Przyjaciele gracza

Masowa produkcja układów optycznych z możliwością regulowania czułości pracy i dużą precyzją działania spowodowała, że coraz więcej producentów oferuje zaawansowane myszy.


Masowa produkcja układów optycznych z możliwością regulowania czułości pracy i dużą precyzją działania spowodowała, że coraz więcej producentów oferuje zaawansowane myszy.

Teoria nie zawsze pokrywa się z praktyką, modele o dobrych parametrach technicznych potrafią niemile zaskoczyć. Na szczęście takich jest coraz mniej, a dobrych produktów przybywa. Liczba modeli oferujących rozdzielczość powyżej 1600 cpi, z wydajnymi układami optycznymi skanującymi podłoże z częstotliwością ponad 5000 obr./s, stale rośnie. Do takich modeli można zaliczyć nową serię myszy X7 firmy A4Tech z przyciskiem 3xFire dla graczy - poniżej przedstawiamy wyniki testu modelu X-718f. Sprawdziliśmy również następcę X-710, który w poprzednim numerze wypadł bardzo dobrze, model X-718 o maksymalnej rozdzielczości 2000 cpi.

Problem z myszami

Nawet najpopularniejsze modele sprawiają czasami problemy. Niestety, osoby rzadko zaglądające do Internetu automatycznie pozbawiają się możliwości poprawienia niektórych niedociągnięć. Przykładem są dwie najpopularniejsze myszy: Logitech G5 oraz Razer Copperhead, które nie zawsze działają tak, jak powinny. Jeżeli zauważysz na przykład, że Logitech G5 na szklanych podkładkach nie zawsze pracuje poprawnie, wystarczy wejść na stronę producenta i zainstalować łatkę, która ten problem usunie. Razer Copperhead oprogramowaniem w wersji wcześniejszej niż 1.15 zraża akceleracją wsteczną, po aktualizacji problem znika. Niestety sama aktualizacja nie jest prosta, dlatego warto zajrzeć do naszego poradnika, w którym informujemy, co trzeba zrobić, aby się powiodła. Producenci najdroższych modeli szybko naprawiają niedociągnięcia, gorzej jest z tańszymi. Trzeba je wymienić na lepsze lub pogodzić się z niedociągnięciami. Warto jednak śledzić strony producentów i jak najczęściej aktualizować oprogramowanie.

Nowi przyjaciele gracza

A4Tech X-718f

A4Tech X-718f

Powracając do modeli udanych i w przystępnej cenie, nie sposób nie wymienić myszy A4Tech z serii X7. Myszy X-708 oraz X-701 przetestowaliśmy w poprzednim wydaniu, teraz przedstawiamy wyniki testów kolejnych dwóch modeli.

Produkty z serii X7 polecić można każdemu, kto szuka dobrej myszy za przystępną cenę. Do nas trafiła najnowsza konstrukcja, która reprezentuje nową grupę modeli X7 ze specjalnym przyciskiem 3xFire, X-718f, oraz model X-718, najbardziej zaawansowany ze starszej serii. Obie wykorzystują podobny układ optyczny o maksymalnej rozdzielczości 2000 cpi i prędkości skanowania podłoża wynoszącej 6500 obr./s. Różni je właśnie wspomniany przycisk, który zamontowano w modelu X-718f. Umieszczony obok rolki, usprawnia wirtualną eliminację przeciwników - jedno naciśnięcie powoduje trzy strzały, dużo celniejsze niż w wypadku trzykrotnego naciśnięcia przycisku. Przycisk można również wykorzystać w codziennej pracy do szybkiego otwierania dokumentów czy uruchamiania aplikacji. W edytorze tekstu naciśnięcie tego przycisku spowoduje zaznaczenie całego akapitu. Niewątpliwie jest to drobna, choć bardzo przydatna funkcja, która odróżnia nową serię myszy A4Tech od pozostałych modeli dla graczy i przemawia na jej korzyść.

A4Tech X-718

A4Tech X-718

Obie myszy działają z równą precyzją (pod tym względem niewiele ustępują najdroższym modelom) i szybkością, obie też nie miały najmniejszych problemów z pracą na trzech testowych podkładkach (fUnc sUrface 1030, Icemat 2nd Edition, fUnc F30.R). Dobrze wypadły w teście akceleracji wstecznej, chociaż przy maksymalnym spowolnieniu kursora są mniej dokładne niż Logitech G5. Do wyboru jest pięć trybów pracy: 600, 800, 1000, 1600 i 2000 cpi, przełączanych przyciskiem na górze obudowy, a odpowiedni tryb sygnalizowany jest zmianą podświetlenia koloru rolki. Łatwo się zorientować, w jakim trybie aktualnie się pracuje, czego brakuje na przykład w modelu Razer Copperhead. Kształt i rozmieszczenie większości przycisków są w obu modelach identyczne (dwa obsługiwane kciukiem), odmienna jest tylko kolorystyka. Dołączone oprogramowanie nadal poziomem zaawansowania ustępuje konkurencyjnym rozwiązaniom Razera czy Logitecha, choć umożliwia (model X-718f) bardziej zaawansowane ustawiania precyzji działania. Obie konstrukcje w teście szybkości komunikowania się myszy z komputerem (program Mouse Rate Checker) uzyskały 124 Hz.

Obie myszy są równie dobre i warte uwagi, a po testach czterech modeli z serii X7 pozostaje czekać na kolejny, X-750f, w którym zastosowano odmienny układ rejestrujący zmianę położenia, wykorzystujący laser, skanujący powierzchnie z niebywałą prędkością 7080 obrazów/s. Dodajmy, że to jedna z pierwszych myszy o rozdzielczości 2500 cpi.

Informacje

A4Tech X-718

Multioffice, tel. 012 2999777

http://www.multioffice.pl

Cena 75 zł

A4Tech X-718f

Multioffice, tel. 012 2999777

http://www.multioffice.pl

Cena 85 zł

<hr size=1 noshade>Aktualizacja oprogramowania w myszy Razer Copperhead

Razer Copperhead z oprogramowaniem w wersji poniżej 6.15, ma poważne problemy z akceleracją wsteczną. Nawet przy niezbyt szybkich ruchach (rysowanie okręgów) i przy relatywnie niskiej rozdzielczości (800 cpi - drugi okrąg od lewej).

Ta sama mysz po aktualizacji oprogramowania zachowuje się zupełnie inaczej. Te same ustawienia (maksymalne spowolnienie kursora, 500 Hz) i efekt akceleracji wstecznej przy rysowaniu okręgów nie występuje, nawet przy najwyższej rozdzielczości 2000 cpi (pierwszy okrąg od prawej).

Mouse Rate Checker - bezpłatne oprogramowanie mierzące częstotliwość komunikowania się myszy z komputerem. W wypadku standardowych myszy przewodowych wartość ta powinna wynosić mniej więcej 125 Hz (opóźnienie rzędu 8 ms), dobre konstrukcje bezprzewodowe również uzyskują podobną prędkość.

Mouserate Switcher 1.1 - za pomocą tego oprogramowania łatwo i prosto przyśpieszysz reakcję swojej myszy. Oprogramowanie to zwiększa jej szybkość komunikowania się nawet do 1000 Hz (opóźnienie 1 ms), do wyboru są jeszcze dwa tryby pracy: 250 Hz (4 ms) i 500 Hz (2 ms). Niestety, nie wszystkie modele z takimi ustawieniami działają poprawnie.

1. Aktualizację rozpocznij od ściągnięcia i zainstalowania najnowszej wersji oprogramowania ze stronyhttp://www.razerzone.com , zrestartuj komputer.

2. Z oprogramowania Razera wybierz opcję Save/load setting. Pojawi się okno Advanced config settings, w którym wybierz opcję Update firmware.

3. Przejdź do katalogu, w którym zainstalowałeś oprogramowanie, C:\Program Files/ Razer/Copperhead/, i otwórz katalog Firmware, a w nim plik Version 0617b.s19 (lub nowszy).

4. Przechodzimy do właściwego etapu aktualizacji. Odłącz mysz od komputera, naciśnij przycisk na jej spodzie i z naciśniętym przyciskiem podłącz ją do komputera. Naciśnij Enter.

5. W czasie trwania aktualizacji nie wyłączaj komputera, bo możesz uszkodzić mysz. Po jej zakończeniu zrestartuj komputer.

6. Uruchom oprogramowanie Razera i sprawdź, czy zostało zaktualizowane. Jeżeli masz kłopoty z rozpoznaniem modelu, odinstaluj oprogramowanie i zainstaluj je ponownie.