QNAP NAS jako centrum domowego monitoringu

Sezon wakacyjnych wyjazdów w pełni, a okazja czyni złodzieja. Przed wyruszeniem w podróż warto zadbać o bezpieczeństwo domu, instalując prosty system monitoringu. Niewiele osób wie, że w tym celu można wykorzystać posiadany serwer QNAP NAS oraz najzwyklejszą kamerę internetową USB.

Idealnym rozwiązaniem w tej sytuacji byłoby zamontowanie w domu pełnego systemu monitoringu, bazującego na przeznaczonych do tego celu nowoczesnych kamerach IP. Podejście to wymaga jednak sporych nakładów finansowych, a sam montaż najlepiej zaplanować na wiele tygodni wcześniej. Solidną alternatywą jest również nabycie kamery podłączanej do sieci WiFi, ale tego typu urządzenia są stosunkowo drogie, a ponadto pojawia się problem, gdzie zapisywać dużą ilość rejestrowanego materiału wideo.

Firma QNAP udostępniła darmową aplikację QUSBCam2, która pozwala na podłączenie standardowej kamerki internetowej USB bezpośrednio do serwera QNAP NAS. Wszystko po to, aby wykorzystać posiadany sprzęt do szybkiego zaprojektowania i zbudowania niedużego centrum domowego monitoringu. Rozwiązanie to ma same zalety. QNAP NAS oferuje bezpieczne miejsce do przechowywania dużej ilości danych, zaś prosta kamerka internetowa, jeśli akurat nie mamy żadnej w domu, kosztuje raptem kilkadziesiąt złotych. Jeśli chcemy, do urządzenia podłączymy kilka kamer USB, aby objąć nadzorem dodatkowe pomieszczenia lub otoczenie domu i tym samym poczuć się jeszcze bardziej bezpiecznie. Właściwa instalacja jest bardzo prosta i wymaga podłączenia kamerki do portu USB oraz zdefiniowania w programie QUSBCam2 parametrów rejestrowanego obrazu. Wszystko, co znajdzie się w polu widzenia kamery, zostanie zachowane na pojemnych dyskach w serwerze QNAP NAS.

Najważniejsze zalety QUSBCam2

Aplikacja QUSBCam2 umożliwia szybkie i łatwe zbudowanie niedużego systemu monitoringu z wykorzystaniem posiadanego serwera QNAP NAS oraz kamer internetowych podłączanych do urządzenia przez port USB. Najważniejsze zalety takiego rozwiązania to:

- umiarkowane koszty,

- plug&play,

- dużo miejsca na przechowywanie,

- dostęp zdalny,

- nie są wymagane dodatkowe kable zasilania.

Kamerę USB możemy również dodać do kanału wideo monitoringu w Surveillance Station lub QVR Pro w celu lepszego odtwarzania i zarządzania zarejestrowanym materiałem wideo. Surveillance Station to aplikacja QNAP, która zmienia serwer Turbo NAS w funkcjonalny rejestrator wideo (NVR) z opcją podglądu na żywo i możliwością odtwarzania zarejestrowanych nagrań. W Surveillance Station użytkownicy mają dostęp do całego zestawu przydatnych funkcji – od powiadomień (alertów) wywoływanych w przypadku zajścia zdefiniowanego zdarzenia, przez łatwe wyszukiwanie fragmentów zarejestrowanych nagrań, aż po szybkie przewijanie nagranych materiałów wideo. Wszystkie te funkcje dostępne są również zdalnie z poziomu zwykłej przeglądarki internetowej.

Z kolei rozwiązanie QVR Pro, obecnie w wersji beta, przekształca serwer QNAP NAS w pełnoprawny, profesjonalny system monitoringu wizyjnego, bez potrzeby inwestowania w specjalistyczny, dodatkowy wideorejestrator. QVR Pro wykorzystuje funkcje wirtualizacji, aby rozdzielić system monitoringu od klasycznych funkcji systemu QTS, związanych z udostępnianiem plików i multimediów w serwerze QNAP NAS. Z perspektywy wrażeń użytkownika QVR Pro na nowo definiuje sposób obsługi systemu nadzoru. Mowa tutaj o zintegrowanym trybie monitorowania, który uwzględnia zarówno widok na żywo z kamer, jak i odtwarzanie zarejestrowanego wcześniej materiału. Materiały z nagrań odtwarzane są bardzo szybko, z minimalnym czasem buforowania, a wszystkie kanały mogą zostać zsychronizowane w czasie, aby prezentowały nagrania z tego samego momentu.

Wszystko, co dobre, kiedyś się kończy. W oczekiwaniu kolejnego lata warto poszukać dodatkowych pomysłów na wykorzystane domowego systemu monitoringu. Poza monitorowaniem mieszkania lub biura na obecność włamywaczy QNAP NAS z tanią kamerką internetową na USB oraz darmowym oprogramowaniem QUSBCam2, Surveilance Station czy QVR Pro doskonale nada się do sprawdzenia, jak zachowują się zwierzęta lub co robią dzieci podczas naszej nieobecności w domu. Co więcej, taka prosta instalacja monitoringu wideo może być doskonałym punktem wyjścia do montażu w pełni profesjonalnego systemu nadzoru wideo opartego na przewodowych i bezprzewodowych kamerach IP.

QNAP NAS jako centrum domowego monitoringu