Przyjemność na wynos

W drodze do domu, do pracy, śmigając po stoku narciarskim czy też usypiając w autobusie, większość z nas uprzyjemnia sobie czas, słuchając muzyki z przenośnego odtwarzacza. Teraz możemy obejrzeć film, przeglądać zdjęcia z imprezy lub grać w ulubioną grę.


W drodze do domu, do pracy, śmigając po stoku narciarskim czy też usypiając w autobusie, większość z nas uprzyjemnia sobie czas, słuchając muzyki z przenośnego odtwarzacza. Teraz możemy obejrzeć film, przeglądać zdjęcia z imprezy lub grać w ulubioną grę.

Drogie materiały, jakość wykonania na najwyższym poziomie oraz nietypowe funkcje - takie gadżety od razu wpadają w oko. O zaletach odtwarzaczy MP3 napisano już tyle, że nie trzeba przekonywać do nich nikogo. Liczba modeli oraz różnorodność konstrukcji sprawiają, że każdy znajdzie coś dla siebie. My wzięliśmy pod lupę trzy multimedialne hybrydy, które możliwościami różnią się znacznie od zwykłych odtwarzaczy MP3, pozwalając na oglądanie filmów, przeglądanie zdjęć.

Sony PSP to przenośna konsola do gier, odtwarza też filmy i utwory MP3 oraz pozwala na przeglądanie zdjęć. Creative Zen Vision jest multimedialnym odtwarzaczem filmów DivX, XviD, audio i zdjęć, a iPod nietuzinkowym odtwarzaczem muzyki, umożliwiającym oglądanie zdjęć czy filmów wideo zapisanych w formacie QuickTime.

Oglądanie na ekranie

W standardowych odtwarzaczach MP3 wyświetlacz głównie ułatwia użytkowanie. Pozwala na bieżąco odczytać nazwę utworu czy też poruszać się po menu. W multimedialnym urządzeniu z funkcją odtwarzania filmów lub oglądania zdjęć dobry wyświetlacz jest niezbędny. Najpopularniejsze są modele LCD TFT, coraz częściej spotyka się również urządzenia z wyświetlaczami organicznymi (OEL).

Niekiedy potrzeby marketingowe są silniejsze niż zdrowy rozsądek. Przykład stanowią niewielkie odtwarzacze MP3 wyposażone w opcję odtwarzania filmów wideo, a raczej animacji, oraz przeglądania zdjęć, przy czym ekran jest niewiele większy od znaczka pocztowego. Szerszą ocenę sensowności takiego rozwiązania pozostawiamy czytelnikom. Dla nas jest to posunięcie czysto marketingowe, a wyświetlacz uważamy za prawie bezużyteczny.

Przenośne odtwarzacze multimedialne z opcją oglądania filmów czy przeglądania zdjęć są o wiele większe niż popularne maluchy o rozmiarze zapalniczki. Istotnym ich elementem jest duży ekran, zapewniający odpowiednią wygodę użytkowania. Do takich urządzeń zaliczyć można Creative Zen Vision. Wyposażony w 3,7-calowy wyświetlacz LCD jest pod tym względem jedną z lepszych konstrukcji, obsługującą różne standardy plików wideo, audio. Warto również wspomnieć o konsoli PSP, jednej z nielicznych dysponujących panoramiczną matrycą LCD o 4,3-calowej przekątnej i rozdzielczości 480x272 pikseli. Wspomniane urządzenia są całkowicie odmienne i chociaż na pierwszy rzut oka ich możliwości wyświetlania filmów, przeglądania zdjęć oraz odtwarzania utworów MP3 są takie same, to przyglądając się im z bliska, również i w tych opcjach dostrzeżemy znaczne różnice. Wśród omawianych rozwiązań najmniejszy wyświetlacz zastosowano w iPod Video. Ma zaledwie 2,5-calową przekątną, ale trzeba pochwalić go za bardzo dobrą jakość i szerokie kąty widzenia. Równie ważna jest możliwość oglądania zdjęć na ekranie telewizora, a pod tym względem po dokupieniu odpowiedniej podstawki iPod wypada bardzo dobrze. Niestety, użytkownikom konsoli PSP pozostaje tylko oglądanie zdjęć na wbudowanym wyświetlaczu.

Kolejna sprawa to obsługiwane formaty. W tym wypadku nie ma sobie równych odtwarzacz Creative Zen Vision jedyny, który odtwarza najpopularniejsze formaty wideo (DivX v4 i v5, XviD, WMV) bez konwertowania, choć nie jest to certyfikowany odtwarzacz DivX. Konwertowania filmów wymagają zarówno konsola PSP, jak i nowy Apple iPod (QuickTime - MOV).

3D w kieszeni

Sony PSP to rasowa konsola z możliwością oglądania filmów i słuchania muzyki.

Sony PSP to rasowa konsola z możliwością oglądania filmów i słuchania muzyki.

W Sony PSP od razu można się zakochać. Niestety, jak to bywa w każdym związku, trzeba zgodzić się na pewne ustępstwa.

Model PSP wyróżnia się pod wieloma względami. Jakość wykonania oraz użyte materiały są bardzo dobre. Urządzenie opracowano z myślą o graczach. W oko od razu wpada duży panoramiczny wyświetlacz LCD. Konsola w pełni obsługuje gry 3D, a wiele tytułów to wersje przeniesione z peceta lub PS2. Co istotne, grafika stoi na bardzo dobrym poziomie, aczkolwiek nie oczekujmy sprzętowego wygładzania krawędzi czy obsługi wysublimowanych efektów graficznych. Podstawowa różnica w porównaniu z pecetem to brak myszy i klawiatury. Gier do PSP jest dosyć dużo, ale są droższe niż ich odpowiedniki do pecetów - średnia cena to około 200 zł.

Budowa

Konsolę wyposażono w dobrą matrycę Sharpa o rozdzielczości 420x272 pikseli i 4,3-calowej przekątnej. Za wydajność odpowiedzialny jest procesor taktowany z częstotliwością 333 MHz (PSP 1-333 MHz), z 4 MB pamięci. Z uwagi na zastosowany panoramiczny 4,3-calowy wyświetlacz wymiary urządzenia nie są małe: 170x74x23 mm i do kieszeni raczej go nie zmieścisz, chyba że nosisz bojówki. Po bokach ekranu są czterokierunkowe przełączniki imitujące gamepad z PS2, a u góry po dwóch stronach zamontowano dwa dodatkowe przyciski. Całość zaprojektowano tak, aby grało się wygodnie i szybko się przyzwyczaisz do nietypowego sterowania. Do dyspozycji jest też analogowy minidżojstik, alternatywa dla przycisków. Dołączane słuchawki wyposażono w pilota i nie musisz wyciągać całej konsoli za każdym razem, gdy słuchasz muzyki. Niestety, w konsoli są tylko trzy wyjścia: na słuchawki, do ładowarki sieciowej (dołączona do kompletu) oraz do podłączania urządzenia do komputera (miniUSB). Brak wyjścia TV, które umożliwiłoby oglądanie filmów na ekranie telewizora.

Matrycę obrazu schowano za przezroczystą szybką zintegrowaną z obudową, dzięki czemu jest odporna na uszkodzenia mechaniczne. Podczas oglądania filmu lub zdjęć zachwyca ostrość obrazu, szerokie kąty widzenia i nasycenie barw. Natomiast powłoka antyrefleksyjna jest kiepska. To poważna wada i czasem trzeba znaleźć odpowiedni kąt ustawienia konsoli, żeby odblaski nie przeszkadzały.

Nośniki

Podstawowy nośnik danych, płyty UMD.

Podstawowy nośnik danych, płyty UMD.

Podstawowym nośnikiem danych w PSP jest dysk UMD (Universal Media Disc). Dodatkowo do dyspozycji jest czytnik kart pamięci Memory Stick Duo. Na tym, niestety, producent poprzestał, brak twardego dysku, obsługi bardziej popularnych standardów pamięci czy innych nośników. Ponieważ dyski UMD działają na razie wyłącznie z konsolą PSP, konieczność ich używania to niezbyt udany pomysł, znacznie ograniczający możliwe zastosowania konsoli. Filmów na tych nośnikach jest niewiele, a ich cena jest wyższa niż ich odpowiedników na DVD.

Pozostaje karta pamięci Memory Stick Duo, ale nie jest tania, średnio 2 GB kosztują około 500 zł (do konsoli dołączany jest model 32-megabajtowy). Po drugie, chcąc zabrać ze sobą pokaźny zbiór plików MP3 i kilka filmów, trzeba mieć kilka kart, aby to wszystko pomieścić. Niestety, ceny są zaporowe. Obecnie 2 GB to niezbyt wiele, a za cenę karty o takiej pojemności można kupić 2,5-calowy twardy dysk o pojemności 60 GB. Pozostaje jeszcze kwestia braku obsługi filmów zapisanych w najpopularniejszych formatach - trzeba je konwertować. Warto zaopatrzyć się w bezpłatny PSP Video Converter, który umożliwi zapisanie filmu w formacie odczytywanym przez konsolę, np. 90-minutowy film DivX skonwertowany w ten sposób bez straty jakości zajmie około 500 MB na karcie pamięci.

Jak sobie ludzie radzą

Czytnik płyt UMD wbudowano w tylną obudowę konsoli.

Czytnik płyt UMD wbudowano w tylną obudowę konsoli.

Przeważnie pozostaje przechowanie zbiorów odpowiednio przygotowanych filmów lub plików MP3 w komputerze lub laptopie i w razie konieczności kopiowanie odpowiednich plików na kartę pamięci. Nie jest to wygodne. Planując zabranie na wakacje kilku filmów oraz zbioru plików MP3 i nie chcąc zaciągać kredytu na zakup dodatkowych kart, trzeba zabrać ze sobą laptop lub zdecydować się na tytuły dostępne na płytach UMD (a jest ich niewiele).

Po co komu takie urządzenie? Odpowiedź jest prosta: do gier, a te kupić można wyłącznie na płytach UMD. Oczywiście bardzo "utrudnione" jest robienie kopii zapasowych, ale i na to społeczność internetowa znalazła sposób.

Rasowa konsola

Pod tym względem PSP nie ma sobie równych. Producent zapewnia, że może ona przetworzyć 35 milionów wielokątów na sekundę. Biorąc pod uwagę relatywnie niewielki ekran, taka wydajność z pewnością polepsza jakość gier. Gry na PSP są równie efektowne jak na PS 2, a liczba tytułów stale rośnie. Choć nie jestem miłośnikiem konsoli, to w wypadku PSP poczciwy pecet poszedł w odstawkę. Szczególnie miło gra się wieczorami ze słuchawkami na uszach. Widać wówczas wysoką jakość wyświetlacza (duży kontrast) oraz możliwości konsoli (dużo detali w grach). Powracając do tego, co najistotniejsze, czyli do używania konsoli na świeżym powietrzu, to z pewnością PSP wzbudza spore zainteresowanie. Irytujące są odbicia pojawiające się na ekranie, ale zabawa i tak jest wyśmienita. Warto zaopatrzyć się w przenośną obudowę, która chroni urządzenie przed uszkodzeniami mechanicznymi.

W zestawie producent dołącza akumulator o pojemności 3600 mAh. W wypadku standardowego akumulatora możemy grać 6-8 godzin. Osoby chcące dłużej "pracować" z konsolą, mogą zaopatrzyć się w dodatkowy akumulator. Dźwięk z dołączanych słuchawek oceniamy jako dobry (słuchawki douszne), ale mnie bardziej przypadły do gustu słuchawki Logitecha.

Jest bardzo dobrze, ale nie bez wad

W wyposażeniu znajduje się karta pamięci Memory Stick Duo 32 MB.

W wyposażeniu znajduje się karta pamięci Memory Stick Duo 32 MB.

PSP z pewnością umili wolny czas na wiele różnych sposobów. Możliwość grania, oglądania filmów czy odtwarzania muzyki to nie wszystkie funkcje tego urządzenia. Ma również słabsze strony, m.in. niezbyt dobrą powłokę antyodblaskową, brak twardego dysku lub popularnego i taniego nośnika danych. Hermetyczny nośnik danych, jakimi są płytki UMD, drogie karty pamięci MS DUO, to właściwie kula u nogi. Dodatkowa wada to brak wyjścia TV, które umożliwiłoby oglądanie filmów na ekranie telewizora. Konieczność konwertowania wszystkich filmów na format odczytywany przez konsolę też życia nie uprzyjemnia. Natomiast użytkownicy dysponujący wersją firmware 2.0 lub późniejszą mogą łączyć się z Internetem i ściągać najnowsze uaktualnienia.

Trzeba jednak przyznać, że konsola robi ogromne wrażenie. Zarówno wygląd, jak i jakość wyświetlacza oraz dostępne gry powodują, iż bez problemu można przyznać jej miano królowej przenośnych konsoli. Niestety, dosyć kapryśnej.

Informacje

Sony PlayStationPortable

Sony,http://www.sony.pl

Cena 1200 zł

Sony PlayStationPortable

Wymiary (dł./szer./gł.) 170x73x22 mm

Podstawowy nośnik danych płyty UMD, karty pamięci Memory Stick Duo

Pojemność 32 MB - Memory Stick Duo

Ekran TFT, 4,3 cala, 420x272 piksele

Interfejs USB 2.0, Wi-Fi

Czytnik kart pamięci Memory Stick Duo

Wyście TV-OUT brak

Zasilanie wbudowany akumulator

Ładowanie zewnętrzny zasilacz

Polski interfejs nie

Obsługiwane formaty muzyczne ATRAC3plus, MP3, MP4, WMA, WAV

Obsługiwane formaty zdjęć JPEG, TIFF, GIF, PNG, BMP

Obsługiwane formaty wideo wymaga konwertowania na standard obsługiwany przez konsole - Memory Stick Duo, MPEG-4 SP, AAC

Oprogramowanie Sony

Wyposażenie kabel USB, słuchawki douszne, pilot do słuchawek, zasilacz, akumulator, Memory Stick Duo 32 MB

Zalety

Wydajna konsola do gier, duży panoramiczny wyświetlacz, możliwość surfowania po Internecie, dołączany pilot do słuchawek.

Wady

Brak polskiego interfejsu, twardego dysku, słaba powłoka antyrefleksyjna. Konieczność konwertowania filmów.