Przyjazne rysowanie

Autodesk Actrix Technical to nowoczesny i łatwy w obsłudze program graficzny do rysowania planów, schematów i diagramów prezentacyjnych.

Autodesk Actrix Technical to nowoczesny i łatwy w obsłudze program graficzny do rysowania planów, schematów i diagramów prezentacyjnych.

Przyjazne rysowanie
Wprowadzony pod koniec ub. roku na rynek amerykański kolejny program graficzny firmy Autodesk jeszcze zanim dał się poznać w Europie (oficjalna premiera 15.05.1999) już zdążył zebrać liczne nagrody i wyróżnienia prestiżowych wydawnictw, m.in. CADENCE i CADALYST Magazine. Znacznie przyspieszająca rysowanie, nowoczesna i efektywna technologia obiektów ActiveShapes to tylko jeden z kilku czynników wyróżniających ten nowy program wspomagający tworzenie dwuwymiarowych rysunków technicznych, projektowanie, rysowanie schematów, planów czy diagramów prezentacyjnych wśród szerokiej oferty rynkowej (Visio, Micrografx, SmartDraw Software). Dzięki niej właśnie dużą część pracy nowego projektu można wykonać, wybierając najlepiej pasujący do danego zadania szablon, czyli podkład-gotowiec, a następnie rozmieszczając na nim predefiniowane elementy ActiveShapes, wybierane z logicznie usystematyzowanych katalogów tematycznych. Przejrzysty interfejs i łatwa obsługa programu sprawiają ponadto, że nawet użytkownicy o mniejszych umiejętnościach mogą dobrze współpracować z fachowcami od AutoCAD-a i/lub osobami z innych branż, biorących udział we wspólnym projekcie.

Actrix Technical, który jest w pełni kompatybilny z pakietami AutoCAD-a, nie wymaga specjalnego doświadczenia, chociaż użytkownicy tego ostatniego będą się w tym programie od razu czuli jak ryby w wodzie. Zgodność pakietów polega nie tylko na wzajemnej obsłudze formatów plików (HTML, JPEG, DWF, DWG, BMP, TIFF, oraz WMF i EMF), ale też na możliwości przenoszenia obiektów między programami oraz na wykorzystaniu rysunku AutoCAD-a jako podstawowej warstwy przy tworzeniu rysunku Actrix Technical, a następnie modyfikowaniu tego rysunku znów w programie AutoCAD. Rysunek z AutoCAD-a może być dynamicznie edytowany w Actrix Technical, przy czym atrybuty obiektów, a nawet całych bloków AutoCAD-a są podczas wczytywania automatycznie konwertowane tak, aby były obiektami Actriksa. Te ostatnie to obsługiwane metodą "przeciągnij i upuść" wspomniane wyżej "inteligentne" ActiveShapes, które dopasowują się automatycznie do miejsca ich osadzenia i do swoich obiektów-sąsiadów. A jak coś nie pasuje, wtedy pełna edycja "w locie" rozwiąże ewentualny problem. Jeśli i to nie wystarcza, pozostaje kliknięcie prawym klawiszem myszy danego obiektu, aby dokonać transformacji kształtu.

Przyjazne rysowanie
Przy tworzeniu diagramu lub schematu istotne są odpowiednie łączenia obiektów. W Actrix Technical wykonuje się je za pomocą "gniazd i wtyczek" - opatentowanej technologii Autodesk Plugs and Sockets. Obiekty, które mają być podłączane, muszą mieć wtyczki, a te do których podłączamy - gniazda. System ten będzie na pewno doceniony, zwłaszcza przez użytkowników, którzy zechcą utworzyć wykresy, w których hierarchia struktury odgrywa pierwszoplanową rolę.

W programie są tysiące obiektów ActiveShapes utworzonych we współpracy ze specjalistami z różnych dziedzin przemysłu, budownictwa i techniki. Dodatkowo można dokupić specjalizowane biblioteki obiektów. Gdy użytkownik wykorzystuje jednocześnie AutoCAD-a lub AutoCAD-a LT, ma możliwość dołączania do Actrix Technical ich własnych bibliotek symboli. Obiekty i symbole są nie tylko zunifikowane i rozpoznawane przez oba programy, ale "nie pogryzą się" także z obiektami bibliotek tworzonych przez samych użytkowników.