Przyśpiesz neostradę - Internet tani i dobry

Internauci nie wierzą, że da się przyśpieszyć neostradę tp. Wielu wydaje się, że czasy sztuczek sprzętowo-programowych mamy już za sobą. Sprawdziliśmy - jeszcze nie wszystko stracone! Są sposoby przyśpieszenia neostrady tp oraz - przy odrobinie samozaparcia - każdego innego łącza internetowego.


Przyśpiesz neostradę - Internet tani i dobry

Zanim rozpoczęliśmy pracę nad artykułem, zapytaliśmy czytelników o zdanie na temat narzędzi do przyśpieszania łącza internetowego. Zdecydowana większość była mocno sceptyczna - niektórym zdarzyło się testować aplikacje obiecujące poprawę wydajności Sieci (bez skutku), inni wprost zadeklarowali, że nie wierzą w podobne obietnice.

I rzeczywiście: czasy, gdy uzyskiwało się dramatyczne przyśpieszenie funkcjonowania Internetu po konfiguracji serwera proxy, po wpisaniu własnych DNS-ów albo po użyciu innych "tajemnych" przełączników i opcji - już minęły. Dzieje się tak z dwóch powodów: po pierwsze, łącze o przepustowości 1-2 Mb/s (pobieranie) wystarczy w olbrzymiej większości zastosowań, nie mówiąc już o zwykłym surfowaniu w Sieci, oglądaniu filmów na YouTube czy rozmowach na GG. Po drugie - i ważniejsze - infrastruktura dostawców została mocno unowocześniona, załatano też wiele dziur w zabezpieczeniach, pozwalających na nieautoryzowane podkręcanie przepustowości łącza. Mało kto zresztą chce się bawić w nielegalne przyśpieszanie, gdy zamiana 1 Mb/s na 2 Mb/s to koszt rzędu 20 złotych miesięcznie.

Przyśpiesz neostradę - Internet tani i dobry

Ankietowani przez redakcję PC Worlda internauci raczej nie wierzą w możliwość jakiegokolwiek przyspieszenia Sieci. Udowodniliśmy jednak, że taka operacja jest możliwa - i wykonalna nawet bez specjalistycznej wiedzy!

Ale są sposoby...

Tak, tak, są sposoby na przyśpieszenie surfowania w Sieci. Podzieliliśmy je na dwie kategorie: sprzętowe i programowe. Obie części są od siebie niezależne, chociaż zalecamy lekturę każdej z nich.

Optymalizacja sprzętu

Zanim zaczniesz modyfikować konfigurację Windows, zacznij od uważnego obejrzenia twojego modemu lub rutera. Jakiej jest firmy? Czy podłączasz go do komputera za pomocą gniazda USB, czy może wpinasz kabel do karty sieciowej? Rozwiązanie numer jeden ma tę zaletę, że jest bardziej uniwersalne, ale zwykle wprowadza większe opóźnienia.

Dlatego - mimo trudnych czasów - gorąco namawiamy cię na zakup choćby taniego rutera i podłączenia go do komputera kablem ethernetowym. W typowych zastosowaniach różnicy nie zauważysz, ale któregoś dnia, gdy będziesz musiał uruchomić na komputerze wiele aplikacji jednocześnie, połączenie LAN poradzi sobie nawet w wypadku ekstremalnego obciążenia maszyny - a modem USB zatnie się i odczeka, aż wszystkie procesorożerne aplikacje zakończą pracę.

Jak zbadać szybkość łącza?

Aby sprawdzić, z jaką szybkością pracuje łącze, najwygodniej skorzystać ze specjalizowanych portali w Sieci. My polecamyhttp://speed.io orazhttp://speedtest.net .

Speed.io zawiera bardzo czytelny licznik, który informuje o szybkości pobierania oraz wysyłania danych, liczbie możliwych do nawiązania połączeń i pingu. Na podstawie tych parametrów witryna podsumowuje łącze - w naszym wypadku był to wynik doskonały ("Excellent").

Speedtest.net funkcjonuje bardzo podobnie, ale dysponuje też pewną unikatową cechą: zawiera bazę pomiarów u różnych dostawców Internetu. Możesz więc porównać, jak wypada twoje łącze na tle tego, czym dysponują inni.

Sądząc z pomiarów, w Polsce najlepsze łącza mają mieszkańcy Tarnowa, na drugim miejscu są mieszkańcy Włocławka, dalej wypada Gdańsk, Katowice, Słupsk, Legnica, Zielona Góra, Siedlce, Wałbrzych i Piła. To dość zaskakujące, że w pierwszej dziesiątce nie pojawia się ani Warszawa, ani Kraków, ani Poznań czy Wrocław.

Wyniki są fatalne? Zgłoś reklamację!

Jeśli uzyskujesz wyniki gorsze o 10 lub więcej procent od tego, co wynika z umowy, którą podpisałeś z dostawcą, koniecznie skorzystaj z naszych porad. Jeśli i one nie pomogą, zgłoś reklamację w firmie telekomunikacyjnej - nie warto płacić za coś, czego nikt nie jest w stanie ci zagwarantować.

Tylko nie poddawaj się od razu! Im większa firma, tym częściej stosowana jest praktyka "Pierwszą reklamację odrzucamy automatycznie", ponieważ ludzie szybko rezygnują z dochodzenia swoich praw. Gdy będziesz uparty, zdziwisz się, jak solidnie możesz zostać potraktowany.

Sztuczki z kartą sieciową i modemem

Kolejny etap optymalizacji to modyfikacja parametrów pracy karty sieciowej lub modemu. Stosując się do naszych porad, przeprowadzisz dość radykalną zmianę parametrów pracy sprzętu. Przetestowaliśmy je wielokrotnie w różnych konfiguracjach, gdyby jednak nagle się okazało, że połączenie z Siecią przestało działać, czym prędzej wróć do starych ustawień.

Wejdź teraz do Menedżera urządzeń (kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę komputera, wybierz Właściwości | [Sprzęt] | Menedżer urządzeń) i odszukaj gałąź Karty sieciowe lub Modemy. Kliknij symbol urządzenia, które jest twoim oknem na świat. Przejdź na kartę Zaawansowane i spróbuj znaleźć parametr odpowiadający za wielkość buforów danych. Jeśli zależy ci bardziej na płynnym surfowaniu w Internecie, powiększ je do 200 procent pierwotnej wartości, jeśli natomiast masz problemy z płynnością w grach 3D - zmniejsz je do 50 procent.

Przy pierwszej modyfikacji system przeznaczy większą ilość pamięci na składowanie danych sieciowych (oczywiście na poziomie pakietów), przy drugiej pamięć ta się pomniejszy, dlatego system znacznie częściej będzie żądał nowych danych - co może spowolnić transmisję (!), ale przyśpieszyć czas reakcji maszyn po drugiej stronie.

Uwaga podane powyżej liczby mogą nie mieć żadnego wpływu na funkcjonowanie Internetu. Producenci tańszych kart i modemów optymalizują sprzęt do określonej wartości, dlatego jej modyfikacja może nie wywołać żadnego efektu (wariant optymistyczny) lub nawet prowadzić do uszkadzania danych przesyłanych przez sieć (wariant pesymistyczny)

Przyśpiesz neostradę - Internet tani i dobry

Dwukrotne zwiększenie rozmiarów buforów nadawczych ("transmit", "send") i odbiorczych ("receive") może spowodować przyśpieszenie klasycznej sieci LAN i Internetu.

Unowocześnij Wi-Fi

Dlaczego neostrada tp zwalnia?

W artykule opisujemy sztuczki, których modyfikacja zależy od ciebie i twojej inwencji. Musisz jednak pamiętać, że szybkość łącza mocno zależy też od infrastruktury dostawcy (Telekomunikacji Polskiej S.A.).

Jeśli zostałeś podłączony do centrali, która znajduje się 5 kilometrów dalej, będziesz mógł tylko pomarzyć o przepustowości rzędu 2 lub więcej megabitów na sekundę. Powyżej 12 kilometrów - szczęście to zdarza się na wyłącznie na słabo zurbanizowanych terenach - nawet najlepszy kabel nie pozwoli dostawcy zagwarantować ci choćby 128 kb/s.

Z biegiem przewodów wygasa bowiem siła sygnału (mierzona w decybelach).

Przy współcześnie stosowanych urządzeniach 18 dB to granica, przy której może zostać ustanowione połączenie 6 Mb/s. Jeżeli panowie monterzy powiedzą, że u ciebie tłumienie jest wyższe, pozostaje ci tylko składanie reklamacji.

Z tego zdaje sobie sprawę każdy z nas: starsze urządzenia Wi-Fi rzadko pracują z optymalną wydajnością, a już na pewno nie gwarantują szybkiej reakcji, ponieważ dodatkowe medium (sieć bezprzewodowa) wprowadza większe opóźnienia niż kabel ethernetowy. Jeśli twoje urządzenie liczą ponad cztery lata, zastanów się nad uaktualnieniem. Livebox to umiarkowanie rozsądne rozwiązanie, dużo lepsze są alternatywy Linksysa czy D-Linka.

Zainwestuj w procesor i RAM

Mniej i bardziej odkrywcze rady dotyczące sprzętu zakończymy kwestią, która z pozoru wydaje się oczywista: szybszy procesor i dodatkowa pamięć RAM gwarantuje wygodniejsze surfowanie w Internecie.

Zwróć tylko uwagę, że wykorzystywane przez ciebie portale są przeładowane animacjami flash i skryptami JavaScriptu. Zanim przeglądarka internetowa je wyświetli, musi je najpierw przetworzyć - a do tego potrzebuje mocnego procesora i wolnej pamięci operacyjnej. Dlatego właśnie przy tej samej szybkości łącza serwis nasza-klasa.pl otwiera się podobnie na starych i nowych maszynach, podczas gdy główna strona Onetu lub WP na nowocześniejszym sprzęcie otworzy się szybciej, sprawiając tym samym wrażenie, że "łącze jest lepsze".

Oprogramowanie

Sprzęt został przygotowany. Przejdźmy teraz zatem do wnętrza Windows i aplikacji, które mogą uprzyjemnić surfowanie w Internecie.

System operacyjny

Walcz o upload!

Internauci sądzą często, że najważniejszym parametrem łącza jest szybkość pobierania danych (1 Mb/s, 2 Mb/s, 10 Mb/s itd.). Owszem, to prawda w wypadku ściągania z Internetu bardzo dużych pojedynczych plików czy oglądania filmów na YouTube.

Jeśli jednak przede wszystkim wędrujesz po stronach WWW, znacznie istotniejszym parametrem jest szybkość wysyłania danych. Przy 128 kb/s twój komputer może nie nadążać z potwierdzaniem, że przyjął wysyłane przez serwer dane.

Efekt widać na wielu stronach, które jeszcze wykorzystują tabele albo po prostu składają się z bardzo wielu obiektów (portale internetowe) - zanim wyświetlą się w oknie przeglądarki, upływa dłuższa chwila, która (przynajmniej pozornie) nijak się ma do przepustowości twojego łącza.

Dlatego koniecznie zapytaj dostawcę usług internetowych o szybkość wysyłania danych. Im mniejszą usłyszysz liczbę, tym Sieć jest bardziej "ociężała".

Choć kilka miesięcy temu wystraszono nas, że pula adresów IP4 się skończy i koniecznie już dziś musimy przejść na IPv6, tak naprawdę... nie musimy. Tymczasem z każdym nowoczesnym systemem operacyjnym instaluje się obsługa szóstej wersji protokołu IP, która może spowalniać pracę w sieci przy bardzo dużej liczbie nawiązywanych połączeń. Warto ją wyłączyć choćby dla spokoju sumienia i odzyskania kilkudziesięciu megabajtów pamięci RAM.

Znajdź w Panelu sterowania ikonę Połączenia sieciowe (Vista: Centrum sieci i udostępniania | Zarządzaj połączeniami sieciowymi), klikaj prawym przyciskiem myszy po kolei wszystkie połączenia i wybieraj Właściwości. Koniecznie odinstaluj "protokół internetowy w wersji 6" i ponownie uruchom komputer.

W końcu sterowniki twojego modemu i tak go nie obsługują...

Koniecznie wyłącz serwer proxy

Przejdź teraz do ustawień przeglądarki internetowej. W Internet Explorerze kliknij menu Narzędzia | Opcje internetowe | Połączenia | Ustawienia sieci LAN. W Firefoksie droga jest nieco dłuższa, bo wymaga kliknięcia Narzędzia | Opcje | Sieć | Zaawansowane | Ustawienia. Upewnij się, że nie korzystasz z serwera proxy. Jeśli nigdy nie modyfikowałeś parametrów łącza, a cały twój ruch jest przekierowywany przez serwer w Internecie, spodziewaj się najgorszego.

Przyśpiesz neostradę - Internet tani i dobry

Konfiguracja serwera proxy w Internet Explorerze. Sprawdź, czy jakiś wirus nie zmodyfikował tych parametrów - o ile dostawca Internetu nie mówi inaczej, staraj się nie korzystać z serwerów pośredniczących (proxy).

Czasy popularności klasycznych serwerów proxy mamy już za sobą. Dostawcy stosują teraz tzw. odwrócone proxy (ang. reverse proxy), niewidoczne dla użytkownika. Za pośredniczenie wzięli się cyberprzestępcy, którzy bardzo lubią przekierowywać wszelki ruch przez swoje serwery. Podejście jest o tyle sprytne, że ludzie rzadko dostrzegają problem u siebie - otrzymaliśmy na przykład kilka e-maili od zdenerwowanych internautów, którzy na serwisie PC Worlda zauważali nagle reklamy stron... pornograficznych. Po naszej interwencji okazywało się, że problem leżał w zainfekowanym systemie użytkownika bądź (znacznie rzadziej) skutecznie przeprowadzonym ataku na niewielki serwer proxy lokalnego dostawcy usług internetowych.

Przyśpiesz neostradę - Internet tani i dobry

Serwer proxy w Firefoksie ustawia się w innym miejscu. Tutaj wirusy i konie trojańskie zaglądają znacznie rzadziej - ale my skontrolujemy ten parametr. Pamiętaj, serwer proxy powinien być wyłączony.

Zmień przeglądarkę

Mówiliśmy już o tym w recenzji Internet Explorera 8, powtórzymy raz jeszcze: dziesięć lat temu IE był najszybszą przeglądarką na świecie. Mniejsza o to, czy za sprawą nieczystych sztuczek (potwierdzanie odbioru pakietu, zanim jeszcze docierał), czy optymalizacji kodu.

Dziś dla odmiany renderuje strony w iście żółwim tempie. To właśnie on sprawia, że użytkownicy mają wrażenie, że Internet "działa strasznie wolno" - bo zanim program się wczyta, zanim przerwiesz mu ładowanie domyślnej strony polskiego oddziału MSN (denerwujące, prawda?), zanim aplikacja zareaguje na wpisywany adres albo otworzy nową kartę, mijają sekundy.

Z naszych testów wynika jasno: jeśli zależy ci na błyskawicznym wczytywaniu stron, powinieneś wybrać Google Chrome’a (do telefonów komórkowych polecamy Skyfire’a). Nawet w wypadku bardzo wolnych połączeń radzi sobie o niebo lepiej niż program Microsoftu.

Przyśpiesz neostradę - Internet tani i dobry

Chrome Google’a świetnie gospodaruje przestrzenią ekranu i naprawdę szybko wczytuje strony WWW. Jak tak dalej pójdzie, Firefox Mozilli będzie zagrożony.

A jeśli korzystasz z najwolniejszych połączeń, możesz poeksperymentować też z Operą 10.0 Turbo. Pamiętaj jednak, że w tym wypadku strony stracą na uroku - szybkość uzyskasz, godząc się na gorszą jakość grafik.

Inne dodatki i akceleratory

Do końca 2008 roku Google rozwijało aplikację o nazwie Web Accelerator. Dzięki wykorzystaniu serwerów proxy producenta gwarantowała ona (tak, naprawdę gwarantowała!) dużo szybsze dostarczanie stron WWW przy bardzo wolnych połączeniach. Jednak ze względu na problemy z ochroną prywatności internautów, prace nad programem zarzucono. Oczywiście nie da się wykluczyć, że opracowane dzięki Web Acceleratorowi technologie znajdą się (albo już się znalazły) w Chromie.

Jeżeli twoje łącze jest wyjątkowo powolne, powinieneś zainteresować się dodatkiem Adblock do Firefoksa lub przeglądarką Opera, w której wystarczy kilka kliknięć, by włączać i wyłączać pobieranie obrazków. Musisz tylko pamiętać, że w tym wypadku dość poważnie wpływasz na wygląd stron WWW - nie każdemu takie modyfikacje przypadną do gustu.

Przyśpiesz neostradę - Internet tani i dobry

Strona PC Worlda bez obrazków. Kolorystyka mniej więcej pomaga ją zidentyfikować, chociaż witryna prezentuje się niezbyt powabnie.

Modyfikacja DNS - to już nie działa

Jeszcze rok temu, gdy w Polsce dominowały wolniejsze opcje neostrady tp, proponowaliśmy użytkownikom modyfikację serwerów DNS. Teraz opisywane przez nas sposoby dają już minimalny efekt - przydadzą się głównie posiadaczom łączy dial-up i komórkowych - dlatego nie polecamy ich stosowania.

Autor: Mariusz Stachnik$