Pulpit Linuksów przyszłości - vistopodobny, inny, lepszy?

Grupa Desktop Working Group należąca do Open Source Development Labs postanowiła spytać użytkowników, czego oczekują od pulpitu systemu operacyjnego przyszłości. W znajdującej się w Internecie sondzie można wziąć udział do 1 grudnia bieżącego roku.

Do 2005 roku - czyli do czasu, gdy powstał Portland Project - pulpity środowisk graficznych dla Linuksa bardzo często modyfikowano wzorując się na rozwiązaniach z systemów komercyjnych, sugerując się wymaganiami pojedynczych użytkowników lub po prostu na chybił trafił, bo coś okazywało się "fajne".

Przykładem ilustrującym ostatni z powodów jest para XGL + Compiz pozwalająca na uzyskanie interesujących efektów 3D na pulpicie.

"Czego sobie życzysz, użytkowniku?"

Open Source Development Labs postanowiło poważnie podejść do zagadnienia unowocześniania Linuksa. W stworzonej przez organizację sondzie mającej na celu lepsze zrozumienie potrzeb użytkowników systemu spod znaku pingwina, pojawiają się ogólne pytania o liczbę komputerów używanych w firmie/domu, ale też o urządzenia, które powinny współpracować z Linuksem.

Naturalnie nie zapomniano o aplikacjach stworzonych dla środowisk Microsoftu.

Odpowiedzi zostaną wykorzystane we wzmiankowanym już Projekcie Portland stawiającym sobie za cel takie przeprojektowanie Linuksa, by stał się on bardziej przyjazny dla użytkownika, a przez to - jak wierzą założyciele PP - zdobył większy udział na rynku desktopowych systemów operacyjnych.

Warto przypomnieć, że narzędzia znajdujące się w opublikowanym niedawno pakiecie Portland 1.0 zostały udostęnione dla użytkowników Debiana, Fedory i openSUSE.

Wszystkich chcących pomóc systemom alternatywnym zapraszamy do wzięcia udziału w badaniu - znajduje się ona na witrynie 2006 OSDL Linux Client Survey.