"Przyspieszone" CD

Koncerny Panasonic i Microsoft wspólnie opracowały nową metodę zapisu, przechowywania i odczytu danych na nagrywalnych dyskach CD i DVD.

Specyfikacja nowej technologii, nazwanej HighMAT (High Performance Media Access Technology) przewiduje ujednolicenie metod zapisu i przechowywania danych na dyskach optycznych przeznaczonych do wykorzystania w urządzeniach elektroniki użytkowej (np. w systemach Hi-Fi) oraz w komputerach. Wykorzystanie HighMAT ma również przyspieszyć proces rozpoznawania zawartości płyt, co powinno znacznie skrócić czas oczekiwania na rozpoczęcie odczytu danych przez komputerowe napędy CD/DVD.

Microsoft zapowiedział już, że obsługa HighMAT zostanie zaimplementowana w najnowszej wersji oprogramowania multimedialnego Windows Media Player 9. Standard trafi do produkowanych przez Panasonica odtwarzaczach CD i DVD w przyszłym roku. Oba koncerny zapewniają, że zarówno płyty audio, jak i krążki z danymi zapisane w nowej technologii będą mogły być odczytane także przez starsze odtwarzacze CD i DVD.