Przyszłość pod znakiem InfiniBand

Technologia InfiniBand ma szansę stać się wkrótce obowiązującym standardem na rynku serwerów i magazynów danych.

Według zapewnień Jimiego Pappasa z Intel Enterprise Platform Group, InfiniBand stanie się wkrótce obowiązującym standardem na rynku serwerów i magazynów danych, a inicjatywa ta nie powinna być ignorowana, bowiem oprócz Intela wspierają ją tacy giganci przemysłu komputerowego jak Hewlett-Packard, IBM czy Microsoft.

Firmy promujące standard InfiniBand traktują go jako następcę systemu PCI (Peripheral Component Interconnect) wykorzystywanego obecnie do łączenia ze sobą serwerów danych i Internetem. Nowa technologia wejścia/wyjścia upraszcza i przyspiesza połączenia między serwerami - ponadto łączy je z innymi systemami, takimi jak zdalne pamięci masowe i urządzenia sieciowe. InfiniBand zapewni łatwość połączeń, redukcję opóźnień w przesyłaniu danych komputerowych, poprawę przepustowości oraz rozbudowane możliwości współpracy serwerów bazujących na architekturze Intela. Dzięki temu stanie się możliwe sprostanie potrzebom rozwijających się e-biznesowych centrów danych, dostawców usług internetowych oraz tzw. farm serwerowych. "InfiniBand to takie USB [universal serial bus] dla serwerów z tą różnicą, że USB jest w stanie przesyłać 12 MB danych w ciągu sekundy, a InfiniBand 2,5 GB", wyjaśnia Jim Pappas, "istotą rozwiązania jest zastosowanie metody transferu zwanej dual simplex, która zamiast po prostu wysyłać dane przez łącza, rozdziela ich strumień na dwa oddzielne kanały: jeden dla danych wchodzących (inbound data), a drugi dla wychodzących (outbound data)".

Twórcy nowego standardu mają nadzieję, że uczyni on to samo dla Internetu, co zrobił interfejs USB dla pecetowych urządzeń peryferyjnych. Jednak podczas gdy na świecie 1100 firm produkuje urządzenia USB, póki co tylko 50 firm ogłosiło plany adaptacji InfiniBand do swoich produktów. Pierwsze urządzenia i systemy pracujące w nowym standardzie mają pojawić się na rynku pod koniec bieżącego roku i w większości mają to być produkty firm należących do InfiniBand Trade Association zrzeszajacego takie korporacje jak Intel, HP, IBM, Compaq, Dell i Sun Microsystems.


Zobacz również