Przyszłość pod znakiem InfiniBand

Podczas Applied Computing Conference and Expo, Jim Pappas z Intela oświadczył że, 'jeśli firmy wspierające standard InfiniBand będą miały coś do powiedzenia, kłopoty z przepływem danych z serwerów do Internetu przejdą do historii'.

Według zapewnień Jimiego Pappasa odpowiedzialnego za marketing w Intel Enterprise Platform Group, InfiniBand stanie się wkrótce obowiązującym standardem na rynku serwerów i magazynów danych, a inicjatywa nie powinna być ignorowana, bowiem oprócz Intela wspierają ją tacy giganci przemysłu komputerowego jak Hewlett-Packard, IBM czy Microsoft.

Firmy promujące standard InfiniBand traktują go jako następcę systemu PCI (Peripheral Component Interconnect) wykorzystywanego obecnie do łączenia ze sobą serwerów danych i Internetem. 'InfiniBand to takie USB [universal serial bus] dla serwerów z tą różnicą, że USB jest w stanie przesyłać 12 MB danych w ciągu sekundy, a InfiniBand 2,5 GB', wyjaśnia Jim Pappas, 'istotą rozwiązania jest zastosowanie metody transferu zwanej 'dual simplex', która zamiast po prostu wysyłać dane przez łącza, rozdziela ich strumień na dwa oddzielne kanały: jeden dla danych wchodzących [inbound data], a drugi dla wychodzących [outbound data].

Twórcy nowego standardu mają nadzieję, że uczyni on to samo dla Internetu, co zrobił interfejs USB dla pecetowych urządzeń peryferyjnych. Jednak podczas gdy na świecie 1100 firm produkuje urządzenia USB, póki co tylko 50 firm ogłosiło plany adaptacji InfiniBand do swoich produktów. Pierwsze urządzenia i systemy pracujące w nowym standardzie mają pojawić się na rynku pod koniec bieżącego roku i w większości mają to być produkty firm należących do InfiniBand Trade Association czyli [oprócz Intela, HP i IBM] Compaq, Dell i Sun Microsystems.

www.intel.com


Zobacz również