Push to Talk w komórkach

Firmy Nokia i Samsung podpisały umowę o współpracy, której celem jest wprowadzenie na rynek masowy technologii PoC (Push to Talk over Cellular), zapewniającej łączenie rozmów telefonicznych jednym przyciskiem.

Samsung zamierza w ciągu dwóch lat udostępnić funkcje natychmiastowych połączeń Push to Talk w kilku swoich telefonach, korzystając przy tym z technologii firmy Nokia. Z kolei Nokia przekaże Samsungowi własne rozwiązanie PoC, a także testy zgodności urządzeń i pomoc techniczną w jej wdrażaniu.

Funkcja Push to Talk to nic innego, jak możliwość korzystania z telefonów komórkowych w sposób podobny jak w krótkofalówkach (walkie-talkie). Zapewnia zestawienie połączenia i porozumiewanie się w ramach określonej grupy lub z wybraną osobą – jedynie po naciśnięciu jednego przycisku. Łączność w trybie Push to Talk dobrze sprawdza się w sytuacjach, gdy użytkownicy muszą porozumiewać się co pewien czas z tą samą grupą lub osobą.

Technologia Push to Talk firmy Nokia stanowi specyfikację otwartą, z możliwością przejścia do zapowiadanego standardu OMA (Open Mobile Alliance). Rozwiązania oparte na otwartych specyfikacjach i standardach są konieczne, aby urządzenia Push to Talk pochodzące od różnych producentów były wzajemnie zgodne i atrakcyjne dla masowego odbiorcy.

W październiku 2003 r. Nokia zaczęła testować urządzenie sieciowe Push to Talk klasy operatorskiej u niektórych odbiorców, a w już listopadzie firma zaprezentowała pierwszy telefon GSM z funkcją Push to Talk, czyli Nokię 5140. Według zapowiedzi, firma dostarczy w 2004 r. kilka typów telefonów GSM z funkcją PoC, w tym inteligentne telefony z systemem operacyjnym Symbian OS. Począwszy od 2005 roku funkcja Push to Talk będzie dostępna we wszystkich telefonach Nokii działających w sieciach GPRS i WCDMA.