Przyszłość nadeszła - praca zdalna i hybrydowa to podstawa. Jak się do niej przygotować?

Globalna pandemia COVID-19 na zawsze zmieniła świat. Największe zmiany odczuło się w podejściu do pracy.

Fot.: Asus

W czasach przed pandemią COVID-19, statystyki firmy Gartner pokazujące ilość pracowników zdalnych wskazywały, że w ten sposób pracuje około 30% zatrudnionych osób. Do roku 2030 będzie to jednak aż 48%. A więc o ile wcześniej pracowała zdalnie co trzecia osoba, w niedalekiej przyszłości będzie to niemal co druga. Taka transformacja rynku pracy stawia wiele wyzwań - zaczynając od zapewnienia odpowiedniego oprogramowania osobom działającym zdalnie, kończąc na bezpieczeństwie na linii home office - siedziba firmy. W jaki sposób można się do tego najlepiej przygotować?

Produktywność na pierwszym miejscu

Gdy pracownicy przenoszą się z biura do własnych czterech ścian, muszą mieć sprzęt tej samej klasy, którym posługiwali się w biurze. Tylko to powinno zapewnić utrzymanie dotychczasowej produktywności. Jakie wymagania powinien spełniać, aby uznać go za godny zaufania? Przede wszystkim musi być dostosowany do potrzeb płynących ze specyfiki danej pracy. Inne wymagana ma branża ubezpieczeń, inne architektoniczna, związana z projektowaniem maszyn, obróbką materiałów wideo itp. Ponadto dobrze by było, aby równocześnie sprzęt zapewniał mobilność. Często zdarza się, że niezbędne materiały zajmują dość dużo miejsca, a przesyłanie plików mających kilkaset, a nawet ponad gigabajt jest niezwykle czasochłonne.

Mobilność jest niezwykle istotna zwłaszcza podczas pracy hybrydowej. Zabierając swojego laptopa roboczego na spotkania w biurze ma się od razu pod ręką wszystko, co potrzebne do wprowadzenia zmian w opracowywanych projektach oraz można skopiować pliki od innych pracowników. Dlatego dwie podstawowe zasady doboru sprzętu do pracy zdalnej to: możliwość użytkowania mobilnego oraz podzespoły gwarantujące taką samą wydajność, jak na komputerach biurowych. Niezależnie od branży wszystkie maszyny w work office powinny mieć oprogramowanie umożliwiające sprawny przypływ informacji oraz dzielenie się plikami z resztą zespołu. Niezbędne będą oczywiście kamerka oraz mikrofon, aby brać udział w spotkaniach online i naradach. Możliwość bezpośredniego kontaktu jest niezbędna zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdzie firmy często mają pracowników rozsianych nie tylko w różnych miastach, ale czasem również w innych krajach.

Przyszłość nadeszła - praca zdalna i hybrydowa to podstawa. Jak się do niej przygotować?

Fot.: Asus

Ponadto pracownik może także potrzebować mobilności w sytuacji, gdy w domu nie ma odpowiednich warunków do skupienia się na pracy. Nie jest przecież rzadkością widok osoby w kawiarni czy na parkowej ławce, która korzysta z laptopa. W związku z tym musimy uwzględnić dodatkowy czynnik, którym jest czas pracy na jednym ładowaniu baterii. Sześć godzin to absolutne minimum, które powinno zapewnić każdemu pełną swobodę przemieszczania się i pracy. A ponieważ przy przemieszczaniu się może dojść do przykrych wypadków - na przykład upuszczenia laptopa - urządzenie tego typu powinno być maksymalnie wytrzymałe, odporne na wstrząsy, zachlapania oraz inne oddziaływania zewnętrzne.

To właśnie z uwzględnieniem tych czterech niezwykle istotnych czynników ASUS przygotował szeroki wybór urządzeń przenośnych.

Zapewnij pracownikom mocny sprzęt bez przepłacania

ASUS wychodzi naprzeciw oczekiwaniom pracowników i oferuje szereg urządzeń, które sprawdzą się nie tylko w okresie tuż po pandemii, ale posłużą przez co najmniej kilka lat do efektywnej pracy. Zastosowana łączność Wi-Fi zapewnia płynny transfer danych w obie strony, akumulatory umożliwiają nawet ponad dziesięć godzin pracy bez konieczności rozglądania się za gniazdkiem zasilania, a to wszystko w lekkich, ale niezwykle wytrzymałych obudowach. Wprowadzono także szereg rozwiązań związanych z komunikacją bezpośrednią - a przede wszystkim technologie wyciszania szumów, dzięki czemu głos osoby mówiącej powinien brzmieć czysto i w pełni zrozumiale dla uczestników spotkania.

Wiele proponowanych modeli ma zabezpieczenia klasy korporacyjnej. Przykładem może być ASUS ExpertBook B9, który posiada preinstalowane oprogramowanie chmurowe, logowanie biometyczne (co zapewnia, że nikt niepowołany nie będzie w stanie zalogować się do systemu), osłonkę na kamerę, a także korzysta ze wszelkich zalet Trusted Platform Module 2.0. Urządzenie łączy w sobie najlepsze rozwiązania hardware oraz software w celu zapewnienia pełnej poufności firmowym danym. Dotyczy to także zabezpieczenia całości przeciwko wstrząsom, promieniowaniu, temperaturze i innym szkodliwym oddziaływaniom zewnętrznym. Wszystkie modele przez wprowadzeniem na rynek przechodzą rygorystyczne testy w ASUS Quality Test Labs w Tajpej oraz Singapurze.

Przyszłość nadeszła - praca zdalna i hybrydowa to podstawa. Jak się do niej przygotować?

Fot.: Asus

Pomimo rozwiązań najlepszej jakości, wszystkie propozycje firmy ASUS dostępne są w bardzo atrakcyjnych, przystępnych cenach. To kolejna zaleta - nabywając solidny sprzęt możesz spodziewać się, że bez problemu będziesz pracować na nim przed długi czas, a w tym okresie nie wydarzy się nic, co mogłoby zahamować Twoją produkcyjność. Laptop ASUS to inwestycja na długie lata bezproblemowego użytkowania. Producent udowadnia w ten sposób, że za laptopy z wyższej półki nie musisz przepłacać. Dlatego jeśli jesteś w swojej firmie osobą odpowiedzialną za wyposażenie pracowników w niezbędny do wydajnej pracy sprzęt lub też chcesz nabyć urządzenie, dzięki któremu podczas działań w home office nie będziesz niczego potrzebować, ASUS to najlepsze rozwiązanie, jakie znajdziesz na rynku.