Puszka Pandory

Ciekawość to pierwszy stopień do piekła. Kiedy ciekawska Pandora, wbrew zakazowi, otworzyła puszkę otrzymaną od Zeusa, na świat wydobyło się siedem nieszczęść, które towarzyszą ludziom do dziś.

Ciekawość to pierwszy stopień do piekła. Kiedy ciekawska Pandora, wbrew zakazowi, otworzyła puszkę otrzymaną od Zeusa, na świat wydobyło się siedem nieszczęść, które towarzyszą ludziom do dziś.

Puszka Pandory
Tak wyglądało to w mitologii greckiej, która zainspirowała Aleksieja Pajitnova, autora sławnego "Tetrisa", a także wielu innych komputerowych łamigłówek. Jego najnowsza gra, "Pandora's Box", wydana przez Microsoft, jest zgodna z przyjętym kanonem gier logicznych, choć można w niej dostrzec elementy fabuły.

Chodzi o to, aby odnaleźć i zamknąć w pudełku siedem postaci symbolizujących wypuszczone nieszczęścia. Aby tego dokonać, trzeba znaleźć po cztery przedmioty związane z kazdą postacią. Poszukiwania należy prowadzić w siedmiu różnych miejscach na ziemi (Nowy Jork, Paryż, Rio de Janeiro i inne). Aby odzyskać przedmioty, należy ułożyć kilka układanek (puzzli).

I tu zaczyna się prawdziwa zabawa. Niektóre z nich przypominają tradycyjne puzzle, takie jakie można kupić w sklepach. Inne są trudniejsze, gdyż fragmenty obrazka na poszczególnych elementach zmieniają rozmiary w zależności od miejsca, gdzie się znajdują. Niektóre układanki są koliste, przypominają zasadą układania popularną niegdyś kostkę Rubika. Szczytem perfekcji są natomiast układanki trójwymiarowe, a konkretnie takie, które oklejają trójwymiarowy obiekt (np. jajo lub wazę). Są dość trudne do ułożenia i wymagają od gracza dużej spostrzegawczości i wyobraźni przestrzennej. W sumie gracz ma do dyspozycji ok. 350 układanek.

Niektóre puzzle ułożysz w kilka minut, na inne (szczególnie te w ostatnich etapach) trzeba poświęcić nawet kilka godzin. Musisz bowiem wiedzieć, że w miarę postępów, podnosi się poziom trudności. W łamigłówkach okrągłych jest dodawany dodatkowy pierścień lub obwód.

Z kolei układanki dwuwymiarowe rozwijają się do trójwymiarowych.

Grę obsługuje się przyjemnie i łatwo dzięki przyjaznemu interfejsowi użytkownika. Przed każdą nową układanką system pomocy zaproponuje podpowiedzi i umożliwi trening na prostszej wersji.

"Pandora's Box" jest grą dla jednej osoby (tzw. samotnik). Jest wręcz idealna do gry na komputerach przenośnych np. w podróży czy nawet w biurze dzięki niewielkim wymaganiom sprzętowym oraz temu, że nie ma efektów dźwiękowych.