikowaną i groźną dla danych operacją. Warunkiem jest wykorzystanie odpowiedniego oprogramowania. Jeżeli twoja partycja systemowa jest zbyt mała albo podział dysku jest nieodpowiedni zmień to. Zainstaluj polecany przez nas program i skorzystaj z porad - w tej części podpowiadamy, jak operować partycjami za pomocą systemu operacyjnego.
Osobna partycja przeznaczona na dane zapobiegnie ich utracie w razie awarii systemu i konieczności sformatowania partycji startowej, a usunięcie ukrytych plików pozwoli odzyskać cenne miejsce. Nie trzeba przy tym reinstalować Windows.
Podpowiemy, jak dzielić dysk na partycje bez ryzyka utraty informacji i jak zmieniać rozmiar nośników w działającym systemie. Pokażemy również, jak przygotować odpowiednio do pracy dysk za pomocą instalatora systemu.
Dysk powinien być podzielony przynajmniej na dwie partycje. Jeżeli dysponujesz nośnikiem o dużych rozmiarach możesz go rozgraniczyć na więcej fragmentów. Ułatwi to porządkowanie danych. Na wolumen systemowy warto zarezerwować nawet 100 GB, pozostałe miejsce pozostaw w całości bądź utwórz na nim równe fragmenty. Zrób to już w trakcie pierwszej instalacji systemu operacyjnego. Prześledzimy procedurę na przykładzie instalatora Windows 7.
1. Ustaw w BIOSie kolejność startową tak, by uruchomić instalację systemu z płyty. Po przejściu kilku pierwszych kroków, między innymi wybraniu ustawień regionalnych i potwierdzeniu licencji zobaczysz na ekranie okno, w którym należy zdefiniować miejsce zainstalowania systemu. Zaznacz w nim dysk, a następnie w bierz łącze Opcje dysku (zaawansowane).

Windows 7 - wybór dysku do instalacji systemu
W polu poniżej podaj jej wielkość w megabajtach i zaakceptuj przyciskiem Zastosuj. Pamiętaj, by nie wykorzystać całego dostępnego miejsca. Kliknij OK.
3. Pozostałą pustą przestrzeń możesz zagospodarować za pomocą instalatora systemu. Możesz ją również podzielić później, korzystając z menedżera dysków z poziomu działającego już Windows.
Jeżeli chcesz skorzystać z pierwszej możliwości ponownie wybierz Nowy, ale tym razem wpisz maksymalny dostępny rozmiar. Korzystając z opisywanego narzędzia może również od razu sformatować partycje. Służy do tego celu polecenie Formatuj.

Przystawka zarządzania dyskami w Windows 7
Kliknij nieprzydzielone miejsce prawym przyciskiem myszy i z menu kontekstowego wybierz polecenie Nowy wolumin prosty. Uruchomiony zostanie kreator, w którym zdefiniujesz miedzy innymi rozmiar partycji (możesz wykorzystać całe miejsce bądź jego część, a resztą, powtarzając tę procedurę przypisać do kolejnego dysku).

Formatowanie wolumninów w Windows 7