Przyszłe netbooki będą tańsze. Dzięki Intelowi

Intel postanowił, że nadchodzące 32-nanometrowe Atomy wchodzące w skład platformy Cedar Trail będą tańsze (i to sporo) od swoich poprzedników. Dzięki temu korzystające z nich netbooki również powinny mniej kosztować.

W czwartym kwartale tego roku na rynku netbooków zagoszczą należące do platformy Cedar Trail dwurdzeniowe układy Atom N2600 i N2800. Te 32-nanometrowe nowości mają kosztować, odpowiednio, 42 USD i 47 USD, czyli o 30-50% mniej niż obecnie dostępne Atomy N4xx/N5xx. Co więcej, ukierunkowane na nettopy układy D2500 i D2700 również powinny być tańsze od Atomów D510 i D525.

Dzięki niższym cenom Atomów, przyszłe netbooki zbudowane w oparciu o platformę Cedar Trail powinny się cechować korzystniejszą ceną. Przewiduje się, że będą one kosztować 200 - 300 dolarów. Za tę kwotę otrzymamy sprzęt, który będzie lepszy od obecnego zarówno pod względem możliwości, jak i wydajności oraz długości czasu pracy na baterii.

Zobacz również:

  • Układy Intel Sapphire Rapids opóźnione do trzeciego kwartału 2022 roku

Co skłoniło Intela do takiego kroku? Rosnąca popularność tabletów, które krok po kroku odbierają rynek netbookom.

Warto też przypomnieć, że Intel ujawnił niedawno plany dotyczące rozwoju Atomów. Wynika z nich, że do 2014 roku dogonią one "zwykłe" procesory w zakresie procesu produkcyjnego, który odbywał się będzie w wymiarze 14 nanometrów.