QNAP NAS jako domowe centrum multimediów

Serwery QNAP NAS oferują niezawodne funkcje bezpiecznego przechowywania, przeszukiwania i udostępniania olbrzymiej kolekcji zdjęć, muzyki oraz wideo. Wbudowane aplikacje gwarantują lepszą rozrywkę i profesjonalne narzędzia do centralnego gromadzenia, a także tworzenia kopii zapasowych bezcennych danych.

Pokaż nam, kim jesteś, a powiemy Ci, dlaczego warto postawić na QNAP. Robisz i przechowujesz tysiące zdjęć, a każde z nich jest na wagę złota? Kręcisz wideo w rozdzielczości HD, a może jesteś miłośnikiem muzyki posiadającym bogatą kolekcję wysokiej jakości cyfrowych nagrań? Serwer QNAP NAS zapewnia olbrzymią przestrzeń dyskową, nieograniczone funkcje udostępniania multimediów, bezpieczeństwo danych oraz pełną kontrolę nad zasobami. Po co korzystać z chmury, skoro można ją mieć na własność?

Witamy Plex i Emby na pokładzie QNAP

QNAP NAS to serwer pełną gębą, choćby z tego powodu, że na urządzeniu można zainstalować Plex Media Server oraz Emby Server. Po co? Entuzjaści innowacji i fani multimediów docenią możliwość dopasowania centrum domowej rozrywki do swoich upodobań za pomocą alternatywnego oprogramowania.

Plex i Emby to dwa rozwiązania, które przekształcają serwer QNAP NAS w pełni funkcjonalne, atrakcyjne wizualnie centrum multimediów. Oba umożliwiają strumieniowe przesyłanie wideo, muzyki i zdjęć do dedykowanych aplikacji na komputery, telewizory oraz urządzenia mobilne. Choćby Plex, który jest godny z urządzeniami DLNA, Roku, Amazon File TV czy Google TV. Oprogramowanie transkoduje treści multimedialne, aby zachować kompatybilność z odtwarzaczem, a jednocześnie zmniejszyć ilość przesyłanych przez sieć danych. Wbudowana biblioteka ułatwia katalogowanie multimediów, które prezentowane są użytkownikowi w bogatej w treści formie. Pilot w dłoń i do... oglądania!

Witaj świecie multimediów

Wbudowane aplikacje Photo Station, Music Station, Video Station oraz DLNA Media Server przenoszą domowników w świat cyfrowej rozrywki. Wszystkie łączy kolekcja QTS Media Library, która ułatwia organizowanie nagrań wideo, filmów, programów telewizyjnych i teledysków w pojedynczym, atrakcyjnym wizualnie katalogu. QNAP automatycznie wyszukuje i pobiera napisy, plakaty oraz dodatkowe informacje o filmach, aby wzbogacić odczucia widzów. Zresztą atrakcyjnych treści nigdy nie powinno zabraknąć. Wbudowany menedżer Download Station obsługuje protokół BitTorrent, linki Magnet, pobieranie z serwerów HTTP i FTP oraz poprzez kanały RSS tzw. broadcatching. Polecamy również aplikację HappyGet do ściągania muzyki oraz klipów z YouTube i Vimeo.

Zgromadzone na dyskach multimedia można płynnie strumieniować do dowolnych urządzeń, używając łączności HDMI, Chromecast, Airplay czy DLNA. Wbudowane w serwer funkcje transkodowania wideo umożliwiają płynną konwersję wideo do uniwersalnych formatów, zgodnych z różnego rodzaju odtwarzaczami obsługiwanymi na komputerach, urządzeniach mobilnych, telewizorach SmartTV, a nawet konsolach do gier.

Natychmiastowe wyszukiwanie

Nie mamy złudzeń co do tego, że z czasem liczba zgromadzonych materiałów zaczyna przytłaczać. Wtedy z pomocą przychodzi Qsirch – autorska, pełnotekstowa wyszukiwarka QNAP, która pozwala na wyszukiwanie plików w czasie zbliżonym do rzeczywistego. Aplikacja wygląda znajomo, bowiem działa podobnie jak wyszukiwarka Google, a pierwsze wyniki wyszukiwania widoczne są już podczas pisania. Listę wyników można zawęzić do określonych kategorii oraz słów kluczowych. Qsirch indeksuje pliki zapisane w ponad 6000 formatów według nazwy, metadanych, zawartości, daty modyfikacji i miejsca przechowywania. Co więcej, wyszukiwarka indeksuje zawartość skrzynek Gmail, aby szybko odnajdywać potrzebne materiały w poczcie elektronicznej.

Bezpieczne dane

Fizycznie małe, ale duże pojemnościowo. Takie właśnie są serwery QNAP NAS, dostępne w wielu konfiguracjach sprzętowych i dopasowane do różnych potrzeb i kieszeni klienta. Wiele miejsca na dysku przyda się, aby w jednym miejscu skatalogować swoje zasoby multimedialne i zwolnić przestrzeń na smartfonie oraz karcie pamięci aparatu. Niemniej ważne jest bezpieczeństwo danych. Dwudyskowy NAS w konfiguracji RAID zapewnia nadmiarowość danych, dzięki czemu uszkodzenie nośnika nie prowadzi do utraty ani jednego bitu przechowywanych informacji. Dane z serwera mogą być automatycznie replikowane do innego NAS-a, a nawet chmury. QNAP NAS obsługuje dyski sieciowe Amazon S3, ElephantDrive, Dropbox i Google Drive, dzięki czemu zdjęcia, filmy i muzyka cały czas pozostają bezpieczne. Nieważne, czy amatorsko kręcisz klipy na YouTube, czy też fotografowanie to Twój sposób zarabiania na życie.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą QNAP.