QNAP HS-453DX: serwer NAS nie może być nudny

Wprowadzając na rynek model HS-453DX, firma QNAP udowadnia, że domowy serwer NAS może być nie tylko wydajny i bogaty w funkcje, lecz także ultracichy i stylowy, gdy ma stanąć w salonie jako element systemu kina domowego. HS-453DX przekształca dom w prywatne centrum multimedialne, choć funkcje przechowywania, udostępniania i synchronizacji danych, tak typowe dla urządzeń NAS, nadal pozostają tutaj dostępne.

Urządzenie zamknięto w obudowie typu set-top, dzięki czemu bardziej przypomina zgrabny dekoder telewizji satelitarnej aniżeli klasyczny serwer NAS z dużymi, widocznymi z przodu wnękami na dyski. Nic dziwnego, że model HS-453DX zdobył przyznawaną na targach Computex nagrodę d&i Award właśnie za najwyższej jakości wzornictwo. Stylowa obudowa to jeszcze zbyt mało, aby móc z pełnym przekonaniem postawić serwer w dobrze widocznym miejscu pokoju, tuż obok innych elementów kina domowego.

Projektanci z QNAP poszli zatem o krok dalej i stworzyli urządzenie, które klasyfikowane jest jako „cichy NAS”. Obudowa QNAP HS-453DX eliminuje wibracje dysków, a przy tym jest odporna na gromadzenie się pyłów. Pasywny, pozbawiony wentylatora system chłodzenia gwarantuje zaś, że żadne przykre dźwięki nie docierają z urządzenia w trakcie słuchania muzyki i oglądania wideo.

Aplikacje w centrum multimediów

QNAP HS-453DX wyposażono w kompletny zestaw funkcji i aplikacji multimedialnych. Do wyboru mamy narzędzia QNAP Photo Station, Music Station i Video Station, QNAP OceanKTV do karaoke oraz oprogramowanie Plex Media Server do strumieniowego przesyłania multimediów na urządzenia zgodne z DLNA i przystawki telewizyjne takie jak Roku, Apple TV, Amazon Fire TV czy Google Chromecast. Roon Server pomoże użytkownikom cieszyć się muzyką wszystkimi zmysłami, bez konieczności włączania komputera PC. Roon udostępnia bibliotekę nagrań dźwiękowych, zbierając w jednym miejscu okładki płyt, zdjęcia wykonawców, ich biogramy, recenzje oraz informacje o koncertach. Wszystko to podane w atrakcyjnej dla oka formie na ekranie telewizora.

Potwornie mocna specyfikacja

Specyfikacja QNAP HS-453DX przyprawia o zawrót głowy. Sercem urządzenia jest czterordzeniowy Intel Celeron J4105 taktowany zegarem 1,5 GHz (do 2,5 GHz w trybie burst), który w zależności od modelu współpracuje z 4 lub 8 GB pamięci RAM. W kompaktowej obudowie znalazło się miejsce na dwa dyski SATA 3,5” lub 2,5” oraz dwa nośniki półprzewodnikowe M.2 2280, które razem tworzą hybrydową macierz przechowywania. W połączeniu z portem sieci 10 Gigabit Ethernet urządzenie zapewnia ultraszybki transfer danych z możliwością strumieniowego przetwarzania wideo w jakości nawet 4K.

Serwer wyposażono w układ grafiki Intel UHD Graphics 600, który zapewnia dwukanałowe wsparcie sprzętowe dla dekodowania i transkodowania materiałów formatu K4 H.264. W rezultacie HS-453DX okazuje się doskonałym rozwiązaniem dla entuzjastów fotografii i wideo, którzy mogą przetwarzać i rozpowszechniać materiały multimedialne w czasie rzeczywistym. Dwa wbudowa¬ne wyjścia HDMI, z czego jedno w specyfikacji 2.0 (3840 × 2160, 60Hz), pozwalają cieszyć się najlepszej jakości obrazem na telewizorach UltraHD 4K oraz najwyższej jakości dźwiękiem przy wykorzystaniu zewnętrznego wzmacniacza audio.

Hybrydowa macierz

Wykorzystanie nośników SSD, które wspomagają tradycyjne dyski twarde, pozwala osiągnąć wysoką wydajność odczytu i zapisu danych na serwerze. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie zastosowanie wielu technologii pozwalających w pełni wykorzystać zalety macierzy hybrydowej. Mowa tutaj o buforowaniu danych w trakcie zapisu (SSD cache) albo o przesuwaniu najczęściej używanych plików na szybsze nośniki półprzewodnikowe (Qtier). Nowością jest wsparcie dla mechanizmu dodatkowej, nadmiarowej alokacji SSD (over-provisioning, OP). W celu osiągnięcia stałej wydajności zapisu oraz zapewnienia większej trwałości nośników SSD model HS-453DX pozwala wydzielić dodatkową przestrzeń na nośniku do obsługi operacji zapisu. Optymalne wykorzystanie dysku SSD pozwala na skuteczniejsze radzenie sobie ze zjawiskiem wzmożenia zapisu (write amplification), tak bardzo typowym dla nośników półprzewodnikowych.