Pyrrusowe zwycięstwa z Napsterem

W tygodniu, w którym toczyła się rozprawa przeciwko serwisowi Napster, ruch na wszystkich stronach internetowych oferujących muzykę w formacie MP3 gwałtownie wzrósł.

Jak wynika z badań firmy Nielsen NetRatings, w czasie trwania procesu wytoczonego Napsterowi za łamanie praw autorskich przez Recording Industry Association of America (RIAA) oraz grupę artystów (m.in. Metallica, Dr Dre i Madonna), znacznie wzrósł ruch na stronach WWW oferujących pliki muzyczne do pobrania. Największy jego wzrost odnotowała witryna Scour.com, gdzie liczba odwiedzin w ostatnim tygodniu lipca tego roku wzrosła o 96% w porównaniu z poprzednim tygodniem - liczba gości serwisu (unique visitors) zwiększyła się w tym okresie ze 194 tys. do ponad 380 tys.

Sądowe wojny Napstera wciąż wpływają na wzrost popularności tego serwisu wymiany plików, a liczba odwiedzin na kontrowersyjnej stronie zwiększyła się w ostatnim tygodniu lipca z 1,8 mln do 3,1 mln, czyli o 72%. Nieco niższy współczynnik wzrostu wykazały pozostałe serwisy MP3 mieszczące się w grupie najpopularniejszym stron oferujących muzykę online: MP3.com z 286 tys. do 438 tys. (53%), MusicMatch.com z 122 tys. do 172 tys. (41%), Listen.com z 148 tys. do 200 tys. (35%) i Sonicnet.com z 323 tys. do 433 tys. (34%).

"Zakuwanie w kajdany firmy Napster skieruje jedynie fanów muzyki w stronę innych serwisów i aplikacji, które dostarczą im tego, czego chcą" - twierdzi Allen Weiner z NetRatings. "Żaden sąd na świecie nie jest w stanie powstrzymać fenomenu tworzenia nowych aplikacji i błyskawicznej dystrybucji danych poprzez sieć".


Zobacz również