Przyszłość strumieniowych mediów

Media strumieniowe to technologia wykorzystywana do tej pory głównie w tzw. 'rozrywce dla dorosłych', ale zdaniem firm Pinnacle Systems i Moani, 'streaming media' wkroczą niebawem na dobre do świata biznesu i serwisów komercyjnych.

Zgodnie z ostatnim raportem opublikowanym przez firmę analityczną Ovum, wartość rynku usług strumieniowych ma wzrosnąć z obecnych 600 milionów USD do 3,7 miliarda USD w roku 2007. Raport stwierdza też, że choć w początkowym okresie serwisy erotyczne będą dominować, to na dłuższą metę, rynek będą tworzyć aplikacje biznesowe. Rozwój ten umożliwiony zostanie dzięki coraz bardziej wydajnym protokołom przesyłu danych w Internecie oraz postępom w technologii kompresji plików - jak chociażby upowszechnienie formatu MPEG4, który pozwala na dostarczanie ciągłego przekazu wideo bez względu na zmienną przepustowość internetowych łączy. Według Dario Betti z Ovum, media strumieniowe dotarły do punktu, gdzie firmy widzą realne korzyści stosowania tej technologii, która z czasem zostanie zintegrowana z korporacyjnym środowiskiem i pozwoli koncernom organizować wirtualne spotkania, kursy dla procowników czy prezentować w atrakcyjnej formie dane o nowych produktach i wynikach finansowych.

Samuel Ng, prezes i założyciel firmy Moani zajmującej się dostarczaniem strumieniowych usług, twierdzi że, 'Firmy poszukują łatwego w obsłudze i niedrogiego rozwiązania komunikacyjnego opartego na wideo, do wykorzystywania w reklamie, marketingu, komunikacji wewnętrznej i celach szkoleniowych'. Moani Empower to rozwiązanie proponowane przez Moani, wyposażone w mechanizm głosowania czasu rzeczywistego oraz funkcje testowe umożliwiające ocenę postępu prac, sprawdziany wiedzy itp. 'Dzięki technologii strumieniowej koszty podróży związane np. z organizowaniem szkoleń redukują się niemal do zera', twierdzi Samuel Ng.

Bertrand Godinot z Pinnacle Systems dodaje, że redukcja kosztów nie jest jedynym czynnikiem wpływającym na ocenę przydatności strumieni, bowiem po wydarzeniach z 11 września bardzo dużo ludzi nie ma prostu ochoty na podróżowanie, a nadawane w Sieci korporacyjne ogłoszenia i spotkania online mogą stać się realną alternatywą dla fizycznego przemieszczania się. Firma Pinnacle Systems (twórca profesjonalnych aplikacji multimedialnych) zaczęła już przygotowywać nową ofertę produktów skierowaną do bardziej 'przeciętnego' użytkownika - Pinnacle StreamGenie Presenter to przenośne studio nadawcze zdolne przesyłać strumienie jednocześnie w formacie Microsoft i RealNetwork oraz tworzyć audycje strumieniowe złożone z materiałów wideo i prezentacji PowerPoint. Produkt poza tym jest w stanie 'sam zbudować stronę WWW', a cały proces nie wymaga programowania HTML czy Java.

http://www.pinnaclesys.com

http://www.moani.com


Zobacz również