Przyszłość dzieje się teraz - IONITY otwiera swoją pierwszą stację

Pilotażowa stacja IONITY została otwarta przy autostradzie A2 nieopodal szwajcarskiego Neuenkirch. Co to oznacza dla świata?

IONITY jest spółką joint venture powstałą dzięki wspólnym działaniom Grupy BMW, Daimler AG, Ford Motor Company i Grupy Volkswagen, wraz z Audi i Porsche. Cel to stworzenie w Europie warunków do rozwoju samochodów elektrycznych. Aby było to możliwe, takie pojazdy muszą mieć stacje ładowania - podobnie jak stacje benzynowe w przypadku spalinowych. I pierwsza właśnie została uruchomiona przy autostradzie A2 nieopodal szwajcarskiego Neuenkirch. Została wyposażona w 6 najbardziej zaawansowanych szybkich ładowarek Terra HP firmy ABB o mocy 350 kW. Umożliwia to w czasie 8 minut doładowanie pojazdu energią pozwalającą na przejechanie 200 kilometrów! Ładowarki ABB Terra HPto pierwsze w Europie urządzenia tego typu wyposażone w kable chłodzone cieczą. Są zgodne ze standardem CCS, jednym z głównych stosowanych w branży, mogą również obsługiwać standard szybkiego ładowania prądem stałym CHAdeMO.

Przyszłość dzieje się teraz - IONITY otwiera swoją pierwszą stację

IONITY planuje, że do 2020 r. zbuduje sieć około 400 stacji szybkiego ładowania w 24 krajach Europy. Jak powiedział Frank Muehlon, dyrektor zarządzający ds. infrastruktury ładowania samochodów elektrycznych w ABB:

Jest to ważne wydarzenie na skalę europejską. Jesteśmy zaszczyceni, iż mamy w nim swój udział, zwłaszcza że pilotażowa stacja została otwarta w Szwajcarii, skąd wywodzi się ABB. Na całym świecie zainstalowaliśmy już około 7000 szybkich stacji ładowania prądem stałym, a dzięki i nawiązaniu współpracy z IONITY nasze wysokowydajne rozwiązania w zakresie e-mobilności zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju staną się powszechnie dostępne dla użytkowników w całej Europie.

Zobacz również:

  • Elon Musk i kolejna rewolucja. Od teraz kupisz Teslę za bitcoiny
  • Hybryda hybrydzie nierówna - dlaczego auta hybrydowe różnią się tak bardzo?

Pilotażowa stacja w Szwajcarii została zaplanowania, zaprojektowana i zbudowana przez Alpiq - czołową szwajcarską firmę z branży energetycznej i największego dostawcę usług energetycznych działającego na rynkach europejskich.