Przyszłość cyfrowej rozrywki

Rewolucja w wysokiej rozdzielczości

Firma analityczna Park Associates przewiduje z kolei, że do 2010 roku w amerykańskich domach znajdzie się 100 milionów zestawów do odtwarzania dźwięku i obrazu w standardzie HD. Nie przeszkodzi temu wciąż nierozstrzygnięty spór pomiędzy technologiami Blu-ray i HD DVD. Zdaniem analityków dzięki niemu wielu klientów kupi urządzenia pracujące w obu standardach. Nic nie stoi na przeszkodzie, by powstawały one już teraz. Ricoh wyprodukował laser, który może czytać nośniki dla obu formatów, kilka dni temu chip umożliwiający produkowanie dwuformatowych nagrywarek zaprezentował NEC (pisaliśmy o tym w tekście NEC pogodził HD DVD i Blu-Ray).

Przyszłość cyfrowej rozrywki

Odtwarzacz HD DVD firmy Toshiba (jednego z współtwórców formatu HD DVD).

Staniemy się również świadkami postępu w dziedzinie odtwarzania dźwięku. Tutaj, zdaniem Jacka Sussera z Dolby Labs, nie powinniśmy jednak spodziewać się zwiększania liczby głośników w pomieszczeniach. Pomimo tego, iż Dolby pokazało system, który jest zdolny obsłużyć 22 głośniki i 2 subwoofery, Susser uważa, że standardem przyszłości będą systemy 5.1 lub 6.1. Mimo to bardziej "inteligentne" urządzenia audio będą potrafiły tak sterować dźwiękiem, że usłyszymy go z wielu różnych stron, także stamtąd, gdzie nie będzie żadnego głośnika.

Ulepszonych urządzeń doczekają się też miłośnicy wylegiwania się przed telewizorem. Najważniejsze z nich - pilot - także przechodzi ewolucję. Już teraz dostępny jest NevoSL firmy Universal Electronics, który wyposażono w Wi-Fi i dotykowy wyświetlacz LCD czy The Loop (producent to Hillcrest Labs) z wbudowanymi czujnikami ruchu. Pozwala on użytkownikowi na nawigowanie po menu za pomocą gestów dłonią. Tego typu piloty współpracują ze znacznie większą liczbą urządzeń, niż jakikolwiek z obecnie dostępnych kontrolerów. Ciekawym produktem jest także zaprezentowany niedawno przez Logitecha wielofunkcyjny pilot Harmony 1000.

Przyszłość cyfrowej rozrywki

Wielofunkcyjny pilot Harmony 1000 Logitecha.