Przyspieszanie Androida


Sprawdzanie synchronizowania

Niektóre aplikacje (w szczególności klienty serwisów społecznościowych takich jak Facebook i Twitter) przydzielają sobie domyślnie bardzo wysokie uprawnienia w kwestii aktualizowania w tle. Dlatego warto przywołać panel konfiguracyjny tych programów, a następnie dostosować do własnych potrzeb odstępy czasowe aktualizowania wiadomości i innych treści. W ten sposób nie tylko zwiększysz wydajność smartfona, lecz ponadto wydłużysz czas pracy na baterii. Przy okazji zajrzyj do ustawień systemowych Androida. W menu Ustawienia | Konta lub Ustawienia | Konta i synchronizacja (w Androidzie 4.1 i nowszych) możesz sprawdzić interwały synchronizowania poszczególnych kont – na przykład usług Google, wirtualnych dysków w chmurze i aplikacji portali społecznościowych. W razie potrzeby wyłączysz tę czy inną funkcję.

Custom ROM – wgrywanie alternatywnego systemu operacyjnego

Mając zrootowany smartfon z Androidem, możesz zwiększyć jego wydajność i wyposażyć go w nowe funkcje za pomocą tzw. Custom ROM-u, a więc zmodyfikowaną, nieoficjalną wersją systemu operacyjnego. Sprytni programiści tworzą takie wersje systemów niezależnie od producentów urządzeń. Jest to możliwe i legalne, bo Google udostępnia kod źródłowy większości wersji Androida na licencji open source. Dlatego osobom trzecim wolno korzystać z tego kodu, modyfikować go i publikować. Oprogramowanie Custom ROM niezależnych programistów składa się z jednej z wersji Androida uzupełnionej o nowe jądro.

Najbardziej znanym, a zarazem najczęściej instalowanym oprogramowaniem tego rodzaju jest CyanogenMod. Ten popularny Custom ROM jest dostępny do ponad stu typów smartfonów z Androidem. Listę obsługiwanych modeli znajdziesz pod adresem www.cyanogenmod.com/devices.

Do wgrania alternatywnego systemu operacyjnego jest potrzebna specjalna aplikacja. Możesz wykonać tę czynność bezpłatną wersją narzędzia ROM Manager. Komercyjna wersja Premium (kosztuje 19 zł) pozwala ponadto kopiować i wgrywać bezpośrednio do smartfona tzw. Premium Custom ROM. Zaawansowana funkcja tworzenia kopii zapasowej umożliwia zarchiwizowanie zainstalowanego obecnie egzemplarza systemu Android na karcie pamięci przed wgraniem nowej wersji. Utworzony w ten sposób duplikat systemu można przywrócić w dowolnej chwili. Opisany moduł archiwizowania rozszerzono w komercyjnej wersji ROM Managera o możliwość automatycznego tworzenia kopii zapasowych. Oprócz tego w skład programu wchodzi menedżer pobierania oprogramowania Custom ROM dostępnego w internecie.

Gdy nic innego nie pomaga...

Gdy wydajność smartfona spada do tego stopnia, że występują zakłócenia w jego działaniu, system bardzo ślamazarnie reaguje na polecenia użytkownika, a aplikacje otwierają się z dużym opóźnieniem, z reguły udaje się rozwiązać problem tylko poprzez zresetowanie Androida. Zanim wykonasz tę czynność, koniecznie pozapisuj swoje dane i sporządź zapasową kopię wszystkich zasobów. Większość narzędzi administracyjnych udostępnianych przez producentów smartfonów oferuje taką możliwość (np. program Kies w telefonach Samsunga zapewnia tę funkcję na karcie Tworzenie kopii zapasowych).

Zobacz również:

  • Najciekawsze nadchodzące smartfony 2021 i 2022 roku [Kalendarium Premier; AKTUALIZACJA 2.12.2021]
  • Microsoft zwiększy wydajność Windowsa 11. Kiedy aktualizacja?

Archiwizowanie swoich zasobów umożliwia także bezpłatna aplikacja My Phone Explorer. Jeśli dysponujesz uprawnieniami administratora, możesz tworzyć zapasowe kopie danych także za pomocą programu Titanium Backup. Gdy uporasz się z przygotowaniem rezerwowego duplikatu zasobów, zainicjuj restart systemu. W tym celu kliknij menu Ustawienia | Osobiste | Kopia i zerowanie | Ustawienia fabryczne | Resetuj urządz. lub menu Ustawienia | Osobiste | Kopia i kasowanie danych | Przywracanie danych fabrycznych | Resetuj urządz. (podane menu dotyczą Androida w wersji 4.0 i nowszych). Gdy potwierdzisz przyciskiem Usuń wszystko, system zostanie uprzątnięty i przywrócony do stanu fabrycznego. Po automatycznym zrestartowaniu możesz od nowa skobfigurować swój smartfon i wgrać dane z kopii zapasowej.