Przyspieszanie Androida


Zamykanie aplikacji, zadań i procesów działających w tle

Użytkownicy, którzy spędzają dużo czasu na stronach platformy Google Play Store, i lubią wypróbowywać nowe aplikacje w swoim smartfonie, zapewne spotkali się z problemem, o którym mowa poniżej. Niektóre aplikacje pozostają otwarte w tle, choć zostały zamknięte przez użytkownika, w dalszym ciągu zajmując cenne miejsce w pamięci roboczej urządzenia.

System Android dysponuje (dotyczy to wersji 2.2 i nowszych) wbudowanym menedżerem zadań, który pozwala zamykać nieużywane w danej chwili aplikacje, aby zwalniać miejsce w pamięci operacyjnej na potrzeby innych zadań. Aby go przywołać, kliknij menu Ustawienia | Aplikacje. Przeskocz do listy uruchomionych aplikacji (sekcja Pracują). Następnie wskaż niepożądany program i wskaż przycisk Zamknij, Zakończ lub Wymuś zakończenie. W ten sposób zakończysz działanie aplikacji i zwolnisz miejsce zajmowane przez nią w pamięci RAM.

Zobacz również:

  • Android 12/Android 12L - nowości, funkcje, data premiery, kompatybilność [29.11.2021]
  • Microsoft zwiększy wydajność Windowsa 11. Kiedy aktualizacja?

Nowoczesne smartfony zapewniają wielozadaniowość, a więc jednoczesne wykonywanie więcej niż jednego procesu. Dzięki tej właściwości każda uruchomiona aplikacja działa tak długo, aż nie zostanie zamknięta wyraźnym poleceniem użytkownika. Zaleca się od razu zamykać programy, z których przestałeś korzystać, bo każdy z nich działający w tle pochłania część dostępnej mocy obliczeniowej i zasobów pamięci RAM. Najszybciej i najwygodniej zrobisz to przyciskiem Wstecz. Wystarczy klikać go raz po razie, aż system zakończy działanie bieżącej aplikacji. Niestety, nie wszystkie aplikacje oferują opisaną funkcję.

Przyspieszanie Androida

Do szybkiego i skutecznego rozwiązywania problemów z wydajnością można użyć ponadto zewnętrznego menedżera zadań takiego jak np. Advanced Task Killer. Po uruchomieniu tego narzędzia pojawi się od razu zestawienie działających w danej chwili programów. Chcąc usunąć niektóre aplikacje z listy programów przeznaczonych do zamknięcia, musisz usunąć zaznaczenie pola wyboru po prawej stronie ich nazw. Aby ręcznie zakończyć działanie niechcianych programów, wystarczy kliknąć przycisk Kill selected apps. Menedżer oferuje ponadto możliwość automatycznego zamykania aplikacji. Przywołaj w tym celu menu Setting. W oknie konfiguracyjnym można ustawić odstęp czasowy pomiędzy kolejnymi operacjami. Zrobisz to w polu listy Auto Kill Frequency. Możesz zainicjować automatyczne zamykanie aplikacji co pół godziny, co godzinę, dwie lub cztery. Jednak najbardziej przydatna okazuje się w praktyce opcja When Screen Off. Powoduje zakończenie działania wybranych programów za każdym razem, gdy gaśnie ekran. Jeśli chcesz zapobiec zamykaniu określonych programów, umieść je na specjalnej liście, wskazując polecenie Ignore list. Wypróbuj też ustawienia w polu wyboru Auto Kill Level. Opcja Safe spowoduje automatyczne usuwanie z pamięci niedziałających aplikacji. Opcja Aggressive obejmuje oprócz tego aplikacje działające w tle, a opcja Crazy wszystkie programy, z których nie korzystasz. Ponadto zaleca się zaznaczyć opcję Show Notification. Wówczas na pasku powiadomień będzie widniała ikona Advanced Task Killera, która pozwoli ci błyskawicznie przywoływać to narzędzie.

Przyspieszanie Androida

Wprawdzie menedżer zadań pozwala wyrzucać niechciane aplikacje z pamięci RAM, lecz specjalne narzędzia takie jak Smart RAM Booster wykonują tę czynność szybciej, a ponadto zapewniają jeszcze więcej przydatnych funkcji. Są tu do dyspozycji m.in. filtry, którymi możesz inicjować zamykanie aplikacji o określonym priorytecie (pole listy Boost Level). Do wyboru są cztery poziomy priorytetów. Narzędzie wyświetla kołowy wykres przedstawiający bieżący poziom zajętego miejsca w stosunku do wolnego. Aby uniknąć usuwania z pamięci programów, które pełnią ważną rolę lub są konieczne do poprawnego działania systemu, można je umieścić na liście wykluczania (opcja Whitelist apps). Automatyczne zamykanie programów skonfigurujesz w polu listy Auto Boost settings. Zaznacz opcję Boost when screen off, aby porządkowanie pamięci RAM następowało po wygaszeniu ekranu. W razie potrzeby możesz ustawić opóźnienie za pomocą opcji Delay to boost when screen off. Następnie zaznacz opcję Boost automatically. Teraz będą dostępne dodatkowe opcje. Za ich pomocą możesz ustawić automatyczne optymalizowanie pamięci w określonych odstępach czasu (opcja Boost interval) lub za każdym razem, gdy ilość wolnej pamięci spadnie poniżej zdefiniowanej granicy (opcja RAM threshold). W skład programu wchodzi także praktyczny widżet widoczny na ekranie startowym. Włączysz go za pomocą opcji Overlay widget settings w głównym oknie konfiguracyjnym. Ręczne opróżnianie pamięci możesz inicjować przyciskiem Boost now. Po każdej operacji program wyświetli komunikat informujący o ilości dostępnej pamięci RAM, ilości zwolnionego miejsca w pamięci i liczbie zamkniętych aplikacji.

Smartfon praktycznie nigdy nie reaguje z taką samą prędkością. Przyczyną są procesy działające w tle i blokujące chwilowo płynne działanie urządzenia. Za pomocą określonych aplikacji możesz nadzorować swoją komórkę i likwidować zbędne procesy. Jednym z takich programów jest Android Assistant. Klikając kartę Monitor, przywołasz przejrzyste zestawienie najważniejszych parametrów aktualizowane w czasie rzeczywistym. Zdradzi ci bieżące obciążenie procesora, ilość wolnej pamięci RAM i poziom naładowania baterii. Co ciekawe, bardzo duże obciążenie procesora może występować nawet wtedy, gdy użytkownik nie ma uruchomionych żadnych aplikacji. Dzieje się tak, bo niektóre procesy działają nadal w tle nawet po ich zamknięciu przez użytkownika. Na domiar złego niepotrzebnie zajmują miejsce w pamięci RAM. Gdy klikniesz przycisk Quick boost, narzędzie pozamyka aplikacje i zmniejszy obciążenie procesora. Na karcie Process uzyskasz szczegółowy spis działających w danej chwili aplikacji, które możesz zaznaczyć, a następnie zamknąć za jednym zamachem przy użyciu przycisku Kill selected. W rubryce Tools znajdziesz moduł System Clean, który pomoże ci uporządkować system – m.in. opróżnić listy historii odwiedzania witryn internetowych.

Przyspieszanie Androida