Przyjemność w zestawie

Amerykański zestaw Koda DRA-610 z wyglądu przypomina urządzenia europejskich producentów z początku lat 90. Ale kryje wielką niespodziankę - odtwarza płyty DVD z całego świata.

Amerykański zestaw Koda DRA-610 z wyglądu przypomina urządzenia europejskich producentów z początku lat 90. Ale kryje wielką niespodziankę - odtwarza płyty DVD z całego świata.

Koda to jeden z największych producentów zestawów głośnikowych na świecie. Jej produkty nigdy nie pretendowały do grupy wyrobów high-endowych, ale za niewielką cenę oferowały solidnie wykonane obudowy i czysty przestrzenny dźwięk. Oprócz sprzętu domowego, firma produkuje również proste systemy do nagłaśniania sal koncertowych i dyskotek. Ostatnio pojawiły się w jej ofercie wzmacniacze stereo i 5-kanałowe amplitunery do kina domowego. Najnowszy swój produkt, zestaw combo, Koda wyposażyła również w odtwarzacz DVD.

Srebrne Universum

Przednia aluminiowa płyta czołowa jednostki sterującej jest zaprojektowana ergonomicznie, ale skromnie i przypomina stylistykę stosowaną 20 lat temu, połączoną z wzornictwem współczesnych urządzeń profesjonalnych. Z lewej strony znajdują się dwa srebrne przyciski. Górny i większy z nich to przycisk zasilania. Znajdująca się przy nim dioda zmienia kolor w zależności od trybu pracy urządzenia. Drugi przycisk służy do włączania procesora 3D, którego działanie również potwierdza zapalona dioda. Trzecia dioda informuje o pracy procesora HDCD. Nie przydzielono do niej żadnego przycisku, ponieważ układ ten włącza się automatycznie w momencie rozpoznania płyty CD audio nagranej w tym systemie.

Po prawej stronie zamontowano duży czytelny wyświetlacz LCD, podświetlony na jasnozielony kolor. Pod nim znajdują się przełączniki, pozwalające obsługiwać wszystkie funkcje systemu. Pierwszy z nich otwiera i zamyka szufladę napędu, drugi przełącza stan pracy z odtwarzacza DVD na sygnał, pochodzący z innego źródła.

Następnych 6 przycisków może realizować dwie funkcje. Podczas odtwarzania płyty służą one do sterowania mechaniką napędu (Stop, Play, Pause i przewijanie w obu kierunkach).

W czasie pracy tunera lub odsłuchu sygnału z zewnętrznego źródła pozwalają one dostroić falę radiową, zapisać częstotliwość fali do programatora, wyregulować ilość niskich i wysokich tonów oraz wybrać urządzenie zewnętrzne, z którym będą pracować układy wzmacniacza. Tuż przy prawej krawędzi zamontowano dużą gałkę do regulacji głośności, pod którą wyprowadzono 3,5-milimetrowe gniazdo do podłączenia słuchawek (mały jack).