Przyspieszona trójca

Trzy nowe nagrywarki DVD firm NEC, Sony i Teac.

Nieustanny ruch i postęp przeniósł się z nagrywarek CD na DVD. Co miesiąc pojawiają się nowe, szybsze, wieloformatowe modele napędów tego typu.

W zeszłomiesięcznym rankingu nagrywarek DVD wspominaliśmy o wchodzących na rynek urządzeniach, które wówczas nie były dostarczone do testów. Niedługo później do naszej redakcji trafiły najnowsze produkty firm NEC, Sony oraz Teac. Pierwszy z nich, ND-1300A, od swego poprzednika ND-1100A różni się tylko jednym, ale dość istotnym, szczegółem: obsługą formatu DVD-R/RW ze standardową szybkością 4x dla DVD-R i 2x dla DVD-RW. Pozostałe parametry napędu, a więc zapis CD-R/RW 16x/10x, DVD+R/RW 4x/2,4x i odczyt CD/DVD 40x/12x, nie zmieniły się. Również inne cechy nagrywarki oraz wyposażenie pakietu są identyczne, jak u poprzednika. Za współpracę z "minusem" oczywiście trzeba zapłacić więcej, bo 1249 zł, ale różnica 260 zł nie jest wielka.

Najnowszy Teac DV-W50DK idzie w ślady firmy NEC, także oferując drugi format, lecz w tym przypadku spod znaku "plusa". Zapis DVD+R/RW odbywa się z typową dla tego standardu szybkością 4x/2,4x. Niejako przy okazji z 8x do 10x podwyższono prędkość nagrywania na CD-RW.

Nieco inaczej przedstawia się sytuacja Sony DRU-510A, następcy pierwszej wieloformatowej nagrywarki DVD. Japoński koncern zamiast dodawać obsługę kolejnego formatu - DVD-RAM - ulepszył nieco parametry swego napędu, zwiększając szybkość zapisu CD-RW i DVD+RW oraz odczytu DVD. Obecnie DRU-510A oferuje więc wypalanie CD-R/RW z najlepszymi wśród nagrywarek DVD prędkościami 24x/16x, zapis DVD+R/RW z szybkością 4x, nagrywanie DVD-R/RW 4x/2x oraz odtwarzanie CD/DVD 32x/12x. Poza wspomnianymi przyspieszeniami jedyną różnicą w stosunku do DRU-500A jest cena 1960 zł - najwyższa spośród dostępnych nagrywarek DVD.

Kłody pod testy

Wszystkie trzy urządzenia poddaliśmy testom według procedury zastosowanej w poprzednim miesiącu. Niestety, trafiliśmy na dwie poważne przeszkody, które spowodowały, że wyników nie możemy na razie uznać za oficjalne. Napędowi Sony przydarzyło się coś typowego dla wybiegających przed orkiestrę: brak odpowiednich nośników DVD+RW. Żaden z producentów płyt tego rodzaju nie oferuje krążków 4x na czas testów, a nośniki 2,4x nie dają się nagrywać z większą szybkością. Po raz kolejny mieliśmy więc przykład braku synchronizacji między branżami i co za tym idzie, chwilowej bezużyteczności kluczowej cechy sprzętu. Historia lubi się powtarzać.

Druga przeszkoda była równie prozaiczna: napęd Teac dotarł do nas w wersji OEM, czyli bez pudełka z wyposażeniem, więc i bez oprogramowania nagrywającego. Tymczasem żadna z wersji narzędzia do zapisu pakietowego InCD dodawanego do jednoformatowego Teaca - starsza 3.5.24 ani nowa 4.0.17 - nie radziła sobie z nagrywaniem na DVD+/-RW, powodując zatykanie się systemu i uniemożliwiając przeprowadzenie testów kopiowania na DVD wielokrotnego zapisu.

W efekcie wyniki testów Sony DRU-510A nie potwierdzają jego najistotniejszej cechy (zapisu DVD+RW 4x), a napęd Teac musi poczekać do czasu pojawienia się odpowiedniego oprogramowania.

NEC ND-1300A, jedyny, który nie miał z testami żadnych kłopotów, wypadł oczywiście zdecydowanie lepiej od ND-1100A, ponieważ wyniki wydajności uwzględniły dodatkowe punkty za zapis w formacie +R/RW. Wieloformatowy NEC uzyskał przy tym rekordowe wyniki Nero CD Speed i CDTach, kopiowania z CD-ROM, zapisu na DVD-R i - jak u poprzednika - zrzucania audio. Dzięki temu dorównał dotychczas najbardziej wydajnemu napędowi TDK AID+440N.

Tymczasem Sony, jeśli nie brać pod uwagę zaniżonych rezultatów +RW, uzyskał niemal identyczne wyniki, jak DRU-500A. Możliwym do przewidzenia wyjątkiem na plus okazał się jedynie test szybkości odczytu i kopiowania z DVD, w którym nowy model przyspieszył o ok. 50 procent. Naprawdę jednak cała siła DRU-510A tkwi w zapisie 4x na +RW, więc z opiniami trzeba poczekać do czasu pojawienia się odpowiednich nośników.

(dar)

NEC ND-1300A

Informacje Sirius, tel. (33) 8235211,http://www.sirius.p

Cena 1249 zł

Sony DRU-510A

Informacje Tech Data, tel. (22) 5479200,http://www.techdata.pl

Cena 1961 zł

Teac DV-W50DK

Informacje Action, tel. (22) 8366228,http://www.action.pl

Cena 1120 zł