Przyspiesz swojego Maca


Usuń stary procesor

W tym kroku należy usunąć starą kartę procesora oraz bardzo ważny radiator, który chroni procesor przed przegrzaniem. Posiadacze modeli Quicksilver i Digital Audio muszą również zdemontować wiatrak. Podobne urządzenie nie było stosowane w innych modelach Power Maców.

Wyłącz komputer i odczekaj kilkanaście minut, aby się ochłodził. Jeżeli nie masz opaski antystatycznej, dotknij na chwilę metalowego kaloryfera. Ładunki elektrostatyczne mogą uszkodzić kartę lub płytę główną. Odłącz przewód zasilania i otwórz obudowę komputera. Uzyskasz w ten sposób dostęp do radiatora i karty procesora.

W zależności od posiadanego modelu może być widoczny również wiatrak. Niektóre Power Maki z serii Digital Audio miały wiatrak zamontowany na górze radiatora. Aby go zdemontować, najpierw odszukaj i odłącz krótki przewód, jaki łączy wiatrak ze złączem na karcie procesora. Odczep wiatrak od radiatora i wyjmij go. Power Maki z serii Quicksilver miały wiatrak zamontowany obok radiatora. Aby go usunąć, odkręć dwie śrubki przytrzymujące wiatrak (z tyłu obudowy komputera w miejscu <font color="#FF0000">a). Odłącz krótki przewód łączący wiatrak ze złączem na karcie procesora.

Teraz możliwe będzie wyjęcie wiatraka. Użyj cążek, aby odczepić uchwyty radiatora od karty procesora <font color="#FF0000">b. Pozwoli to na zdemontowanie radiatora. To urządzenie zostanie ponownie wykorzystane w kroku 5., jeżeli instalowana jest karta firmy Sonnet.

Karta procesora powinna być teraz dostępna.

Użyj śrubokrętu krzyżakowego z magnesem (małe śrubki nie powinny wpaść do obudowy komputera), aby odkręcić śrubki przytrzymujące kartę.

<font color="#FF0000">Ostrzeżenie: Nie dotykaj śrubokrętem samego procesora, ponieważ może to spowodować jego uszkodzenie.

Teraz możesz wyjąć kartę procesora. Chwyć za jej krawędzie i delikatnie podnieś jedną stronę, a następnie przeciwną. Wyprostuj kartę i zdejmij ją z płyty głównej <font color="#FF0000">c. Umieść kartę procesora w torebce antystatycznej i zdeponuj w bezpiecznym miejscu. Stary procesor może się jeszcze kiedyś przydać.

Przyspiesz swojego Maca
Przyspiesz swojego Maca
Przyspiesz swojego Maca

Przygotuj nową kartę procesora

W zależności od posiadanego komputera i instalowanej karty procesora, może okazać się konieczne dokonanie zmian w ustawieniach nowej karty.

Obejmuje to ustawienie zworek i przygotowanie wiatraka. Niektóre karty upgrade'u wykorzystują oryginalny radiator i wentylator, podczas gdy inne produkty zapewniają własne systemy chłodzenia. Czasami niezbędne będzie przestawienie zworek w celu ustawienia prędkości procesora. Mogłoby się wydawać, że zawsze należy ustawiać maksymalną dostępną prędkość. Może to jednak spowodować problemy z uruchomieniem komputera. Niektóre konfiguracje zworek sprawią, że prędkość procesora nie będzie wyświetlana w oknie Apple System Profilera. Przykładem jest tu karta OWC, która po ustawieniu na prędkość 1,4 GHz spowoduje pojawienie się wartości 0 MHz. Choć komputer będzie działał poprawnie, Final Cut Pro 4 nie uruchomi się.

Ustawienia zworek wymagają produkty firm Giga Designs i OWC. Ich konfiguracja jest zależna od prędkości magistrali komputera. Power Maki typu AGP i Gigabit Ethernet mają magistralę 100 MHz, podczas gdy nowsze modele Maców wykorzystują magistralę 133 MHz. Wszystkie te informacje można znaleźć za pomocą Apple System Profilera. Wybierz poprawne ustawienia zworek na podstawie tabeli dołączonej do karty procesora <font color="#FF0000">a.