Przyszłość cyfrowej rozrywki

Już wkrótce dostęp do wszystkich filmów, muzyki i programów telewizyjnych będziesz miał kiedy tylko zechcesz i gdzie tylko zechcesz. Rewolucja, którą przechodzi cyfrowa rozrywka, nie zostanie zapisana na celuluidowej taśmie. Będzie przechowywana w formie podcastów, przesyłana strumieniowo, pobierana, udostępniana, przemieszana i wyświetlana na 2- i 200-calowych ekranach. Wielkie ekrany zdominują nasze salony i będą większe, bardzie płaskie i wyświetlą obraz o niespotykanej dotąd rozdzielczości. Obraz HDTV zostanie wzbogacony realistycznym dźwiękiem, zdolnym odtworzyć szept człowieka czy ćwierkanie ptaka nad głową... Będą i ofiary tej rewolucji - już wkrótce z naszego życia zniknie szereg popularnych obecnie urządzeń.

Przyszłość cyfrowej rozrywki
Na pewno znikną jednofunkcyjne czarne pudełka - magnetowidy, odtwarzacze DVD, odtwarzacze audio - które obecnie stanowią centrum domowej rozrywki. Zamiast nich pojawią się urządzenia Media Center lub wielofunkcyjne przystawki, zza których zniknie plątanina kabli (zastąpiona technologiami bezprzewodowymi). A cała seria przenośnych gadżetów pozwoli na korzystanie ze wszystkich dobrodziejstw domowej rozrywki bez potrzeby siedzenia w domu.

Wszystko w jednym

Zanim się obejrzymy, odbiorniki telewizyjne staną się czymś więcej, niż tylko centrami rozrywki. Będą pełniły również funkcje komunikacyjne. Pozwolą na zarządzenie wszystkimi urządzeniami w domu, posłużą do odbierania wiadomości głosowych, nagłówków RSS i wiadomości tekstowych.

Meredith Flynn Ripley z firmy Integra5, która sprzedaje odpowiednie urządzenia kablówkom, chcącym oferować tego typu usługi, mówi: "W przyszłości zniknie podział na telewizję, komputer i telefon. Użytkownicy, po zalogowaniu, będą mogli zdecydować, z jakiej usługi na jakim urządzeniu chcą skorzystać". Ripley ocenia, że w tej chwili w USA około milion gospodarstw domowych korzysta z usługi pozwalającej na wyświetlanie na ekranie telewizora numeru telefonu dzwoniącej osoby czy nagłówków RSS. Na początku przyszłego roku ruszą serwisy udostępniające odbieranie poczty głosowej i wiadomości tekstowych.

Przyszłość cyfrowej rozrywki

Funkcję domowego serwera rozrywki pełnić może np. komputer z systemem Windows XP Media Center (na zdjęciu widzimy model Vago VGC-VA11G firmy Sony).

"Wkrótce po roku 2007 będziemy świadkami powstania podobnych do pecetów urządzeń Media Center, które odtworzą płyty DVD, "zrzucą" zawartość CD i pozwolą na przesyłanie danych pomiędzy różnymi urządzeniami w domu" - uważa Axel Fuchs z SimpleDevices. Takimi urządzeniami mają być apple'owskie iTV czy Home Media DVR firmy Verizon. Tego typu centra będą łączyły się z telefonem komórkowym czy przenośnym odtwarzaczem, domowym oświetleniem i systemem grzewczym oraz z centrum multimedialnym w samochodzie. Motorola już pokazała cyfrowy magnetowid, który potrafi przesłać dane do telefonu komórkowego Razr V3x, chociaż usługa ta jest jeszcze niedostępna.