Q-Dir - wygodny menadżer plików dla Windows

Q-Dir to darmowy, bardzo funkcjonalny menadżer plików, który zwraca uwagę dużymi możliwościami konfiguracyjnymi. Przyda się zwłaszcza osobom mającym kilka partycji.

Dlaczego? Otóż domyślnie mamy cztery okienka nawigacji, dzięki czemu otrzymujemy szybki dostęp do wielu folderów i obszarów dysku. Oczywiście ilość okienek można dowolnie zmniejszyć, a widoczne dowolnie regulować w pionie i poziomie, przystosowując do swoich potrzeb. Podgląd plików może odbywać się tak jak i w eksploratorze Windows - czyli ikonki, miniaturki, detale, lista lub kafelki. Możemy także wprowadzić domyślne ustawienia dla programu - wówczas np. zawsze będzie uruchamiać się z trzema okienkami nawigacji.

Q-Dir  - wygodny menadżer plików dla Windows

Q-Dir z czterema okienkami

Wszystkie podstawowe czynności na plikach, jak wycinanie, kopiowanie, usuwanie czy uruchamianie, znajdują się w postaci ikonki na pasku pod okienkiem danej partycji. Ułatwia to przeprowadzanie operacji, a nadto każda z nich ma oczywiście swój skrót klawiszowy. Kolejną wartą odnotowania cechą jest możliwość ustawienia aplikacji jako narzędzia domyślnego do otwierania wybranych lokacji - np. Mojego Komputera, Kosza lub też ogólnie folderów.

Zobacz również:

  • Windows 11 aktualizacja KB5005188 - co nowego?
Q-Dir  - wygodny menadżer plików dla Windows

Q-Dir - jedno okienko z podglądem grafik

Wszystkie zalety i innowacje programu można by długo wymieniać, lepiej jednak poznać je w praktyce, a ponieważ jest to aplikacja darmowa, pobranie jej nic nie kosztuje. Interfejs jest niemal w pełni spolszczony - gdzieniegdzie jednak pozostawione zostały anglojęzyczne napisy. Q-Dir można pobrać w czterech wydaniach:

- dla systemów 32-bit

- dla systemów 64-bit

- wersja przenośna

- wersja przenośna dla systemów 64-bit