Przyszłe wearables będą zasilane... Twoim ciepłem

Po co marnować ciepło ciała, skoro można użyć go do napędzania urządzeń?

Naukowcy z chińskiego Instytutu Technologicznego w Harbin opracowali generator termoelektryczny (TEG), który w przyszłości może zastąpić baterie w takich urządzeniach, jak opaski fitness, smartwatche czy opaski do pomiaru tętna. Do wprowadzenia go w wersji komercyjnej jeszcze długa droga, biorąc jednak pod uwagę fakt, że wearables stają się coraz bardziej popularne, z pewnością rozwiązanie to będzie rozwijane i udoskonalane.

Prototypowy generator ma wymiary 11,5 x 2,8 cm. Po założeniu na rękę człowieka był w stanie wykorzystać różnicę pomiędzy temperaturą ciała a otoczeniem do zasilenia diod LED. TEG nie ma części ruchomych, co w praktyce eliminuje konieczność przeprowadzania konserwacji. Podczas testów zwinięto go ponad 10 000 razy bez jakichkolwiek uszkodzeń.

Przyszłe wearables będą zasilane... Twoim ciepłem

Prototyp powstał bez używania rzadkich metali, które stanowią element dostępnych obecnie generatorów w urządzeniach wearavles, dzięki czemu koszt produkcji tego modelu będzie znacznie niższy. Wynalazcy z Harbin nie są jeszcze zadowoleni z efektów - chcą opracować sposób na lepsze wykorzystanie ciepłoty ciała. Ale wszystko wskazuje na to, że projekt zakończy się sukcesem i już za parę lat elektronika noszona będzie zasilana przede wszystkim przez właścicieli.

Źródło: TechSpot