Punkty dostępowe i routery Wi-Fi

Za pomocą punktu dostępowego lub routera Wi-Fi podłączysz twój komputer do sieci bezprzewodowej i Internetu. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę przy zakupie takiego urządzenia.


Za pomocą punktu dostępowego lub routera Wi-Fi podłączysz twój komputer do sieci bezprzewodowej i Internetu. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę przy zakupie takiego urządzenia.

Punkty dostępowe i routery Wi-Fi znacznie różnią się między sobą pod względem oferowanych możliwości i opcji zabezpieczeń. My pomożemy ci w wyborze odpowiedniego urządzenia.

Punkt dostępowy czy router?

Punkt dostępowy (Access Point) jest stacją bazową sieci bezprzewodowej, która odbiera wszystkie sygnały od kart i adapterów i steruje przepływem danych. Jeśli nie potrzebujesz współdzielić w sieci Wi-Fi dostępu do Internetu, wystarczy ci Access Point. Jeśli jednak chcesz korzystać z Internetu, musisz jeszcze dokupić modem szerokopasmowy. Jeśli chciałbyś, żeby wszyscy użytkownicy sieci mieli współdzielony dostęp do Internetu, potrzebujesz, oprócz punktu dostępowego i modemu, nawiązującego połączenie z twoim ISP, jeszcze jeden komponent - router. Zadaniem tego urządzenia jest zapewnienie współdzielonego dostępu do Internetu wszystkim komputerom, podłączonym do sieci Wi-Fi.

Ważne: Dostawcy usług internetowych określają szczegółowo warunki współdzielenia łącza pomiędzy kilka komputerów w ramach pojedynczej opłaty abonamentowej. Wprawdzie nastawienie ISP powoli się zmienia, jednak nie wszystkie firmy pozwalają na takie praktyki.

Wszystko w jednym

Punkty dostępowe i routery Wi-Fi

Router dwuzakresowy, działający na częstotliwościach 2,4 GHz i 5 GHz, to rozwiązanie raczej dla firm niż sieci domowych.

Do współdzielenia łącza internetowego możesz kupić oddzielnie modem, punkt dostępowy i router lub wszystko razem zintegrowane w jednym urządzeniu. Jeśli masz już modem szerokopasmowy, zaoszczędzisz pieniądze, kupując tylko punkt dostępowy. Jednakże obecnie routery są niewiele droższe i oferują dużo więcej opcji, przykładowo porty drukarek. Kilka modeli routerów oferuje, podobnie jak ich kablowe odpowiedniki, dodatkowo rozwiązania ISDN lub modemy analogowe, które służą jako rozwiązanie awaryjne w przypadku uszkodzenia modemu szerokopasmowego.

Z reguły punkty dostępowe są wyposażone w złącze Ethernet, routery mają oprócz tego dodatkowe cztery złącza Ethernet (4-Port-Switch), umożliwiające połączenie sieci radiowej z istniejącą siecią kablową lub stworzenie własnej sieci.

Jeśli więcej użytkowników będzie współdzielić poprzez router połączenie z Internetem, router przyzna komputerom w sieci domowej różne adresy IP poprzez DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol). Natomiast z zewnątrz będą one widziane przez usługę NAT (Network Adress Translation) jako pojedynczy adres IP należący do routera.

Punkty dostępowe i routery Wi-Fi

Router z dwoma ruchomymi antenami, jak ten model SMC, to dobry nadajnik.

Niektórzy dostawcy usług internetowych przy podpisywaniu umowy oferują nowym klientom zakup modemu po dużo niższej niż rynkowa cenie. Dlatego, jeśli jeszcze nie podpisałeś żadnej umowy lub chcesz zmienić firmę, z której usług korzystasz, wstrzymaj się z zakupem routera. Zwróć uwagę, że niektórzy dostawcy oferują dostęp szerokopasmowy tylko przez VPN (zob. artykuł o VPN na 87). Żeby to działało, musisz mieć urządzenia obsługujące ten standard bezpieczeństwa.

Który standard: 802.11b czy g?

Przepustowość punktów dostępowych zależy przede wszystkim od dwóch czynników: obsługiwanego standardu transmisji danych i odległości między komunikującymi się urządzeniami. Obecnie dostępne są urządzenia w standardach IEEE 802.11a, 802.11b oraz 802.11g.

Wiele punktów dostępowych i routerów jest zgodnych zarówno ze specyfikacją "b", jak i "g", które podobnie jak Bluetooth używają wolnej od opłat licencyjnych częstotliwości 2,4 GHz. Chociaż jest też grupa modeli zgodnych tylko ze standardem 802.11b.

W czerwcu 2003 r. standard 802.11g został oficjalnie zatwierdzony przez Institute of Electrical and Electronic Engineers (IEEE, www.ieee.org). Ze względu na wysoką przepustowość ten standard nadaje się dużo lepiej do przesyłania multimediów, np. streamingu wideo, niż jego poprzednik, 802.11b. Przed oficjalną premierą na rynku pojawiło kilka modeli urządzeń zgodnych z 802.11b, które poprzez aktualizację firmware można było rozszerzyć o obsługę 802.11g. Jeśli masz wybór, powinieneś wybrać urządzenie od początku zgodne z 802.11g, żeby uniknąć ewentualnych komplikacji związanych z aktualizacją do tego standardu.

Przesiadka na wariant g

Punkty dostępowe i routery Wi-Fi

Wybrane punkty dostępowe zgodneze standardami 802.11b lub g

Najpopularniejszym obecnie standardem jest 802.11b, ale urządzenia zgodne z 802.11g są już powszechnie dostępne i wypierają powoli swojego poprzednika. Wynika to nie tylko z faktu, że urządzenia w standardzie g mogą komunikować się ze standardem b (zgodność wstecz), także komponenty 802.11b bezproblemowo dają się podłączyć do sieci 802.11g. Obok podstawowych wariantów są jeszcze rozszerzone standardy 802.11b+ i 802.11g+. Urządzenia ze znaczkiem plus grupują ze sobą kanały i w ten sposób osiągają podwójną przepustowość.

Jeśli zdecydowałeś się na urządzenia zgodne z 802.11g, pamiętaj o jednym: te produkty oferują większą przepustowość i lepiej nadają się do współpracy z przyszłymi modelami urządzeń. Ich ceny są nieco wyższe, ale wkrótce z pewnością spadną.

Przepustowość - teoria i praktyka

Urządzenia pracujące w standardzie 802.11b osiągają maksymalną prędkość przesyłu danych 11 Mb/s. Z kolei produkty odpowiadające specyfikacji 802.11g mogą komunikować się z prędkością nawet 54 Mb/s, czyli prawie pięciokrotnie szybciej. W modelach obsługujących b+ albo g+ transfer podwaja się i wynosi odpowiednio 22 Mb/s i 108 Mb/s.

Punkty dostępowe i routery Wi-Fi

Wybrane punkty dostępowe zgodne ze standardami 802.11b lub g

Tyle teorii. W praktyce urządzenia nie osiągają takiej prędkości transmisji. Przyczyna: w połączeniach bezprzewodowych korekcja błędów i protokół "zjadają" część przepustowości, przykładowo komponenty 802.11b mające teoretyczną przepustowość 11 Mb/s osiągają z reguły jedynie 5 Mb/s. W urządzeniach standardu 802.11g również występuje utrata przepustowości, zwykle osiągają one transmisję na poziomie ok. 20 Mb/s. Gdy komunikują się ze sobą urządzenia różnych standardów, przepustowość spada do 5 Mb/s. Także wzrost odległości miedzy komputerem a punktem dostępowym lub routerem zmniejsza przepustowość. Szyfrowanie transmisji to kolejny czynnik powodujący spadek prędkości przesyłu danych mniej więcej o 10%.

Gdy masz do czynienia z dużym przepływem danych, np. serwerem lub domowym serwerem plików, powinieneś zrezygnować z połączenia radiowego i wybrać klasyczne połączenie kablowe, które z reguły zapewnia transfer na poziomie 100 Mb/s. Do surfowania w Internecie, gier on-line czy uruchamiania programów na zdalnym komputerze w zupełności wystarczy przepustowość oferowana przez standardy Wi-Fi.

Zasięg sieci radiowej

Punkty dostępowe i routery Wi-Fi

Wybrane punkty dostępowe zgodne ze standardami 802.11g

Producenci punktów dostępowych i routerów Hi-Fi podają maksymalny zasięg urządzeń od 30 do 50 metrów w budynku i od 100 do 300 metrów w terenie otwartym. Zakłócenia elektromagnetyczne i inne czynniki zmniejszają znacznie rzeczywisty zasięg sieci. Mimo to obowiązuje zasada: im większy maksymalny, teoretyczny zasięg, tym lepiej, bo wtedy łatwiej uzyskać wystarczający obszar działania sieci, jeśli w otoczeniu wystąpią niekorzystne czynniki. Także gdy połączenie pomiędzy komputerem a punktem dostępowym lub routerem jest nawiązywane na większą odległość, spada prędkość transmisji danych.

Bezpieczeństwo w sieci Wi-Fi

Jeśli zależy ci na bezpiecznym dostępie do Internetu, Access Point lub router powinien być wyposażony we wbudowany firewall SPI (Stateful Packet Inspection). To rozwiązanie monitoruje nadchodzące dane, zanim urządzenie prześle je dalej. Jeśli pakiet danych nie spełni warunków stawianych przez SPI, zostanie natychmiast wykasowany. W ten sposób można przykładowo zapobiec atakowi typu Denial of Service.

Poza tym punkt dostępowy lub router powinien obsługiwać szyfrowanie WPA (Wi-Fi Protected Access). W porównaniu do szyfrowania WEP (Wired Equivalent Privacy), wbudowanego w niektóre modele, WPA oferuje znacznie lepszą ochronę danych przed przechwyceniem. Jeśli zdecydujesz się na urządzenie z szyfrowaniem WEP, powinno to być szyfrowanie z kluczem o długości co najmniej 128 bitów. Szczególnie poufne dane nie powinny być przesyłane przez połączenia radiowe.

Ekstra wyposażenie

Obok już opisanych właściwości urządzenia są jeszcze inne szczególne właściwości, które można uznać za zalety danego modelu. Urządzenia Wi-Fi powinny dać się konfigurować przez przeglądarkę internetową. W ten sposób nie musisz w komputerze instalować dodatkowo specjalnego programu konfiguracyjnego i możesz swobodnie zmieniać ustawienia urządzenia z dowolnego komputera.

Nawet jeśli wykorzystujesz jedynie niewielką część dostępnych opcji konfiguracyjnych, wraz z urządzeniem otrzymasz szczegółową instrukcję obsługi. Jeśli chciałbyś zintegrować z siecią bezprzewodową drukarkę, punkt dostępowy lub router, musisz mieć odpowiednie złącze - nie wszystkie nim dysponują.