Q3 Intela dobry, jednak przyszłość niepewna

Intel opublikował właśnie swoje wyniki finansowe za trzeci kwartał bieżącego roku fiskalnego, który zakończył się 27 września. Pomimo kryzysu finansowego, firma radziła sobie w tym czasie bardzo dobrze, osiągając wyniki nieznacznie lepsze od tych, których spodziewali się analitycy.

W okresie tym przychód Intela wyniósł 10,2 mld USD, z czego zysk netto stanowił 2 mld USD (wobec 1,8 mld USD spodziewanego przez analityków). Trzeci kwartał był też pierwszym okresem rozliczeniowym, w którym Intel zaczął sprzedaż procesorów Atom oraz chipsetów przeznaczonych do niskobudżetowych komputerów. Spowodowało to obniżkę średniej ceny sprzedawanych przez niego układów. Średnia cena sprzedaży standardowych procesorów utrzymała się jednak wciąż na tym samym poziomie.

Wyniki finansowe uwzględniają dodatkowe koszty jakie poniosła firma w tym okresie. Chodzi tu m.in. o nawiązanie współpracy z firmą ST Micro w celu połączenia sił i wspólnego opracowywania nowych pamięci Flash. Na wynik finansowy miały również wpływ koszty, jakie pochłonęła restrukturyzacja.

Intel poinformował również, że trudno będzie przewidzieć w jaki sposób aktualne zawirowania na rynku będą miały wpływ na wyniki finansowe w najbliższych miesiącach. Spodziewane w tym czasie przychody mają osiągnąć poziom 10,1-10,9 mld USD. Na wynik ten będzie miała wpływ decyzja o zakończeniu współpracy z firmą Mikron, która dotyczyła wspólnej produkcji pamięci flash NAND w fabryce w Idaho.