Przyspiesz swojego Maca


Weź pierwszy uchwyt radiatora i zaczep go na tylnej krawędzi karty Sonnet <font color="#FF0000">b. Wykonaj tę samą czynność dla drugiego uchwytu. Za pomocą cążek zaczep wolny koniec uchwytu pod kartą procesora. Upewnij się, że uchwyt jest solidnie zablokowany.

Przyspiesz swojego Maca
Przyspiesz swojego Maca

Zamontuj teraz drugi uchwyt.

<font color="#FF0000">Ostrzeżenie: Należy pamiętać, aby radiator dobrze przylegał do procesora. Radiator nie może się ruszać, ponieważ może spowodować to przegrzanie procesora.

Jeżeli w komputerze nie było wiatraka, możesz zamknąć obudowę komputera i rozpocząć testy. Posiadacze modeli Digital Audio i Quicksilver z wiatrakiem muszą wykonać jeszcze jeden krok.

Zamontuj wiatraki chłodzące

W tym kroku należy usunąć starą kartę procesora oraz bardzo ważny radiator, który chroni procesor przed przegrzaniem. Posiadacze modeli Quicksilver i Digital Audio muszą również zdemontować wiatrak.Podobne urządzenie nie było stosowane w innych modelach Power Maców.

Im szybszy procesor, tym więcej wydziela ciepła, szczególnie jeżeli używana jest karta z dwoma układami. Brak wiatraka może spowodować przegrzanie i uszkodzenie procesora.Jeżeli instalujesz kartę PowerLogix, musisz zamontować dwa małe wsporniki w narożnych dziurkach radiatora <font color="#FF0000">a.

Umieść wiatrak na wspornikach i przykręć go dwoma śrubkami. Upewnij się, że wiatrak jest skierowany we właściwą stronę, dzięki czemu strumień powietrza będzie trafiał na kartę procesora.

Ponieważ wiatrak dostarczany przez PowerLogix jest dość duży, wymaga użycia innego złącza zasilania niż oryginalny wiatrak. Przewód zasilający należy podłączyć do jednej z wtyczek służących do napędzania urządzeń dyskowych.

Jeżeli zainstalowano kartę PowerLogix lub Sonnet w Power Macu Quicksilver, konieczne będzie ponowne zamontowanie oryginalnego wiatraka (karty upgrade'u firm OWC i Giga Designs nie wymagają tego). Przytrzymaj przewód zasilający i wsuń wiatrak w wolne miejsce pomiędzy radiatorem i tylną obudową, a następnie podłącz przewód do złącza na płycie głównej. Przykręć śrubki, które przytrzymują wiatrak.

W przypadku montażu karty Sonnet w modelu Digital Audio z wiatrakiem, należy nasunąć wiatrak na radiator i zablokować go, a następnie podłączyć przewód zasilający do odpowiedniego złącza na karcie upgrade'u.

Kiedy system chłodzenia jest już gotowy do pracy, można zamknąć obudowę komputera i podłączyć kabel zasilający. Włącz Maca i przetestuj jego działanie.

Przyspiesz swojego Maca
Przyspiesz swojego Maca
Jaki Mac?

Przedstawione w tym artykule karty upgrade'u są zgodne z modelami AGP (Sawtooth), Gigabit Ethernet, Digital Audio i Quicksilver. Jeżeli masz problemy z poprawnym zidentyfikowaniem posiadanego modelu Power Maca, odwiedź stronę Apple'a i zapoznaj się z tematem Power Mac G4: How to Differentiate Between Models (http://docs.info.apple.com/article.html?artnum=58418 i http://docs.info.apple.com/article.html?artnum=42739).