Pulpit z fantazją

Jednym z najefektowniejszych elementów Windows Visty jest pasek boczny, zawierający proste, ale bardzo przydatne aplikacje. W podobny dodatek, Dashboard, wyposażono system Mac OS X. Przedstawiamy gadżety, które odmienią twój komputer.


Jednym z najefektowniejszych elementów Windows Visty jest pasek boczny, zawierający proste, ale bardzo przydatne aplikacje. W podobny dodatek, Dashboard, wyposażono system Mac OS X. Przedstawiamy gadżety, które odmienią twój komputer.

Opinia eksperta

Tendencja do modularyzacji środowiska pracy jest w ostatnich latach jednym z najbardziej zauważalnych zjawisk w informatyce. Typowy przykład to dostarczanie przeglądarki Firefox w podstawowej wersji, którą można rozbudowywać o dodatki. Otwarte platformy pozwalają uruchamiać w danym otoczeniu rozmaite drobne aplikacje - spektakularnymi przykładami są Adobe AIR, system widżetów w przeglądarce Opera, platforma Yahoo! Widgets czy tzw. gadżety w usługach Google. Dzięki takiemu podejściu możliwe jest skonfigurowanie dobranego do własnych potrzeb środowiska, które pod względem funkcjonalności może się znacznie różnić od środowisk innych użytkowników. Niezaprzeczalną zaletą takiego podejścia jest zaangażowanie zewnętrznych programistów, którzy zazwyczaj projektują użyteczne dodatki dla własnej satysfakcji, choć zdarzają się także programy komercyjne.

(pw)

Z paska bocznego (z ang. Sidebar) Microsoftu korzysta niewiele osób - narzędzie mające w założeniu towarzyszyć użytkownikowi w jego codziennej pracy okazało się mało przydatnym dodatkiem, który tylko przeszkadza i zużywa zasoby komputera. Trudno się temu dziwić, bo w podstawowej konfiguracji nie oferuje wiele - słaby czytnik kanałów RSS, Informacje o pamięci dyskowej czy zdjęcia z wybranego folderu. Podobna sytuacja ma miejsce w dołączanym do systemu Mac OS X interfejsie Dashboard, wyświetlanym po przyciśnięciu klawisza [F12].

Na szczęście w Internecie można znaleźć wiele gadżetów, które rozszerzają ich możliwości o przydatne funkcje - powiadamianie o nowej wiadomości e-mail, szybkie uruchamianie ulubionych aplikacji czy Informacje o transferze danych z sieci BitTorrent. Wymieniliśmy tylko kilka możliwości, z których może skorzystać użytkownik - poniżej przedstawiamy 25 interesujących gadżetów dla posiadaczy Visty oraz dziesięć najlepszych do Mac OS X.

Funkcjonalny pasek

Pulpit z fantazją

Gadżet Run to odpowiednik paska wiersza polecenia znanego z menu Start | Uruchom.

Pasek boczny w Viście w podstawowej konfiguracji zajmuje kilka procent ekranu użytkownika po prawej stronie i znacznie zmniejsza obszar roboczy użytkownika, więc warto, aby dobrze spełniał swoją funkcję. Poniżej prezentujemy 25 gadżetów, z których warto skorzystać.

AppLauncher

Gadżet, który umożliwia umieszczenie w pasku bocznym Visty skrótów w postaci ikon do najczęściej otwieranych katalogów i programów, a także akcji wiersza polecenia (w plikach z rozszerzeniem .lnk).

Informacje p1.pcworld.pl/r/56072

Clipboard History

Za pomocą tego dodatku w pasku bocznym zamieścimy pole, gdzie wyświetlane będą frazy, odnośniki itp., skopiowane do pamięci podręcznej komputera. Przydatne, jeśli użytkownik chciałby powrócić do starszej zawartości schowka.

Informacje p1.pcworld.pl/r/ce1f1

GMail Reader

Gadżet GMail Reader cyklicznie sprawdza, czy do skrzynki pocztowej Gmail nie dotarła nowa wiadomość. Dodatkowo wyświetla dwadzieścia najnowszych e-maili ze skrzynki odbiorczej.

Informacje p1.pcworld.pl/r/45db4

Wireless Network Meter

Gadżet dodaje do paska bocznego okno, gdzie wyświetlane są Informacje o połączeniu z siecią bezprzewodową za pośrednictwem Wi-Fi, m.in. nazwę sieci, jakość połączenia (siła sygnału), adres IP, prędkość wysyłania oraz odbierania danych, a także informację o stosowanych zabezpieczeniach.

Informacje p1.pcworld.pl/r/1c92a

Presto's Hard Drive Monitor

Prosty gadżet, który w przejrzysty sposób wyświetla Informacje o pamięci dyskowej komputera użytkownika. Dane są prezentowane w formie graficznej oraz tekstowej.

Informacje p1.pcworld.pl/r/de8d8

Windows Uptime Gadget

Dzięki temu gadżetowi w pasku bocznym Visty dostępna będzie informacja o czasie, jaki minął od ostatniego uruchomienia komputera.

Informacje p1.pcworld.pl/r/fd6d4

AlertCon

Pulpit z fantazją

Windows Uptime Gadget informuje, ile czasu minęło od uruchomienia komputera.

Gadżet dostarcza użytkownikowi informację o aktualnym poziomie zagrożenia czyhającego w Internecie (uzależnionym od wykrycia istotnych luk często używanych serwerów, rozprzestrzeniania się groźnych wirusów itp.). AlertCon jest doskonałym narzędziem, które zwiększa bezpieczeństwo użytkownika świadomego ewentualnych niebezpieczeństw.

Informacje p1.pcworld.pl/r/0d37a

AccuWeather.com

AccuWeather.com rozszerza możliwości paska bocznego o wyświetlanie informacji pogodowych. Dostępne są dane o aktualnej temperaturze i opadach, a także dokładne prognozy na najbliższe godziny i dni. Można przejść na witrynę internetową prognozy pogody, a także związanych z nią materiałów filmowych.

Informacje p1.pcworld.pl/r/ba0a5