QNAP TS-251A / TS-451A – wszechstronne serwery dla wirtualizacji i internetu rzeczy

Wirtualizacja aplikacji i systemów wprowadza szereg nowych zastosowań dla serwerów NAS, które ze względu na bardzo duże koszty oraz poziom skomplikowania dostępne były dotychczas wyłącznie dla dużych przedsiębiorstw. Możliwości nowoczesnych serwerów QNAP wypełniają lukę między drogimi sieciami pamięci masowej (SAN) a aktualnymi potrzebami użytkowników, m.in. w obszarze rozwijania i obsługi aplikacji dla internetu rzeczy.

Potężne i łatwe w obsłudze serwery QNAP wykorzystują mechanizmy wirtualizacji w trzech komplementarnych obszarach: uruchamiania i obsługi maszyn wirtualnych Linux, UNIX, Windows oraz Android (stacja wirtualizacji), dostarczania aplikacji w izolowanym środowisku kontenerów Docker i LXC (jako jedyni na rynku), składowania obrazów maszyn wirtualnych dla środowisk zwirtualizowanych VMware, Hyper-V i Citrix.

Stacja wirtualizacji

Dzięki wbudowanym technologiom wirtualizacji modele z serii TS-x51A obsługują dwa systemy operacyjne: QTS i Linux. QTS oferuje wszystkie funkcje serwera NAS związane z przechowywaniem danych, udostępnianiem multimediów oraz tworzeniem kopii zapasowych. Na bazie systemu Linux programiści (choć nie tylko) mogą opracowywać i używać pakietów Internetu rzeczy w izolowanej, prywatnej chmurze obliczeniowej. Kolejnym zastosowaniem serwerów QNAP jest stacja wirtualizacji (Virtualization Station), która umożliwia uruchamianie wielu wirtualnych maszyn z systemami Windows, Linux, UNIX i Android. Podejście to pozwala wykorzystać posiadany serwer NAS do obsługi kolejnych systemów w firmie bez ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z zakupem sprzętu. Aplikację Virtualization Station można łatwo zainstalować jednym kliknięciem z centrum aplikacji QTS App Center i nie wymaga to żadnej wiedzy informatycznej. Gotowe do użycia obrazy z systemem Linux i popularnymi aplikacjami znajdziemy z kolei w marketach maszyn wirtualnych VMware i BitNami. Co więcej, dzięki wbudowanym mechanizmom wirtualizacji serwery Turbo NAS mogą być teraz używane także jako komputer osobisty. Wystarczy podłączyć monitor HDMI, klawiaturę i mysz.

QNAP dla IoT

Internet rzeczy (Internet of Things, IoT) to ogromna, rozproszona sieć przedmiotów, takich jak urządzenia inteligentne i różnego rodzaju akcesoria podłączone do globalnej sieci internet. Można próbować przechowywać dane IoT w chmurach publicznych, ale jest to kosztowne i budzi obawy związane z prywatnością i bezpieczeństwem.

W ramach aplikacji Container Station modele TS-251A i TS-451A udostępniają technologię kontenerową do wirtualizacji serwera na bazie rozwiązań Docker i LXC. Nowością ekosystemu kontenerów QNAP jest platforma QIoTContainQIoTContainters, która stanowi pierwszy krok firmy w kierunku udostępnienia klasycznych serwerów NAS dla prywatnych platform chmurowych, wykorzystywanych do obsługi środowisk typu internet rzeczy. Wraz z QIoTContainersQNAP oddaje programistom możliwość skorzystania z gotowych kontenerów z aplikacjami (m.in. Ponte, Node-RED, Kafka, RabbitMQ, MariaDB) do zbudowania środowiska IoT na serwerze NAS. Serwery NAS QNAP obsługują różne protokoły i funkcje zabezpieczeń oraz zapewniają dużo miejsca do przechowywania danych generowanych przez urządzenia IoT.

Linia produktów TS-x51A

W ramach serii TS-x51A dostępne są dwa modele serwerów: dwuzatokowy TS-251A oraz czterozatokowy TS-451A. W urządzeniach zastosowano najnowsze, dwurdzeniowe procesory Intel Celeron 1,6 GHz (do 2,48 GHz w trybie burst), charakteryzujące się niskim poborem energii (6 watów) i współpracujące z 4 GB szybkiej pamięci RAM DDR3L z opcją rozszerzenia do 8 GB. Serwery wyposażono w dwa porty Gigabit Ethernet, które w trybie agregacji łącza umożliwiają przesyłanie danych z prędkością do 211 MB/s. Wbudowany moduł sprzętowego szyfrowania AES-NI pozwala uzyskiwać wysokie parametry odczytu i zapisu z macierzy dyskowej przy jednoczesnym pełnym szyfrowaniu woluminów. Nowością w serii TS-x51A jest port Quick Access, który pozwala na bezpośrednie połączenie serwera NAS z komputerem Windows lub Mac i wygodne przesyłanie plików po kablu USB.

Więcej informacji na stronie QNAP.

QNAP TS-251A / TS-451A – wszechstronne serwery dla wirtualizacji i internetu rzeczy