Publikowanie online

Jeśli nie masz programu do tworzenia PDF, możesz skorzystać ze specjalnych narzędzi internetowych, nierzadko działających znacznie lepiej niż samodzielne aplikacje.


Jeśli nie masz programu do tworzenia PDF, możesz skorzystać ze specjalnych narzędzi internetowych, nierzadko działających znacznie lepiej niż samodzielne aplikacje.

W Sieci można znaleźć wiele witryn udostępniających narzędzia do konwersji dowolnego dokumentu na format PDF. Wystarczy wskazać plik na dysku i wysłać do witryny, a po chwili pojawia się odnośnik do pobrania pliku PDF lub przekonwertowany dokument jest wysyłany pod podany przez internautę adres e-mail. Serwisy tego typu mają wiele zalet, ale też kilka wad. Większość z nich wymaga wniesienia opłaty, wersje darmowe mają ograniczenia. Serwisy online nie pozwalają też na konwersję pliku dowolnego typu, chociaż rozpoznają większość formatów, takich jak DOC, RTF czy PPT.

Oferta darmowych usług WWW konwertujących dokumenty na PDF nie budzi nadmiernego entuzjazmu. Na dłuższą metę lepiej sprawdzi się dobry program działający na zasadzie "drukarki PDF". Usługę online można wykorzystać w sytuacji awaryjnej, np. gdy nie ma możliwości zainstalowania programu, a trzeba zapisać dokument jako PDF. Znacznie ciekawiej prezentują się płatne wersje narzędzi online, ale tych nie sprawdzaliśmy z premedytacją - na proponowane opłaty nie zdecyduje się raczej żaden użytkownik z Polski.

PDF od Adobe

Jedna z najlepszych witryn oferujących bezpłatne tworzenie plików PDF to http://www.pdfonline.com

Jedna z najlepszych witryn oferujących bezpłatne tworzenie plików PDF to http://www.pdfonline.com

Podstawowym serwisem internetowym umożliwiającym tworzenie publikacji PDF jest firmowany przez Adobe createpdf.adobe.com. Serwis wymaga rejestracji, po której udostępnia narzędzia do konwersji dokumentu lub strony WWW na format PDF. Przed zamianą dokumentu można ustawić kilka opcji, m.in. wybrać optymalizację na potrzeby stron WWW lub druku, ustawić zabezpieczenie dokumentu hasłem. Gotowy dokument można pobrać z witryny lub otrzymać w e-mailu. Tak jak można tego oczekiwać, docelowy PDF idealnie odpowiada wyjściowemu dokumentowi, aktywne odnośniki również działają. Niestety, usługa nie jest darmowa, miesięczna subskrypcja serwisu kosztuje 10, a roczna - 100 dolarów. Bezpłatnie można utworzyć jedynie pięć pierwszych publikacji.

http://createpdf.adobe.com

Bezpłatnie, ale z ograniczeniami

PDF Online to jedna z najlepszych internetowych witryn do tworzenia PDF. Za pomocą dostępnych na stronie narzędzi można przekonwertować na PDF dokumenty Microsoft Office (DOC, XLS, PPT), ale także HTML, RTF, a nawet zwykłe pliki tekstowe TXT. Serwis jest bezpłatny i nieskomplikowany, brakuje jednak nieco bardziej zaawansowanych opcji. Można co prawda wyświetlić okno z ustawieniami ochrony hasłem, dodaniem znaku wodnego czy wybraniem jakości grafiki w PDF. Wszystkie te opcje są niestety nieaktywne, pojawia się jedynie zachęta do wypróbowania komercyjnego rozwiązania, tzn. programu easyPDF Printer Driver. Po wybraniu pliku do konwersji należy podać nazwę pliku wynikowego oraz adres e-mail, pod który zostanie przesłany gotowy PDF. Rozmiar plików przesyłanych do konwersji nie może przekroczyć 2 MB.

http://www.pdfonline.com

Tylko do drobnych prac

PDF4U udostępnia komercyjne i bezpłatne narzędzia do tworzenia plików PDF. Oczywiście wersja darmowa jest okrojona - nie ma żadnych ustawień, ograniczony jest również rozmiar pliku - może mieć tylko 35 KB! Za pomocą PDF4U nie wydrukujemy książki, ale do konwersji krótkich dokumentów usługa nadaje się znakomicie. Serwis potrafi konwertować na PDF wiele typów dokumentów, m.in. DOC, PPT, RTF, TXT, a nawet PostScript (PS). Gotowy plik PDF wysyłany jest e-mailem. Zamiana dokumentu jest bardzo staranna, zachowywane są aktywne odnośniki. Ta ostatnia właściwość czyni PDF4U naprawdę przydatnym.

Jeśli chcesz przygotować cyfrową ulotkę w PDF zawierającą odnośnik do strony WWW, wystarczy przygotować plik DOC w Wordzie i skorzystać z PDF4U. Niestety ograniczenie wielkości dokumentu do 35 KB praktycznie eliminuje PDF4U z poważniejszych zastosowań.

http://www.pdf4u.com

Nie tylko DOC

Na tej stronie znaleźć można przede wszystkim ofery komercyjnych programów do tworzenia PDF, ale odnośnik Free Online Converter prowadzi do wygodnego narzędzia online. Serwis jest wszechstronny - obsługuje praktycznie wszystkie formaty dokumentów zapisywane przez programy biurowe, od Microsoft Word 2.0 po arkusze Corel Quattro-Pro 8. Przed konwersją można dopasować kilka parametrów docelowego pliku PDF, m.in. rozdzielczość (DPI), zgodność z konkretną wersją PDF (domyślnie jest to PDF 1.3, wprowadzony w Adobe Acrobat 4.0). Można także wybrać inne formaty pliku wynikowego, oprócz PDF mamy do wyboru m.in. PostScript, EPS, a także TIFF czy JPG (do dokumentów jednostronicowych). Document Converter eXPress pozwala także dodać do publikacji znak wodny, a nawet włączyć ochronę hasłem. W tej ostatniej opcji do wyboru są dwa rodzaje szyfrowania: z kluczem 40- i 128-bitowym oraz dwa sposoby ochrony: przed otwieraniem dokumentu oraz przed zmianą zezwoleń i haseł. Znak wodny to po prostu krótki napis, wyświetlany w tle strony - można przy tym ustalić krój czcionki, kolor i rozmiar napisu, a nawet jego położenie. Świetne, dopracowane narzędzie na stroniehttp://www.neevia.com ma jedno ograniczenie: można konwertować pliki o rozmiarze do 1 MB.

http://www.neevia.com