Przyśpiesz swoje oprogramowanie

Niektóre programy irytują użytkownika, bo od samego początku działają ślamazarnie lub stają się z czasem coraz bardziej ociężałe. W poniższym materiale wskazujemy przyczyny tego stanu i objaśniamy, jak rozwiązać problem.

Raz, dwa, trzy... uruchomianie niektórych aplikacji lub wykonanie w nich pewnych czynności trwa całą wieczność. Przeważnie nie dzieje się tak od samego początku, lecz z biegiem czasu oprogramowanie działa coraz bardziej opieszale. Zilustrujemy to na przykładzie Firefoksa. Podczas gdy świeżo zainstalowana przeglądarka żwawo śmiga ścieżkami internetu, wystarczy kilka miesięcy używania, aby nawet uruchomienie jej pochłaniało kilka sekund więcej. W tym artykule opisujemy, dlaczego wydajność aplikacji spada w miarę ich używania. Ponadto przedstawiamy środki zaradcze.

Im mniej dodatków, tym większa wydajność – wyłącz lub usuń rozszerzenia i wtyczki, które nie są ci potrzebne.

Im mniej dodatków, tym większa wydajność – wyłącz lub usuń rozszerzenia i wtyczki, które nie są ci potrzebne.

Spowalniacz 1 – zbyt wiele dodatków

Za pomocą wtyczek rozszerza się aplikacje o przydatne funkcje. Możliwość tę zapewniają m.in. Firefox, Internet Explorer i programy pakietu Microsoft Office. Do samego Firefoksa są do bezpłatnego pobrania tysiące takich praktycznych dodatków (pod adresem http://addons.mozilla.org). Jednak przez instalowanie zbyt wielu lub zbyt złożonych rozszerzeń zwiększasz czas potrzebny do uruchomienia danego programu, a w niektórych wypadkach nawet obniżasz długofalowo jego wydajność, wydłużając reagowanie na twoje polecenia. A we wspomnianym Firefoksie po każdym zaktualizowaniu przeglądarka sprawdza zgodność wszystkich rozszerzeń z nową wersją. W razie potrzeby sama je aktualizuje. Trwa to tym dłużej, im więcej rozszerzeń masz zainstalowanych w swojej przeglądarce. To samo dotyczy wtyczek. Są to dodatki do przeglądarki internetowej, które umożliwiają wyświetlanie np. treści Flash i Java, osadzanych na stronach internetowych. Opłaca się więc od czasu do czasu zaprowadzić porządek w swoim zestawie wtyczek i rozszerzeń, odinstalować niepotrzebne moduły i tymczasowo wyłączyć te, których nie używasz na co dzień. Poniżej opisujemy, jak to zrobić.

Firefox. Aby przywołać moduł zarządzania dodatkami, kliknij pomarańczowy przycisk w lewym górnym narożniku i wskaż polecenie Dodatki. Ten sam efekt uzyskasz, naciskając klawisze [Ctrl Shift A]. Znajdziesz się w sekcji Rozszerzenia, w której możesz chwilowo wyłączyć lub trwale usunąć zbędne dodatki. Potem przejdź do sekcji Wtyczki i zrób podobne porządki. Jednak w tej rubryce brakuje funkcji usuwania niechcianych dodatków – możesz je tylko wyłączyć. Chcąc odinstalować wtyczki, musisz więc pofatygować się do apletu Programy i funkcje, a następnie usunąć oprogramowanie, które wprowadziło je do systemu.

Wtyczki Firefoksa możesz odinstalowywać także w alternatywny, bardziej radykalny sposób. Gdy klikniesz niepozorne polecenie Więcej na liście wtyczek, ujrzysz m.in. nazwę pliku. Teraz wystarczy poszukać go na dysku twardym i usunąć. Jednak wolno ci to zrobić tylko wtedy, gdy masz całkowitą pewność, że dany plik nie jest współużywany przez żadną inną aplikację.

Internet Explorer. Ta przeglądarka sama informuje użytkownika, że zainstalowane dodatki znacznie spowalniają jej działanie, i proponuje ich wyłączenie. Nie musisz jednak czekać na ostrzeżenie, możesz wziąć sprawy we własne ręce. Kliknij w tym celu ikonę trybu w prawym górnym narożniku. Wskaż polecenie Zarządzaj dodatkami. W oknie, które pojawi się na ekranie, kliknij wpis Paski narzędzi i rozszerzenia po lewej stronie. Następnie zaznacz opcję Wszystkie dodatki w polu listy Pokaż. Teraz ujrzysz wszystkie rozszerzenia i wtyczki. Możesz wyłączyć te, które nie są ci potrzebne. Wystarczy zaznaczyć niepożądany element i kliknąć przycisk Wyłącz w prawym dolnym narożniku okna. Przy niektórych dodatkach jest podany całkowity czas wczytywania. Spis jest posortowany według producentów. Gdy zechcesz wyłączyć za jednym zamachem wszystkie dodatki określonego producenta, kliknij jego nazwę, a następnie przycisk Wyłącz wszystkie.

To okno zdradzi ci nazwę pliku niechcianego dodatku Internet Explorera i jego lokalizację.

To okno zdradzi ci nazwę pliku niechcianego dodatku Internet Explorera i jego lokalizację.

Jeśli nie wiesz, co kryje się za danym wpisem, zaznacz go, po czym kliknij link Więcej informacji w lewym dolnym narożniku. W ten sposób ustalisz nazwę pliku wraz ze ścieżką dostępu. W niektórych wypadkach można usunąć niechciany plik z poziomu tego okna. W przeciwnym razie przycisk Usuń jest wyszarzony. Wówczas możesz usunąć plik ręcznie, lecz upewnij się, że nie jest używany przez inne aplikacje.

Chrome. Gdy wpiszesz chrome://memory-redirect w polu adresu Google Chrome’a, przeglądarka wyświetli w rubryce Processes ilość pamięci, którą zajmują poszczególne rozszerzenia. Rozpoznasz je na liście procesów po wpisie Extension w kolumnie Name. Następnie kliknij przycisk z trzema kreskami i wskaż polecenie Narzędzia | Rozszerzenia. Alternatywnie wpisz chrome://extensions w polu adresu. Usuwając zaznaczenie pola wyboru, wyłączysz niepotrzebne rozszerzenia, a przyciskiem Kosza pozbędziesz się ich na dobre.

Menedżera wtyczek przywołasz poleceniem chrome://plugins w polu adresu. Za pośrednictwem linku Wyłącz umieszczonego pod każdym wpisem możesz zablokować do odwołania niechcianą wtyczkę. W prawym górnym narożniku jest umieszczony link Szczegóły, którego kliknięciem przywołasz więcej informacji na temat poszczególnych wtyczek. W ten sposób ustalisz, z jakich plików składa się każda z nich i gdzie się znajdują.

Chcąc wyłączyć za jednym zamachem wszystkie wtyczki, kliknij przycisk z trzema kreskami, polecenie Ustawienia i link Pokaż ustawienia zaawansowane. Kliknij przycisk Ustawienia treści w rubryce Prywatność i zaznacz opcję Blokuj wszystkie w rubryce Wtyczki.

Microsoft Office. Także aplikacje Word, Excel, PowerPoint i Outlook można rozszerzać o nowe funkcje. Niektóre programy automatycznie uzupełniają Office’a o swój dodatek, aby użytkownik mógł wygodnie przywoływać określone funkcje bezpośrednio z aplikacji pakietu biurowego. Na przykład ma to miejsce w wypadku generatorów dokumentów PDF, a więc takich narzędzi, które umożliwiają drukowanie do pliku w formacie PDF. W tym celu instalują w systemie wirtualną drukarkę, która pojawia się jako jedna z opcji w oknie wyboru drukarki także w pakiecie Office, gdy użytkownik chce nanieść na papier bieżący dokument. Aby ustalić, jakie dodatki są zainstalowane w twoim pakiecie biurowym Microsoftu, kliknij menu Plik | Opcje i przejdź do sekcji Dodatki. Aby wyłączyć lub usunąć niepożądane dodatki, musisz przejrzeć wszystkie kategorie, wybierając je w polu listy Zarządzaj i klikając przycisk Przejdź. Wówczas na ekranie pojawi się spis dodatków danej kategorii i będzie można wykonać żądaną operację.

Tabela - antywirusy

Tabela - antywirusy

Spowalniacz 2 – antywirus

Strażnik antywirusowy działa nieustannie w tle i nadzoruje wszystkie czynności wykonywane na plikach. Dlatego spowalnia w większości wypadków cały system. A jeśli masz zainstalowany w swoim systemie cały pakiet zabezpieczający, monitoruje oprócz plików także operacje sieciowe i internetowe, co pochłania zazwyczaj jeszcze więcej zasobów.

Oprogramowanie zabezpieczające oferowane przez poszczególnych producentów wykazuje ogromne różnice pod względem ilości zużywanych zasobów systemu, a więc w zupełnie innym stopniu obciąża komputer, na którym jest zainstalowane. Jak duże są te odchylenia i jak wielu zasobów wymagają aplikacje zabezpieczające, bada w regularnych odstępach czasu renomowane laboratorium antywirusowe niezależnego instytutu AV-Test. Podstawowym kryterium oceny pozostaje jednak skuteczność ochrony. Bardzo wydajny program antywirusowy, któremu udaje się wykrywać tylko niewiele szkodników, jest jeszcze gorszy niż powolna aplikacja, która niezawodnie broni system przed wszystkimi zagrożeniami. W tabeli obok zamieszczamy listę programów zabezpieczających zbadanych przez specjalistów instytutu AV-Test na przełomie stycznia i lutego 2013 roku. Zestawienie jest uporządkowane według stopnia obciążania systemu. Za drugie kryterium sortowania obraliśmy skuteczność chronienia systemu. Przydzieliliśmy poszczególnym produktom oceny od 1 (najlepsza) do 6 (najgorsza). Z przyczyn oczywistych usunęliśmy ze spisu programy, które w kategorii skuteczności otrzymały ocenę 3,0 lub gorszą. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat metod testowania stosowanych w laboratorium AV-Test, odwiedź witrynę www.av-test.org, po czym kliknij Test procedures | test modules. Następnie przejdź do gałęzi Performance w menu po lewej stronie.