Puppy Linux 4.00 - jeszcze mniejszy, coraz szybszy, bardziej funkcjonalny

Pół roku trwały prace nad kolejną wersją dystrybucji Puppy Linux, tym razem oznaczoną numerem 4.0. Lista zmian jest dość długa, jednak najważniejszą z nich jest oparcie dystrybucji o T2-project, a nie - jak dotychczas - o Slackware.

Puppy Linux to dystrybucja uruchamiana w tzw. trybie live, tj. nie wymaga instalacji na komputerze użytkownika - wystarczy wypalić ją np. na płytkę CD albo przekopiować na pendrive oraz uruchomić system wprost z danego nośnika. Od innych systemów uruchamianych bez instalacji odróżnia się niewielkimi rozmiarami (niecałe 90MB), przy zachowaniu dość dużych możliwości dystrybucji - liczba pakietów standardowo dołączanych do dystrybucji jest bardzo duża. Małe rozmiary Puppy Linux umożliwiają załadowanie go do wirtualnego dysku w pamięci RAM.

Główną zmianą w najnowszej wersji jest oparcie go o dystrybucję T2-project - większość wcześniejszych wersji bazowała na systemie Slackware. Zmiana ta pozwoliła developerom zmniejszyć rozmiar systemu. Zrezygnowano również GTK1 oraz Tcl/Tk na korzyść GTK2, co ma skutkować - jak wcześniej - zmniejszeniem systemu oraz ujednoliceniem systemów budowania interfejsu graficznego aplikacji.

Dzięki zastosowaniu narzędzia GTK2 dodano dużo powiązanych z nim aplikacji - przykładowo ePDFView, Pburn, Fotox, pFind, Pidgin oraz wiele innych. Dodatkowo, w systemie zaimplementowano obsługę skanerów oraz aparatów cyfrowych, bez konieczności instalacji dodatkowych pakietów. Autorzy Puppy Linux 4.0 dodali w nim kilka nowych szat graficznych oraz poprawili wiele błędów i luk bezpieczeństwa.

Puppy Linux 4.0 można pobrać z naszych zasobów FTP.