Przyszłe wearables będą zasilane... Twoim ciepłem

Po co marnować ciepło ciała, skoro można użyć go do napędzania urządzeń?

Naukowcy z chińskiego Instytutu Technologicznego w Harbin opracowali generator termoelektryczny (TEG), który w przyszłości może zastąpić baterie w takich urządzeniach, jak opaski fitness, smartwatche czy opaski do pomiaru tętna. Do wprowadzenia go w wersji komercyjnej jeszcze długa droga, biorąc jednak pod uwagę fakt, że wearables stają się coraz bardziej popularne, z pewnością rozwiązanie to będzie rozwijane i udoskonalane.

Prototypowy generator ma wymiary 11,5 x 2,8 cm. Po założeniu na rękę człowieka był w stanie wykorzystać różnicę pomiędzy temperaturą ciała a otoczeniem do zasilenia diod LED. TEG nie ma części ruchomych, co w praktyce eliminuje konieczność przeprowadzania konserwacji. Podczas testów zwinięto go ponad 10 000 razy bez jakichkolwiek uszkodzeń.

Zobacz również:

  • Jaki statyw do aparatu wybrać? Kilka praktycznych wskazówek i propozycji
  • Jaki odkurzacz bezprzewodowy wybrać? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?
Przyszłe wearables będą zasilane... Twoim ciepłem

Prototyp powstał bez używania rzadkich metali, które stanowią element dostępnych obecnie generatorów w urządzeniach wearavles, dzięki czemu koszt produkcji tego modelu będzie znacznie niższy. Wynalazcy z Harbin nie są jeszcze zadowoleni z efektów - chcą opracować sposób na lepsze wykorzystanie ciepłoty ciała. Ale wszystko wskazuje na to, że projekt zakończy się sukcesem i już za parę lat elektronika noszona będzie zasilana przede wszystkim przez właścicieli.

Źródło: TechSpot


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: