Publiczne wersje beta Adobe Premiere Pro i After Effects

Na stronie koncernu Adobe zostały udostępnione do pobrania publiczne wersje beta aplikacji Premiere Pro i After Effects, w wydaniach dla Windows i Mac OS.

Oba narzędzia w wersjach końcowych wejdą w skład zestawu Creative Suite 3 Production Premium, czyli zaktualizowanego zestawu Production Studio, przeznaczonego dla użytkowników zajmujących się edycją, obróbką i postprodukcją materiałów audiowizualnych. Oba wspomniane produkty będą także dostępne osobno oraz jako komponenty zestawu CS3 Master Collection.

Przypomnijmy, iż Premiere Pro w wydaniu dla Mac OS X powraca po kilku latach niebytu. Adobe zrezygnowało z rozwoju edycji "makowej" tego programu w lipcu 2003 z powodów finansowych i w związku z rosnącą konkurencją ze strony Apple i produkowanego przez tę firmę oprogramowania Final Cut Pro.

Do nowości w aplikacji do obróbki i montażu wideo Premiere Pro należy nowe narzędzie Time Remapping, odpowiedzialne za poprawę jakości efektów specjalnych takich jak ruch w zwolnionym tempie i ze zmienną prędkością oraz możliwość zapisu projektów na płytach Blu-ray.

Wśród nowości programu do tworzenia i edycji animacji filmowych i efektów specjalnych After Effects znaleźć można takie funkcje jak nowe narzędzie o nazwie Puppet (rozciąganie obrazów dwuwymiarowych i ich modyfikacja w sposób zbliżony do animacji), warstwy kształtu - Shape Layers - do rysowania i animacji kształtów wektorowych oraz funkcję Brainstorm, która pozwala zmieniać przebieg animacji w oparciu o zdefiniowane kryteria. Aby móc "pobawić" się aplikacją dłużej niż dwa dni, należy posiadać oryginalny numer seryjny programu After Effects 7.0, pakietu Production Studio lub Adobe Video Bundle.

Oprócz wspomnianyc programów udostępniona została także wersja beta edytora audio Soundbooth, który w pakiecie CS3 zastąpił Adobe Audition.

Więcej informacji: Adobe Labs

***

Creative Suite 3 - garnitur szyty na miarę